Jsou potraviny, které by z našeho vánočního hodování pes rozhodně neměl ochutnat

Mnoho z toho, co patří na sváteční stůl, není vhodné pro naše čtyřnohé mazlíčky. Víte, co pes nesmí jíst? Je hned několik případů, kdy jim naše nedůslednost a nevědomost může ublížit.

Čokoláda – pozor zejména na kvalitní hořkou

Čokoládu najdeme o Vánocích snad v každé domácnosti. Na seznamu zakázaných pochutin ale stojí na jednom z prvních míst. Obsahuje pro psy vysoce toxické látky theobromin a theophyllin. Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Obecně platí, že tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa je nebezpečnější. Ovšem jakákoliv čokoláda ve větším množství může psa zabít. Příznaky se nemusejí projevit i několik hodin, přičemž smrt psa může nastat i do 24 hodin. Nebezpečná je i konzumace mléčné čokolády. Již 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

Pozor bychom si měli dát i při zdobení vánočního stromečku, a to hlavně v případě, že jej zdobíme čokoládovou kolekcí. Psi jsou totiž vynalézaví tvorové s velmi dobrým čichem a lákavě vonící ozdobu rychle objeví. Zde hrozí navíc to, že kromě čokolády slupnou i staniol.

Vánoční cukroví – zbytečnost se spoustou cukru

Mezi pochutiny, které jsou pro psy nevhodné, patří i vánoční cukroví. Nejen, že konzumací přemíry cukru pes získává přísun přebytečné energie, a tím pádem i přebytečná kila, ale je jím způsoben i nárůst zubního kazu. Velmi důležité je vědět i o jeho špatné stravitelnosti. Pozor si musíme dávat také na umělá sladidla.

Ořechy a ovoce – co prospívá nám, může být u psa úplně jinak

Není to však jen cukroví a sladkosti, co psům neprospívá. Na vánoční tabuli patří i, pro lidi zdravé, ořechy a různé druhy ovoce. Nebezpečné jsou pro psi především makadamové a, v českých domácnostech pravděpodobně běžnější, vlašské ořechy. Ty mohou způsobit alergickou reakci, třesavku či špatnou koordinaci. Pro psy se srdečními problémy mohou být dokonce smrtelné.

Čtěte také:  Vedra ve městě se stávají vážným problémem. Co nám pomůže?

Pozor musíme dávat také na hrozny, grep, avokádo, hrušky a meruňky. Mohou způsobit alergické reakce, problémy se zažíváním nebo vážné problémy s ledvinami. Hrozny obsahují neznámou toxickou látku, která u psů způsobuje jejich selhání. Nebezpečné jsou i rozinky!

Oblíbenou pochoutkou pro mnoho psů je kousek jablka. Důležité je odstranit jádřinec – jadýrka obsahují kyanid!

Hodně jídla a pití = hodně příležitostí

Než můžeme zasednout ke stolu, musíme jídlo připravit. A pozor si musíme dávat i v kuchyni, kde psi často rádi „asistují“. Nejde přitom jen o hotové pokrmy, ale ostražití musíme být i u jednotlivých surovin.

Cibule je pro člověka velmi dobrá a dodává lidskému organismu spoustu zdravých živin, u psa je tomu však jinak. Ve větším množství psům škodí a může u nich vyvolat až anémii, neboť obsahuje látky ničící červené krvinky. Navíc psi nadýmá. Podobně je na tom i česnek, který je sice škodlivý méně, ale ve větším množství způsobuje obdobné problémy jako výše zmíněná cibule. Houby jsou také velmi nevhodné, protože mohou poškodit ledviny a jádra, vyvolat bezvědomí či silné bolesti břicha.

Za mnoho problémů může také naše nepozornost. Ačkoliv si to neuvědomujeme, pes nás při přípravě pokrmů často velmi pečlivě pozoruje a mapuje, kam co odkládáme. Pak už stačí jen správně zvolený okamžik. Takto může sebrat ovoce nebo ořechy, aranžované v míse na stole, sežrat cukroví z tácu, dostat se pootevřenými dveřmi na balkón, kde chladíme polévku a podobně.

Stejně jako kdykoliv jindy platí obecné varování před dalším častým pochybením – psům bychom nikdy neměli dávat kuřecí kosti. Se během trávení mohou roztříštit a poškodit vnitřní orgány.

Také některé psy může přitahovat alkohol. Pes, který právě úspěšně zdolal vaši čerstvě nalitou skleničku rozhodně není důvod ke smíchu. I malé množství alkoholického nápoje může psa vážně otrávit. Může následovat zvracení, kolaps a dokonce i smrt.

Čtěte také:  Tipy na bydlení v Praze

Jaké jsou vhodné pamlsky pro psa

Psa můžeme na Vánoce odměnit dlouhou procházkou a pozorností, spíše než zvýšenou dávkou jídla. Pokud však chceme připravit štědrovečerní večeři i pro našeho mazlíčka, měli bychom pamatovat na to, že sůl a koření jsou pro něho taktéž nevhodné. Můžeme tak například raději ochutit běžné granule dávkou lososového oleje nebo kapra vykostit a připravit ho speciálním způsobem, podusit ho a nepřidávat žádné koření. Nebo mu můžeme dopřát některou ze speciálních psích pochutin, které mu běžně nedáváme. Ale stejně jako u nás, lidí, také tady platí rozumná míra.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?