Šest tipů pro ekologickou domácnost. Navíc ještě hodně ušetříte!

Ekologický způsob bydlení je v posledních letech stále populárnější. Nejčastěji jej máme spojený s bydlením v zajímavě řešených rodinných domech uprostřed přírody. Ekologicky bydlet přitom můžeme i uprostřed velkoměsta v paneláku, novostavbě – ekologickou domácnost můžete mít naprosto kdekoliv.

 

Tip 1: Okny a dveřmi může unikat až 20 % tepla

Co se týče tepla, v budově je zapotřebí zajistit především důkladnou izolaci, aby teplo neunikalo ven a zároveň dovnitř neprostupovalo horko či chlad z vnějšího prostředí. Hlavní roli tu přitom hrají okna, dveře a střecha, odkud uniká až 20 % tepla.

U oken a dveří na balkón rozhodují jejich parametry. Tady se nevyplatí šetřit, zejména pokud už máte zateplený dům. Teplo vám pak uniká nejslabším článkem, kterým by mohla být právě okna a balkónové dveře. To by se pak projevilo na nižších úsporách za energie na vytápění.

Stejně tak to je i v případě střechy. Zateplená střecha přinese podstatně větší pohodu v bytech v nejvyšším patře. To se týká jak odstranění chladu v zimě, tak i úmorných letních veder v bytě pod rozpálenou střechou.

Tip 2: Energii za světlo ušetří pohybové senzory nebo časovače

Udává se, že až 41 % energie se přitom spotřebuje na vytápění obytných místností, 17 % na ohřev vody, 6 % energie putuje do klimatizace a až 36 % se investuje do osvětlení, elektrospotřebičů a dalších zařízení v domácnosti. Pokud chcete ušetřit energii vydanou za osvětlení, vyplatí se přinejmenším vyměnit stávající svítidla za úsporné kompaktní zářivky, které oproti běžným žárovkám využívají pouze čtvrtinu elektrické energie a navíc mají až desetkrát delší životnost. Instalací pohybových senzorů zase docílíte, že se světlo aktivuje pouze tehdy, je-li potřeba. Variantou může být i automatický časovač pro svícení.

Tip 3: Náklady na chlazení snižují venkovní žaluzie s čidly

Energii za osvětlení a vytápění také ušetříte, pokud domů vpustíte přirozené denní světlo. V létě je však situace opačná, zde je nezbytné průniku slunce do interiéru bránit pomocí rolet či žaluzií. Díky tomu se snižují náklady na klimatizaci. Nejefektivnější se jeví systémy, které se instalují vně domu, protože eliminují působení slunce už při vstupu do objektu. Při zakrytí oken zejména materiály s odrazivou povrchovou úpravou se část slunečního záření včetně tepelné složky vrací do okolního prostředí. Oblíbené jsou především žaluzie vybavené čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky, protože pomohou snižovat náklady na chlazení a v zimních měsících pak i na vytápění budovy.

Čtěte také:  Práce z domova nás nutí měnit své návyky. Co je důležité?

Tip 4: Při sprchování použijeme jen polovinu vody oproti koupání ve vaně

Symbolem ekologického bydlení je také snaha o úsporu vody. Při běžné osobní hygieně se vyplatí přinejmenším myslet na to, že úspornější je sprchování než napouštění vany. Ve sprše totiž použijeme pouze polovinu vody. Při mytí rukou či splachování toalety je vhodné využít jen nezbytné množství vody. Pračka nebo myčka by měla být zapnutá až tehdy, pokud ji lze zcela zaplnit. Kuchyňskou baterii se vyplatí opatřit perlátorem. Podle typu můžeme za pár korun investice šetřit až 70 % vody.

Tip 5: Úspěšným filtrem vzduchu jsou pokojové rostliny

Dalším způsobem, jak ulevit přírodě a současně svému zdraví, je čistý vzduch uvnitř domu. V tom pomůže v první řadě pěstování živých pokojových rostlin, které slouží jako přirozené filtry vzduchu. Některé rostliny, například palmy, gumovníky nebo kapradiny, dokáží absorbovat nebezpečné škodliviny vycházející z koberců, nábytku nebo elektrických zařízení. Zdravé bydlení také vyžaduje zákaz kouření uvnitř domu.

Tip 6: Úklid bez chemie je i levnější

Pokud používáte čisticí a mycí prostředky, vyměňte je za ekologicky přátelštější alternativy. Neobsahují chemikálie a snižují riziko onemocnění. Levným a zároveň efektivním čističem je například jedlá soda nebo bílý ocet. Vhodným dezinfekčním prostředkem je zase olej z čajovníku nebo citrusů. Na úklid si vezměte raději čisté textilie z mikrovlákna, protože na rozdíl od napuštěných utěrek nezanechávají na povrchu chemické stopy.

3 Comments
  1. Erik 2 roky ago

    proto je dobré mít tzv. chytrou domácnost a hodně věci sihlídát sám přes mobilní aplikaci

  2. Majolina 2 roky ago

    je to sice super investice, ale otazka je, jak moc to šetří finance

  3. Veronika 2 roky ago

    co je to ekologicka domacnost? Co všechno tam spada? Znám jenom chytrou domácnost

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?