Objevili jste mšice na rajčatech a dalších rostlinách na balkóně? Zničíte je i bez chemie

Sotva se vaše sazenice rajčat pořádně rozrostly a vy jste začali počítat budoucí sklizeň, listy se začaly kroutit a lepit. Z vašich rostlin, kterými jste si náhradní kousek přírody před okny zkrášlili, si udělaly bufet mšice. Zejména u zeleniny a bylinek se kvůli jejich konzumaci bráníme chemickým postřikům. Naštěstí je zde řada dalších účinných, ale neškodných pomocníků.

Jak zjistíme napadení mšicemi?

Mšici nepřehlédnete. Jsou velké až jeden milimetr, zbarvení mívají podle nejčastěji se vyskytujících druhů světle žluté, téměř průhledné, černé, nebo zelené.

U mšic platí, že čím dříve jejich napadení zjistíme, tím jednodušší a rychlejší akce nás čeká. Mšice sají šťávu z listů a často již během několika dnů dokážou rostliny vážně poškodit.

Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech. Napadení mšicemi poznáme snadno – důležité je rostliny pravidelně kontrolovat. V první řadě se podívejte na rub listu, kde mšice bývají nejčastěji. Vidět je ale můžeme i na jejich úpatí, případně na stoncích. Nejčastěji se shlukují na vrcholových částech rostlin, kde jsou listy ještě nejšťavnatější.

Napadené části – listy i poupata – se deformují a žloutnou. Typický je výrazně lepkavý povrch listů nebo stonků. Jsou pokryty lepkavou medovicí, kterou mšice vylučují. Mšice na listy často přenášejí i některé virové choroby.

Mšice na rostlinách mají překvapivé spojence

I když při pohledu na naše strádající rostliny nemáme pro mšice jediné dobré slovo, je exkurz do jejich světa opravdu zajímavý. Minimálně proto, abychom se zásahem nečekali.

Mšice jsou právem považovány za vážné škůdce na rostlinách. Kromě zásadního poškození pletiv rostlin je závažným problémem jejich obrovská rozmnožovací schopnost. Larvy dospívají zhruba po deseti dnech, samičky žijí tři týdny. Za tu dobu dokáže každá mšice zplodit až dvě stě dalších. Některé mšice vyhledávají stále stejné rostliny, jiné zkoušejí parazitovat na jiných druzích.

Čtěte také:  Naše kotelna pro váš bytový dům či SVJ

Lepkavou medovici mšic na povrchu rostlin milují především mravenci, pro které tvoří až polovinu jejich jídelníčku. Mravenci dokonce mšice ochraňují před ostatními predátory, starají se o ně a přenášejí je z rostliny na rostlinu. Vajíčkům mšic poskytují přezimování ve svých hnízdech. Vzájemný, oboustranně výhodný vztah je označován mutualismus.

Pokud tedy vidíte mravence, jak cestují po stoncích rostlin, s největší pravděpodobností jsou rostliny napadeny mšicemi.

Jak zlikvidovat mšice?

Vzhledem k tomu, že chceme bylinky, rajčata a další zeleninu z naší balkónové zahrádky konzumovat, je pro nás důležité zvolit ochranu proti mšicím takovou, abychom se nemuseli obávat o zdraví.

Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou larvy slunéčka sedmitečného. Čistě přírodních řešení je více.

Proti mšicím můžeme bojovat například blízkostí zasazené levandule nebo známé afrikány.

Připravit si můžeme též výluh z kostivalu nebo kopřiv. 200 g zelené hmoty zalijete 2 litry studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Přecezeným neředěným výluhem se postřikují rostliny napadené mšicemi.

Účinné a často praktikované řešení je též louhem z tabáku. 150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody, povařte a přeceďte. Výluh nařeďte v poměru 1:1 vodou, nalijte do rozprašovače a už se můžete pustit do boje proti mšicím.

Budete-li si chtít postřik proti mšicím a dalším škůdcům koupit, zvolte přípravky na přírodní bázi. Účinnou látkou bývají soli přírodních mastných kyselin. Škůdce zničíme, přitom nijak neohrozíme sebe ani okolí. U těchto přípravků je možné zeleninu i bylinky konzumovat bez stanovené ochranné lhůty. Je možné jej požívat i v uzavřených místnostech, a to i na pokojové rostliny. Před aplikací vždy čtěte a řiďte se pokyny, uvedenými na etiketě.

Veškeré ošetření rostlin provádíme za bezvětří, časně ráno nebo večer, nikdy za deště nebo naopak za plného slunce. Postřiky je třeba opakovat, jakmile se škůdci znovu objeví. Mšice škodí během celé vegetace a mívají i několik generací.

12komentářů
 1. Milnov 11 měsíci staré

  Ještě jsem neviděl mšice na rajčatech. Naopak rozložením ulámaných listů z rajčete mezi papriky zabráním napadení paprik. Nebo výluh z listů rajčat používám na prevenci před mšicemi

  • Pája 11 měsíci staré

   Mám jich mraky. Nechci jít do chemie, když je to k jídlu. No nevím, jestli s mýdlovou vodou si moc ke zdraví pomůžu, ale nějak moc to nezabírá.

 2. Kinovicova 11 měsíci staré

  souhlasim

 3. Paja 11 měsíci staré

  Ahoj, nemate nějaký osvědčený recept na mšice na růžích? Zkouším, na co přijdu, ale zatím nic moc :(.

  • Zdeno 11 měsíci staré

   Jedině výluh z tabáku, je to vyzkoušený!

   • Klára 11 měsíci staré

    Zdeno, děláte výluh z tabáku z cigaret, nebo máte opravdu tabákové listy? Chtěla bych to vyzkoušet, už jsem o tom četla.

 4. Mííírek 11 měsíci staré

  Protože mšice nacházím v zahradě téměř všude ihned jsem vyběhl s košíkem a jal se trhat kopřvy.
  Jaké bylo mé zděšení, kdž jsem našel na rubu listů kopřiv černé mšice kladoucí novou generaci.
  Navíc na jných kopřivách byly mšice přisáté pod listy i na stoncích. Asi se jednalo o jiný druh mšic, které popisuje autorka článku nebo mám jiný exotický druh kopřiv.:)
  S pozdravem Mííírek.

 5. Eva Koplová 11 měsíci staré

  Mě se osvětčil roztok z mýdla a vody.

 6. Tina 11 měsíci staré

  Zkuste místo mšic ,odpudit mravence .Nasypejte k záhonum mletou skořice a zbavíte se obojího

 7. ivoir 11 měsíci staré

  při dnešních cenách tabáku vás vyjde 1 várka postřiku na 500kč….kolik by za to bylo kilo rajčat?

 8. Dana z Brna 11 měsíci staré

  Mám dobrou zkušenost s kopřivovým zákvasem, opravdu pomáhá. Jenom se připravte na ” vůni”,která připomíná močůvku.Také jsem zkusila nastrkat kolem mladých sazenic růžičkové kapusty nastříhaný šalvěj, byly do druhého dny pryč. Nevím proč, ale v poslední době je zahrada doslova přešmicována což dřív nebývalo.

 9. Mšicák 11 měsíci staré

  Dano, pryč byly mšice nebo listy šalvěje? Nebo snad kapusta?

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?