Komentujeme: Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Ceny bydlení jsou velkým tématem uplynulého roku a nejen jeho. Hovoří se o dvojnásobném růstu za posledních 5 let, či trojnásobném růstu oproti cenám před 10 roky. Kam se ceny vydají v roce 2024 u vlastního bydlení a podnájmů? Jaké budou sazby hypoték, které jsou jedním ze zásadních hybatelů trhu s bydlením?

Ceny vlastního bydlení v průběhu roku 2023 poklesly, nejvíce však už začátkem tohoto uplynulého roku. „V lednu 2023 se starší byty v Praze prodávaly za ceny srovnatelné s lednem 2022,“ přibližuje cenový vývoj Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. Cenový pokles pak postupně zpomaloval. „Sledovali jsme ceny starších bytů na kvartální bázi, a zatímco začátkem roku ceny klesaly napříč republikou mezi 4-7 procenty, v dubnu už pouze mezi 2-4 procenty,“ uvedl Lumír Kunz. V létě 2023 a stejně tak na podzim už dle analýzy společnost FérMakléři.cz ceny starší bytů stagnovaly až rostly o 1-2 procenta.

„Pro rok 2024 očekáváme podobný vývoj jako ve druhé polovině roku 2023. Ceny budou pravděpodobně stagnovat nebo mírně růst v řádech jednotek procent,“ myslí si Lumír Kunz. „Plošné zlevňování už neočekáváme. Nevylučujeme však, že některá krajská města ještě nepatrnou korekci cen zažijí,“ doplnit Lumír Kunz k analýze pohybu cen v krajských městem napříč republikou, kde jediným městem, kde šly ceny na podzim 2023 ještě dolů, bylo Ústí nad Labem.

Sazby hypoték se mohou pohybovat kolem 4 procent

Klíčovým aspektem u pořizování vlastního bydlení jsou sazby hypoték. Jejich vysoké hodnoty společně s vysokými pořizovacími cenami bydlení trh v posledních letech výrazně brzdily.   „U úrokových sazeb hypoték se dá v roce 2024 očekávat pozvolný pokles. Nemyslím, že ČNB bude se snižováním sazeb nějak zvlášť spěchat. Řekl bych, že bude dost opatrná. Předpokládám, že průměrné sazby se dostanou pod 5 %, ale výraznějšímu poklesu řekněme pod 4 % příliš nevěřím. Růst sazeb je vždy rychlejší než jejich pokles,“ myslí si David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Čtěte také:  Nejčtenější článek posledních třiceti dnů patří oknům

 „Objemy poskytnutých hypoték budou pozvolna růst, ale opět nečekám nějaký výraznější vývoj. Ceny nemovitostí jsou stále pro mnoho zájemců nedostupné. Relativně vyšší sazby stále budou klást zvýšené nároky na bonitu klientů. Reálné příjmy poklesly a bude trvat, než postupný růst mezd dorovná sekeru, kterou do příjmů zasekla inflace,“ dodal David Eim.

O nájemní bydlení bude dále růst zájem

Poptávka po nájemním bydlení šla v uplynulých letech nahoru právě i vzhledem k nedostupnosti vlastního bydlení. „Očekávám, že zájem o nájemní bydlení v roce 2024 dále poroste, a to i přes případné snížení sazeb hypoték, jelikož stále přetrvává dlouhodobý trend, kdy poptávka po bydlení značně převyšuje nabídku. Navíc i přes snížení úrokových sazeb hypoték jsou ceny vlastního bydlení pro řadu lidí nedostupné, a tak volí alternativu právě formou nájmu,“ uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz s tím, že u jednotlivých dispozic bytů nečeká rozdílnou cenovou dynamiku. „Pokud se nezmění něco zásadního na globálním trhu, tzn. nepřijde nečekaná krize nebo nečekaný vývoj války, růst zůstane konstantní a nezmění ho ani případné dostavby naplánovaných projektů. Z demografických dat a social mixu, který jsme prezentovali, nepredikujeme mezi dispozicemi vyšší dynamiku růstu,“ dodal Michal Hrbatý.

      Co se týká cenového vývoje nájmů v regionech, ani tam nečekají odborníci nějaké výrazné změny oproti stávajícímu stavu. „Ovlivnit to může samozřejmě větší investiční projekt do infrastruktury nebo potenciálu práce v regionu,“ uvedl Michal Hrbatý.

„Lidé mají zájem o vlastní bydlení. Ale je otázka, nakolik si ho stále mohou dovolit. Ve větších městech je dosažitelnost vlastního bydlení problematická. Ale lidé někde bydlet musí. Proto se logicky zvyšuje poptávka po nájmech a tento trend bude prakticky jistě pokračovat. Výstavba nových bytů je nedostatečná a vytváří tlak jak na růst ceny bytů, tak na růst ceny nájmů,“ uzavřel David Eim.

Napsat komentář