Léto a pes v bytě. Na co musíme dát pozor?

Naši pejsci s námi sice bydlí v bytě, o to více se jim snažíme v létě dopřát pohyb venku. Měníme i některé další stereotypy. Náš dobrý záměr se ale může změnit v situaci, kterou musíme řešit. Pokud jde o zdraví, peníze či vyhrocené okamžiky hádky – určitě je lepší, dokážeme-li se jim vyvarovat.

Pes má blechy, co s tím?

Nepříjemné parazity si může váš pes přinést domů dříve, než bychom se nadáli.

Psi často mezi sebou vyhledávají kontakt, zamezte však v maximální možné míře styk s volně pohybujícími se psy, kteří jsou navíc zanedbaní a viditelně bez páníčka. Z kamarádství s takovým psem si totiž může ten váš odnést různé nepěkné živé suvenýry. Ale ani to neplatí na sto procent. I opečovávaný pes od sousedů může při svých procházkách kdekoliv ulovit blešky, které při kontaktu využijí možnost přesednout i na vašeho mazlíčka.

Dávejte pozor, zda váš pes při volném pobíhání nenarazil například i na ježka nebo uhynulé zvíře. Blechy si rychle najdou hostitele v kožíšku vašeho psa, nehledě na nebezpečí různých infekčních onemocnění.

Základem je pečlivá kontrola

Náš letní režim hostujícím blechám značně nahrává. Najdete-li v kožichu svého čtyřnohého miláčka blechy, vězte, že jste narazili na pouhou špičku ledovce. Dospělé blechy totiž tvoří pouze 5 % populace těchto zevních parazitů, zatímco zbytek má podobu dalších vývojových fází, například vajíčka či larvy. Ty se však ve zvířecí srsti dlouho neudrží. Útočiště pak nacházejí nejen v pelíšku zvířete, ale také v koberci a jinde v domácnosti, kterou napadený čtyřnožec obývá. Věděli jste, že kukla blechy v domácnosti vydrží až neuvěřitelného půl roku do doby, kdy má optimální podmínky (správná teplota, vlhkost a v neposlední řadě přítomnost vhodného hostitele) pro vylíhnutí dospělého blešího jedince?
Proto čistěte pravidelně psí pelíšek, dělejte namátkové kontroly, všude se může najít zatoulaná bleška a její kamarádky v různých vývojových stádiích. Není pravda časté tvrzení, že psí nebo kočičí blechy na člověka nejdou.  Můžete si dokonce přinést blechu domů z návštěvy u známých a následně infikovat vlastního psa.

Čtěte také:  Byty se dnes pronajímají nejrychleji v historii. Kdo má největší šanci byt získat?

Jak se doma zbavit blech?

Začněte likvidací dospělých blech. Pokračujte vyhledáním trusu a vajíček. Vyčistěte čalouněný nábytek a vyperte textilie. Proveďte dezinsekci napadených prostor. Nyní nezapomínejte na důslednou kontrolu, zda byla vaše likvidace blech opravdu stoprocentně úspěšná.

Pohyb venku může přinášet i další parazity

Nedovolte psovi očichávat cizí výkaly. Krom toho, že vám pak může pln nadšení olíznout tvář, zde hrozí reálná nákaza vajíčky škrkavek, které zde zanechal nakažený pes. Paradoxně větší nebezpečí hrozí od starších neuklizených exkrementů, kde vajíčka uzrála.

V letní sezóně jsou velmi častým problémem klíšťata. Proto bychom měli pejska po každém příchodu domů prohlédnout. Určitě je dobré si za pár korun pořídit speciální plastovou pinzetku, se kterou přisáté klíště velmi snadno a rychle odstraníte, takže pejska zbytečně nestresujete. Tento odstraňovač klíšťat většinou koupíte i u veterináře.

Včas nasaďte antiparazitární přípravky

Za nejvhodnější aplikační formy proti blechám a klíšťatům jsou považovány spot-ony a dlouhodobě působící antiparazitární obojky. Použití spot-onu je velmi jednoduché. Jedná se o pipetu s malým množstvím tekutiny, která se aplikuje na jedno nebo více míst na kůži v linii hřbetu psa. Aplikaci je důležité po měsíci opakovat. Spot-ony jsou vhodné také k ochraně před komáry. Je ale důležité pořizovat si spot-ony s registrovaným repelentním účinkem, které parazita usmrtí dříve, než se stačí přisát a případně přenést některou z infekcí.

Pořiďte si skládací misku

Stejně jako my, lidé, také naši pejsci při delších procházkách mohou trpět žízní. Vyplatí se koupit si skládací misku, kterou snadno strčíte do kapsy a není problém kdekoliv odlít z vaší láhve trochu vody, aby se i pes mohl napít.

Doma je samozřejmostí, že bude mít pes vždy k dispozici misku s vodou. Pamatujte, že v horku se i voda může rychleji kazit, proto ji minimálně dvakrát denně nalévejte čerstvou a vždy dobře misku vypláchněte.

Čtěte také:  I v zimě se můžete těšit z jarních květů. Pěstovat rychlené cibuloviny je snadné

Pozor na volné pobíhání psů bez vodítka

Některá města mají vydanou vyhlášku, zakazující volný pohyb psů bez vodítka. Současně určují lokality, kde je možné mít psa na volno. V Praze pohyb psů reguluje pouze vyhláška o ochraně zeleně, která zakazuje vstup psů na pozemky vedené jako zeleň. Platí také zákaz vstupu psů na dětská hřiště, povinnost majitelů po zvířatech uklízet i zákon o provozu na silničních komunikacích zakazující volné běhání psů na silnicích.

Základní pravidlo ale dodržujte vždy. Míjíte-li venku na procházce cizího psa, buďte vnímaví. To, že váš nic neudělá ještě neznamená, že i druhý ze psů bude naladěn stejně přátelsky.

Máte pojištění odpovědnosti za škodu?

Nejen při vašich společných letních aktivitách, ale i při běžném venčení psa se rozhodně vyplatí mít pojištění odpovědnosti za škodu. U některých pojišťoven ji máte automaticky zahrnutou v pojištění domácnosti, v ostatních případech si sjednáte připojištění odpovědnosti za škody v občanském životě. Z této pojistky by byla hrazena případná škoda, kterou váš pes způsobí.

Dbejte na ochranu před sluncem a vedrem

Nenechávejte psa přivázaného na slunci a nikdy samotného v autě. I když při vašem odchodu byl vůz ve stínu, během několika minut se to může změnit. Stejné pravidlo platí i v bytě. Nikdy nenechávejte psa v letních vedrech zavřeného na balkóně.

1 Comment
  1. pepe 2 roky ago

    všude hrozí něco neubranis se ničemu. …. staci se naučit řešit věci je zbytečný to tak rozepisovat jak vy tady prostě neubranis se blechám klíšťatům to pes mel a bude mit a nikdo nikdy se toho nezbaví

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?