Máte doma čistý vzduch? Tyhle signály vám odhalí pravdu

Chcete mít čistý a zdravý domov, ale nevíte, jak prověřit kvalitu vzduchu? Nečistoty snadno odhalíte. Stačí sledovat, co říká vaše tělo.

5 signálů znečištěného vzduchu

Bolí vás často hlava

Pyl, výpary z čistících prostředků, roztoči, bakterie, formaldehyd i plísně způsobují nepříjemné bolesti hlavy. Potíže mohou být o to horší, pokud trpíte alergií. Tupé bolesti mohou trvat pár hodin i celé dny, velmi záleží na intenzitě působení alergenů. 

Jste unavení

Jestliže dlouhodobě vdechujete vzduch plný nebezpečných látek, častá únava se vám dříve či později nevyhne. Únavu může navíc brzy následovat i oslabená imunita a větší náchylnost k různým onemocněním. Viníky jsou opět pyly, prach, roztoči a také formaldehyd, který se běžně uvolňuje z nábytku, koberců, parketových laků, čisticích prostředků, záclon, kosmetických výrobků i dětských hraček.

TIP: Chcete vědět, zda máte důvod bát se formaldehydu? S orientačním změřením koncentrace formaldehydu vám pomůže speciální tester, který koupíte za pár set korun ve specializovaných obchodech.

Pálí vás oči

Každého druhého alergika trápí oční problémy spojené se svěděním, pálením, otoky a zvýšenou tvorbou slz. Častý je i pocit cizího tělesa v oku, řezání nebo zarudnutí očí. Tyto reakce způsobují především pyly, roztoči, zvířecí chlupy a poletující částečky prachu.

Máte dýchací potíže

Nejčastějším projevem je dušnost, nepříjemné pálení v krku a kašel. Příznaky se výrazně zhoršují ve chvíli, kdy se snažíte příliš nevětrat, abyste domů nevpouštěli další nečistoty a udrželi si v domácnosti čistý vzduch. To je veliká chyba, protože ovzduší v interiéru je mnohonásobně znečištěnější než venkovní vzduch.

Trpíte vyrážkami a kožními problémy

Jestliže vás trápí dlouhodobá kožní vyrážka, možná trpíte alergií na roztoče. Vyvolávačem vyrážky jsou sliny a exkrementy roztočů, tedy organismů žijících především v lidské posteli, kde jim je teplo a mají neustálý přísun potravy. Roztoči se živí zbytky lidské kůže a částečkami prachu. Kromě kožních potíží se přecitlivělost na roztoče může projevovat také chronickou rýmou, dušností, astmatem a záněty spojivek.

Čtěte také:  Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

Novodobá diagnóza: Syndrom nemocných budov

Podle Světové zdravotnické organizace je syndrom nemocných budov viníkem až 60 % případů chronického kašle a alergických reakcí. Zda syndrom trápí i váš byt či dům, zjistíte poměrně snadno. Obyvatelé nemocných domů trápí dýchací potíže, suché sliznice, dráždivý kašel a alergie.

Týká se starších i nových domů i kanceláří. Nejproblematičtější situace nastává ve větších městech, kde je vyšší koncentrace oxidů uhlíku.

V nevětraných domech se vzduch začne zaplňovat pylem, prachem, plísněmi a roztoči. Náchylné jsou především koupelny, kuchyně a další hůře větratelné místnosti, kde zůstává přebytečná vlhkost.

Pomůže větrání i úklid

Jestliže se chcete nečistot a nezdravých látek ve svém domově zbavit, dbejte na pravidelné větrání, častou výměnu ložního prádla a také důkladný úklid. Vzduch doma nepřetápějte, hlídejte stupeň vlhkosti a minimalizujte textilie, které do sebe vsakují prach a jsou ideálním útočištěm pro nebezpečné roztoče.

Vlhkost a nečistota pod kontrolou

Šikovným pomocníkem v moderní domácnosti jsou klimatizace. Nehlídají jen zdravou teplotu, ale i vlhkost vzduchu a podíl nečistot. Například klimatizace Samsung s funkcí Virus Doctor funguje i jako účinná čistička vzduchu.

Speciální filtr díky pokročilé technologii odstraňuje ze vzduchu pyl, prach, plísně, škodliviny a další možné alergeny. Zabíjí dokonce i bakterie a viry včetně viru chřipky. Funkce Virus Doctor se postará o čistý a osvěžující vzduch po celý rok.

Pokud uvažujete o koupi klimatizace a zároveň o pořízení tepelného čerpadla pro ekologické vytápění, poptejte se na možnost instalovat oba systémy naráz. Ušetříte tak čas i peníze.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?