Komentujeme: Vysazování vlastní zeleně na pozemku SVJ

Stalo se poměrně běžnou praxí, že se vlastníci bytů chtějí sami starat o přilehlé plochy zeleně. Zejména v případě výsadby keřů a stromů se ale mohou snadno dostat do sporu s vlastníkem pozemku, kterým nejčastěji bývá SVJ nebo městská část.

Autor příspěvku na diskusním fóru Okolo bytu popisuje situaci, kdy pod okny svého bytu do pruhu trávníku mezi domem a chodníkem před několika roky vysadili keře. Celé roky to nikomu nevadilo, až teď SVJ objednalo firmu a bez vědomí a souhlasu majitelů keřů některé keře ostříhali a tři zcela odstranili. Pisatel se domnívá, že SVJ postupovalo protiprávně.

Pokud je majitel keřů vlastníkem bytu ke kterému náleží spoluvlastnický podíl na pozemku a tento je ve správě SVJ, pak bez souhlasu statutárního orgánu SVJ či shromáždění vlastníků neměl keře vysazovat a SVJ za jejich odstranění těžko může poskytnout nějakou náhradu. Dokonce v krajním případě může SVJ požadovat náhradu za jejich odstranění.

Jako vlastník bytu však má právo navrhovat statutárnímu orgánu (výboru či předsedovi společenství vlastníků), jak by podle měho mělo být okolí jeho domu upraveno, případně požadovat, aby tato problematika byla zařazena do programu shromáždění vlastníků a to o ní rozhodlo.

V případě, že není autor dotazu vlastníkem bytu respektive pozemek před jeho domem je ve vlastnictví jiného vlastníka než SVJ, je to stejná situace jako když by byly keře vysazeny bez souhlasu na pozemku souseda. Nejen že není nárok na nějakou náhradu, ale rovněž i v tomto případě není možné uplatňovat nárok na náhradu nákladů za jejich odstranění. Rozdíl je pouze v tom, že jen těžko je možné sousedovi navrhovat, co by měl či neměl na svém pozemku sázet.

Čtěte také:  Zaznamenali jste?

Komentář pro Informační zpravodaj Okolobytu.cz připravil spolupracující odborník Okolo bytu.cz JUDr. Tomáš Pacner.

Komentáře čtenářů k tomuto dotazu naleznete zde:  

3 Comments
 1. Milena 2 roky ago

  Ano, členové SVJ by si měli uvědomit, že předzahrádky bytových jednotek nejsou jejich pokusná soukromá zahrádka. Nicméně jako profesionální zahradnice o několik takových SVJ předzahrádek pečuji a musím říct, že se mnohdy podařily bývalým nájemníkům – nynějším majitelům bytů – vytvořit moc pěkné skalky či trvalkové záhony a pokud o ně mají sílu pečovat, je to radost.
  Naopak mě jako spolumajitelku bytové jednotky trápí chování představenstva SVJ, kdy s členy SVJ a zvláště s majiteli bytů v nižších patrech domu vůbec nekonzultují výsadby stromů, které budou za pár let svojí korunou významně bránit přístupu světla do bytu. Domnívám se, že pokud představenstvo chystá změny, které budou mít vliv na snížení komfortu užívání bytu, mělo by být povinno s dotčenými členy SVJ tento zásah konzultovat. Jak se můžou vlastníci bytů bránit takové svévoli?

 2. Libby 2 roky ago

  Je skoda, ze v Cesku radeji nechaji prazdne plochy zpustnout nebo vysazenou travu neustale sekaji. V USA je stale oblibenejsi a podporovanejsi vznik komunitnich zahrad na verejnych prostranstvich. Obyvatele tam spolecne pestuji ovoce, zeleninu i bylinky, muze se zapojit kdokoliv. Pokud je uroda vetsi nez sami spotrebuji, zbytek prodaji a z vytezku nakoupi semena, sazenice nebo naradi. Je to smysluplne vyuziti volneho prostoru, ruzne lidi spojuje radost ze spolecne prace, zaroven se nauci neplytvat jidlem. Obavam se, ze v Cesku by to neslo, protoze na vsechno je treba povoleni, potvrzeni a dalsi spousta papiru. K tomu je treba pripocitat zavistive a neprejici obcany a zkostnatele uredniky. A je to skoda.

 3. P. Fisk 2 roky ago

  Promiňte,
  když zeleň, pak prosím něco o něco o zeleni kolem domů všebecně:
  je a asi bude pekelné sucho, přesto někteří vášniví zelenáři zuživě holí trávník 3x ročně až na dřeň, a to i zaměstnanci města (MČ)..
  Můžete doporučit návod, jak teď zeleň (= i stromoví) udržoat a jaké druhy vysévat / vysazovat?
  Ď
  PF

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?