Komentujeme: Koupě bytu s neplatícím nájemníkem

Zájem o byty stále převyšuje nabídku. Proto se na realitním trhu objevují i nestandardní nabídky. Jednou z nich je i prodej bytu s neplatícím nájemníkem. Může se i tak jednat o dobrou investici, nebo by nového vlastníka čekala řada problémů?

Bydlení – běh na dlouhou trať

„Realizovat koupi bytu, kde aktuálně protiprávně bydlí bývalý nájemce, z mého pohledu nelze doporučit. Legálně vystěhovat takového nájemce může být obtížná a zdlouhavá záležitost a vystavujete se riziku, že v bytě nebudete moci dlouhé měsíce bydlet nebo ho pronajímat. Doporučil bych proto ideálně s koupí posečkat, dokud stávající vlastník situaci s nájemcem protiprávně užívajícím byt nevyřeší, nebo alespoň žádat od vlastníka slevu z kupní ceny,” radí Martin Černý, redaktor Okolobytu.cz, specializující se na právo SVJ a BD.

Jestliže byste za daných okolností byl ochoten byt i přesto koupit, můžete se samozřejmě pokusit problém vyřešit domluvou, ovšem v konečném důsledku se velmi pravděpodobně nevyhnete podání žaloby na vyklizení nemovitosti, která představuje jediný legální prostředek, jak bývalého nájemce z bytu vystěhovat. Pokud v civilním řízení uspějete, poslouží vám vykonatelné soudního rozhodnutí jako exekuční titul k vyklizení bytu exekutorem.

Neplatíš, nemáš nárok na služby. Pozor na střet se zákonem

„Obávám se, že odříznout nájemce (ač bývalého) od služeb, které mu pronajímatel dle nájemní smlouvy poskytoval, není paradoxně z právního hlediska možné, naopak byste se tímto postupem vystavoval riziku vzniku trestněprávní odpovědnosti za toto jednání, a to konkrétně za trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru dle § 208 odst. 2 trestního zákoníku,” doplňuje Martin Černý.

Jak jste k tématu diskutovali?

Přečtěte si konkrétní dotaz Prodej bytu s neplatícím nájemníkem a navazující komentáře. Na diskusním fóru Okolobytu.cz je i řada dalších nových témat, podívejte se.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?