LED osvětlení do ložnice: Jak vybrat lampičky a pásky pro příjemný relax?

Na osvětlení v ložnici máme docela jiné nároky než na světlo v pracovně, obýváku nebo kuchyni. Lustry a lampy v ložnici by měly navodit příjemnou atmosféru, ať už se rozhodnete číst nebo jen tak odpočívat. Vhodně vybrané LED žárovky nebo pásky dokážou proměnit vaši ložnici v kouzelné místo, kde vám bude dobře.

Osvětlení v ložnici má svá pravidla: především by mělo příjemně svítit, ale nerušit. Centrální svítidlo (lustr) by mělo být zespodu zastíněné, aby vás neoslňovalo, když ležíte v posteli. Lampičky na nočních stolcích vám zase poskytnou dostatek světla, pokud si rádi před spaním čtete. Intimní atmosféru navodí samolepící LED pásky, zatímco dostatečné osvětlení šatny nebo toaletního stolku zajistí bodovky.

Výhody LED osvětlení v ložnici

  • Úspora – Oproti běžným žárovkám ušetří LED osvětlení až 85 % elektřiny.
  • Delší životnost – LED žárovky mají až 20x delší životnost než běžné osvětlení.
  • Svítí okamžitě – Ihned svítí na plný výkon a nepraská – na rozdíl od zářivek.
  • Útulná atmosféra – Poskytuje příjemné světlo. Nezapomeňte v ložnici vybrat barvu teple bílou.

Správné osvětlení ložnice

Do ložnice zvolte centrální svítidla s velkou plochou, ale malým jasem. Rozhodně je doplňte lampičkami nebo nástěnnými svítidly u postele, které vám umožní regulovat si intenzitu světla. V moderních ložnicích mají své nepostradatelné místo LED pásky, které lemují například zeď nad postelí a vytváří intimní atmosféru.

LED pásek, zdroj: obchod ledsolution.cz

Osvětlení v ložnici je stejně důležité jako v jiných místnostech. Především pokud si zde rádi čtete, pracujete nebo sledujete filmy, zvolte vhodnou intenzitu a barvu světla, jinak vás může začít bolet hlava a budete mít unavené oči. Přece jen, v ložnici především relaxujete, proto sáhněte po tzv. teplé bílé barvě, která je pro odpočinek nejvhodnější. Takové LED osvětlení najdete pod označením 2 500 K až 3 500 K. Výhodné jsou také světelné zdroje se stmívačem.

Čtěte také:  ​Přemýšlíte o rekonstrukci nebo koupi nového bytu? Jak to udělat co nejvýhodněji?

Kolik světel v ložnici potřebujete?

Když máte v ložnici jen jedno centrální svítidlo, není to příjemné. Je to jednoduché: lehnete si do postele s knížkou v ruce a za chvíli se vám klíží víčka. Přesto musíte ještě vstát a dojít k vypínači. Lustr doplňte lampičkou na nočním stolku nebo bodovkami nad postelí. To je minimum, které můžete pro své pohodlí udělat.

Centrální svítidlo v ložnici

Hlavní osvětlení v ložnici nesmí být příliš ostré pro oči. Vhodné je, pokud je lustr zastíněn zespodu, aby vás neoslňoval, když ležíte v posteli. Zvolit můžete LED osvětlení do ložnicebarvě teplá bílá, která není ostrá a pro vaše oči je příjemná.

LED lampičky u postele

V ložnici mají své místo lampičky na nočním stolku, především když si rádi čtete. LED lampy do ložnice mají své kouzlo, poskytují příjemné světlo, které nebodá do očí. Vhodné jsou především lampičky, které můžete polohovat, aby neoslňovaly vašeho partnera a mohli jste si je nastavit podle potřeby. V ložnici je sice obecně doporučována bílá teplá barva, ale pro čtení oceníte spíše bílou barvu světla (od 4 000 K).

Lampy v ložnici, zdroj: obchod ledsolution.cz

Osvětlení šatny nebo toaletního stolku

Ložnice zpravidla pojme víc než jen postel a noční stolek. Součástí bývá i toaletní stolek nebo šatna. Také ty si zaslouží své vlastní osvětlení. Užitečné je LED bodové osvětlení, které může lemovat zrcadlo toaletního stolku nebo ho lze zabudovat přímo do šatní skříně.

LED pásky pro intimní atmosféru

A ještě na jednu funkci ložnice nesmíme zapomenout. Když budete chtít navodit intimní atmosféru, určitě nerozsvítíte hlavní svítidlo ani lampičky. V takovém případě skvěle poslouží LED pásky, které mohou být umístěné například nad i pod postelí, za nábytkem nebo kolem stěn. LED diodové pásky jsou trendem doby, jak ukazují diskuze.

Čtěte také:  I doma si lze připravit chutnou kávu. Víte jak?

Pořídit je můžete v kompletních sadách, které je snadné instalovat. Vhodné jsou například samolepící pásky LED.

Je LED osvětlení vhodné do ložnice?

Když budete vybírat LED osvětlení, pravděpodobně narazíte na tvrzení, že není příliš vhodné do ložnice. Pravdou je, že některé LED zdroje mohou svítit tzv. modrým světlem, které stimuluje aktivitu. Ne každé LED osvětlení ale modré světlo obsahuje. Do ložnice proto vybírejte LED žárovky, jež svítí zmiňovanou barvou světla „teplá bílá“, která je pro relaxaci a odpočinek nejlepší.

LED v ložnici, zdroj: pixabay.com

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?