Míříte s nákupem k chladničce? Pravděpodobně i vy za chvíli uděláte některou z častých chyb

Také si myslíte, že vás přece nikdo nemusí učit,  co a jak ukládat do chladničky? Přestože skladování potravin není žádná věda, existují jasná pravidla, kam a jaké potraviny do lednice ukládat, abychom zaručili, že nám vydrží déle čerstvé. Ušetříme peníze, protože nebudeme potraviny vyhazovat i čas, kdy bychom už zase mířili na další nákup.

Vlhkost – důležitá věc, kterou při ukládání potravin většinou neřešíme

Správné ukládání potravin bychom měli řídit i podle vlhkosti v chladničce. Čím výše je police posazena, tím nižší je v ní vlhkost. Proto se do dolních přihrádek dávají věci, kterým hrozí vysušení – ovoce a zelenina. Před ukládáním je nemyjte a radši s tím počkejte, až je budete potřebovat. Do lednice můžete dávat jablka, hrušky, hroznové víno nebo různé ovoce jako jsou jahody, borůvky a maliny. Ze zeleniny do ledničky ukládejte listovou a košťálovou zeleninu, včetně ředkviček.

Chybujeme u ovoce i zeleniny

Do lednice ale nedávejte cibuli, česnek a brambory. Všechny se hodí spíše do spíže nebo sklepa. Rajčata, lilek, papriku, okurku nebo zázvor také raději uchovávejte v pokojové teplotě. Co se týče ovoce, nedávejte do lednice citrusy, melouny, banány, ale ani mango či ananas.

Co rozhodně patří do obalu?

Nad ovoce a zeleninu patří rychle se kazící potraviny jako např. syrové maso, ryby nebo drůbež. Takové maso by mělo být vždy uzavřené v obale, i kdyby to měla být plastová krabička, hlavně aby nedošlo ke kontaminaci níže uloženého ovoce a zeleniny.

Kde v chladničce mají místo mléčné výrobky nebo salámy?

Potraviny určené k okamžité spotřebě umístíme nad maso. Mohou to být masné výrobky, jako jsou šunky a salámy, zabalené v papírovém obale, mléčné výrobky, jako například sýry, tvarohy a jogurty, ale i nedojedené zbytky nebo dortíky. Pokud má vaše lednice více polic, skladujte masné výrobky, mléčné výrobky a zbytky separátně. V menších lednicích využijte plastových krabiček k oddělení masných a mléčných výrobků. Zabráníte tak nejen kontaminaci chuti a vůní, ale i rychlejšímu kažení.

Čtěte také:  Nechcete letos zkusit zero waste Vánoce? Co by bylo jinak?

Kandidáti do dveří chladničky

Dveře ledničky poskytují další prostor pro skladování, ale zde se už tak často nechybuje díky specifickým rozměrům každého oddělení. Dolu do přihrádky se dává mléko, džusy, minerálky, pivo nebo víno. Do přihrádek ve středu pak můžete umístit dresinky a dokonce i již otevřené pomazánky nebo máslo. Na úplném vrcholu se pak nachází místo na vejce.

Co nám v chladničce zbytečně zabírá místo?

Máte chladničku stále plnou? Je docela možné, že je tam i to, co do lednice dávat nemusíte. „Kromě již zmíněných příkladů z ovoce a zeleniny se do lednice nemusí dávat masové a zeleninové konzervy, zavařeniny a marmelády, med, kečupy, hořčice, paštiky a káva,“ radí Josef Baxan, technický manažer společnosti Tesco.

Jak je na tom vaše lednička?

Log in with your credentials

Forgot your details?