Proč pro rekonstrukci koupelny zvolit sádrokarton

O rekonstrukci koupelny bychom měli přemýšlet v širších souvislostech. Na omezeném prostoru je důležité získat co nejvíce místa. K tomu nám může pomoci i materiál, ze kterého budou postaveny nové stěny koupelny. Díky slabé tloušťce stěn přidá koupelně i cenné centimetry navíc. Co všechno bychom měli o rekonstrukci koupelny vědět?

Vlastnosti sádrokartonu v bytě oceníte

Sádrokartonové příčky jsou až 2x tenčí než příčky z cihel, čímž získáte větší podlahovou plochu. Kromě úspory místa je sádrokartonová stěna spolehlivě pevná a můžete na ni zavěsit jak koupelnové vybavení, tak třeba i kuchyňskou linku na opačné straně. V kombinaci s kvalitní izolací navíc odhluční jádro od okolních prostor bytu. Výhodou je i rychlost rekonstrukce, což jistě ocení i sousedi.

V dutině těchto stěn sádrokartonových konstrukcí je možné vést sanitární instalace (např. elektroinstalace či vodovodní a odpadní potrubí). To nevyžaduje žádné speciální nářadí na sekání drážek. S ohledem na realizace mnohdy i ve vyšších patrech bytových a panelákových domů, hraje důležitou roli i hmotnost samotného materiálu, také skladnost použitých materiálů a dobrá manipulace.

Před rekonstrukcí koupelny věnujte čas kontrole prostoru

Naplánujte si rozvržení koupelny a toalety, vše dobře nakreslete a spočítejte spotřebu materiálu. Když se rozhodnete vyměnit umakartové jádro, které je v českých panelákových bytech již od 70. let, nezapomeňte po odstranění starého materiálu a vybourání příček zkontrolovat celkový stav prostoru. „Po takové době se zde mohou vyskytovat plísně, které je třeba odstranit, a obvodové zdivo i podlahy, kam zatékalo, je třeba ošetřit. Zkontrolujte elektroinstalaci a rozvody,“ doporučuje Martin Mydloch ze společnosti Rigips. Na případné úpravy si pozvěte odborníky. Tímto odstraněním umakartu jste získali cenný prostor navíc, který můžete nyní vhodně využít.

Sádrokartonové desky do vlhkých prostor

Myslete na to, že veškerý použitý materiál bude vystavován působení vlhka a vody, proto pečlivě vybírejte, z čeho novou koupelnu postavíte. „Příčky z vysokopevnostního sádrokartonu vynikají vysokou pevností i únosností, v prostorách koupelen však obstojí zejména díky impregnaci,“ vysvětluje Martin Mydloch z Rigipsu a dále dodává: „Je třeba mít ale na paměti, že plochy přímo ostřikované vodou musí být ochráněny hydroizolačním nátěrem, samotné obložení keramickým obkladem je nedostatečné.“ Do koupelen se však hodí i impregnované sádrové desky, které díky svým vlastnostem zabraňují vzniku a rozvoji plísní.

Čtěte také:  Pračka i sušička do malého bytu? Jde to!

Nechcete být rušení pračkou ani sousedy? Sádrokartonovou stěnu doplňte izolací

Po dokončení instalatérských prací v dutině příček je vhodná doba pro zvážení izolace. Některé sádrokartonové desky mají skvělé akustické vlastnosti samy o sobě. I při menší tloušťce mezibytové příčky dosáhnou o 14 až 20 dB lepší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než zděné příčky z tradičních materiálů. Pokud nechcete v bytě poslouchat ruch z koupelny nebo naopak být při užívání koupelny rušeni okolím, můžete do příček navíc zabudovat izolační materiál. Důležitý je opět správný postup. Obecně se doporučuje nejprve udělat příčky spolu s izolacemi a až poté vyrovnat podlahu a strop. Opačný postup není ideální, neboť akustika je poté vždy horší – zvuk totiž může příčku u podlahy a stropu obcházet. Lepší je tedy nejprve zabudovat příčky s izolacemi, které se tímto způsobem zapustí do podlahy i do stropu a zajistí správné odhlučnění. Do prostor bytových jader se doporučuje použít minerální izolace, ta je vhodná do sádrokartonových příček, stropů i podhledů. Má vysokou požární odolnost a výborné akustické vlastnosti z hlediska zvukové pohltivosti. Těsnění na obvodových profilech zajistí akustické těsnící pásky, které vyrovnají podkladní nerovnosti pod profilem a zajistí lepší akustické oddělení prostorů.

Obklady na sádrokartonových deskách skvěle drží

Výslednou estetiku prostor zajistí převážně obklad a upevnění nezbytného vybavení. I tady však dbejte na správné provedení, které vám ušetří do budoucna nervy i peníze. Na obklady a dlažby v koupelně i na toaletě působí při jejich dennodenním používání trvalá vlhkost, střídání teplot, chemikálie při čištění a na mnoha místech i voda se zvýšeným obsahem minerálů. To je důvod proč se rozhodně vyplatí dodržovat předepsané postupy aplikace a používat kvalitní materiály pro realizaci.

Při dodržení správných postupů a nešetření na hydroizolaci pak žádný z těchto problémů nehrozí. „Aplikujte na sádrokartonové desky hydroizolační nátěr v místech, která jsou ostřikována vodou. Vnitřní kouty můžete chránit speciální gumovou bandáží vloženou do první vrstvy nátěru. Doporučujeme také povrch desek před lepením obkladů napenetrovat,“ vysvětluje Martin Mydloch. „Na sádrokartonové desky můžeme použít i klasická cementová lepidla. Důležitý je výběr konkrétního lepidla ve vztahu k velikosti a nasákavosti vybraných obkladů a dlažeb. Pokud obecně vybereme poctivé flexibilní lepidlo, neuděláme zcela jistě chybu. Nanášíme ho tradičně zubovým hladítkem s doporučením tzv. oboustranného lepení. Obvykle po 24 hodinách od nalepení zaspárujeme obložené plochy  spárovací hmotou, která je pro vlhké prostory vysoce odolná plísním, bakteriím či řasám. Koutové a dilatační spáry poté vyplníme trvale pružným tmelem ve stejném odstínu jako je vybraná spárovací hmota,“ doplňuje Pavel Svatoš.

Čtěte také:  Jak na to, aby rekonstrukce bytu v paneláku přinesla maximální efekt

Zkontroluje a vybavte svou novou koupelnu

Když budete seznámeni se správnými postupy aplikace materiálu v jednotlivých fázích výstavby, snadno pak zkontrolujete provedení, i když si netroufnete do rekonstrukce sami. Kontrolu provedení proveďte před finálním úklidem a vybavením prostor. Když je vše v pořádku, zbývá to příjemné. Nebojte se na sádrokartonové konstrukce umístit závěsné koupelnové skříňky, těžší zrcadla nebo záchodové mísy. S přehledem je unese. Pokud pak vybíráte například sklo do sprchového koutu, můžete si zpříjemnit užívání i následný úklid výběrem speciálně upraveného materiálu. Sklo do koupelny pro sprchové zástěny doplňujeme antikorozním povlakem. Takové sklo se pak čistí výrazně snadněji než běžná skla bez povrchové úpravy. Navíc povlak na povrchu není patrný, protože je téměř neviditelný.

Napsat komentář