zničení našich vlastních keřů

 • Začal
  Téma
 • #10339 Reakce
  Miluše
  Guest

  Dobrý den, potřebuji se na Vás obrátit o radu. Pod okny našeho bytu je pruh trávníku, kde jsme už před lety vysadili keře. Celé roky to nikomu nevadilo, až teď SVJ objednalo firmu, některé keře ostříhali a tři zcela odstranili. Bylo to bez našeho vědomí a souhlasu. Místo vysvětlení nám řekli, že je to pozemek SVJ a tudíž nemají povinnost nás ani informovat ani žádat náš souhlas. Požadovali jsme finanční náhradu za zničené keře, ale na nic údajně nemáme nárok. Považujeme tento postup za nesprávný, keře byly náš majetek, který byl zničen.

Zobrazujeme 4 reakce
 • Author
  Reakce
  • #10340
    lojza
   Guest

   Sice vás chápu, že jste do těch keřů vložili nějaké investice a svůj čas, ale to máte jako bych si já koupil na chalupu keře a pak je vysadil sousedovi na jeho pozemku. Co asi podniknu když mi ty keře soused ostříhá?

   Reakce
  • #10341
   Pavel Pavel
   Participant

   Miluše,

   podle § 507 NOZ je součástí pozemku rostlinstvo na něm vzešlé. Takže keře patrně nepatřily Vám, ale majiteli pozemku.

   Pokud je majitelem pozemku SVJ, tak stanovy určují jak s pozemkem nakládat. Patrně je to v kompetenci výboru.

   Pokud ještě navíc jste keře umístili bez souhlasu majitele pozemku, tak moc šancí na nějakou finanční náhradu nevidím.

   O jaké případné škodě v Kč se podle Vás jedná?

   Hezký den!

   Reakce
   • #10343
     lojza
    Guest

    Pavle, prosím tě přestaň do všeho tahat nějaké paragrafy. Připadáš mi někdy jako robot co si mele pořád svou! Z hlediska rostlinstva jako takového, vzešlého na daném pozemku (tráva, apod.) můžeme brát že patří majiteli pozemku. Jenže paní Miluše se na to dívá z pohledu (alespoň to usuzuji z jejího příspěvku), že ty keře financovala a tudíž ji ty keře na 100% patřily, bohužel měla smůlu že je vysadila na nesprávném pozemku.

    Reakce
    • #10346
      Miluše
     Guest

     Dobrý den, Pavle a Lojzo, děkuji za Vaše názory. Jen mě zaráží, že to roky nikomu nevadilo, keře rostly a teď najednou se rozhodne SVJ pro tak radikální řešení, o kterém nikdo neuznal za vhodné nás ani informovat. Pořizovací cena keřů před tou řadou let byla v řádu několika stokorun celkem, ale dnes z toho byly už vzrostlé keře s určitě vyšší hodnotou. Navíc práce mě a manžela a radost, se kterou jsme se o ně starali. I když na cizím, to skutečně není možné požadovat náhradu za zničenou věc, kterou jsme vlastnili?

     Reakce
  • #10393
    Ina
   Guest

   Dobrý den, nabízím pohled ze strany družstva. Řešíme podobnou situaci. Určitou zeleň už je potřeba radikálně omladit. Většině je to jedno, když to někdo zařídí. Pěstitel (u nás to není majitel) má radost z trochy zeleně, kterou vlastnoručně vzkřísil z neduživé zakrsliny a zkracování bere jako ničení vlastního úspěchu.  Řešení bylo podobné jako u vás. Nastoupila pilka. Zeleni to omlazení prospělo, ale sousedské vztahy trochu povadly.

   Reakce
  • #10427
    Bajer
   Guest

   SVJ by mohlo zpětně vyúčtovat pronájem jejich pozemku a po odpočtu svých nákladů majitele keřů odškodnit…Touto logikou bych si mohl v městském parku postavit maringotku a jezdit tam odpočívat…

   Reakce
  • #10566
    Nováková
   Guest

   Naše Společenství než upravilo pozemek před domem udělalo návrh a průzkum zda  vlastníci s úpravou a  osázení společného pozemku souhlasí. Návrh byl jednomilně přijat a tak máme před domem pěkně osázenou skalku.

   Reakce
Zobrazujeme 4 reakce
V reakci na: zničení našich vlastních keřů

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?