Komentujeme: Koronavirus a povinnost dezinfekce společných prostor

V aktuální situaci, kdy bojujeme proti koronavirové nákaze, se objevilo i několik dotazů, jak se chovat v bytovém domě. Jeden z nich se zabývá povinností ze strany SVJ dezinfikovat společné prostory.

Zákon povinnost neukládá

Dosud jsem nezaznamenal povinnost uloženou bytovým korporacím (SVJ/BD) či jejich statutárním orgánům přistoupit k plošné dezinfekci společných částí bytových domů. Určitě bych považoval v dané situaci za samozřejmé, že o takovém opatření rozhodne statutární orgán v souvislosti s úsilím celé společnosti vypořádat se s nákazou.

Co s náklady na dezinfekci?

Na náklady spojené s dezinfekcí bytového domu bych následně nahlížel podobně jako na náklady spojené s řešením havarijní situace s tím, že je na statutárním orgánu, aby prokázal přiměřenost výše nákladů. Snazší to může být v těch případech, kde je možné rozhodovat per rollam. V každém případě bych však doporučil nejprve o záměru provedení desinfekce či provádění pravidelné desinfekce v domě informovat předem dotčené členy bytové korporace způsobem v domě obvyklým.

Komentář pro Okolobytu.cz připravil Mgr. Martin Kroh před­se­da před­sta­ven­stva Sta­veb­ního by­to­vé druž­stvo Praha a spolupracující odborník Okolobytu.cz.

Podívejte se na celé diskusní vlákno na téma Koronavirus povinnost dezinfekce společných prostor s reakcemi.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?