Uvažujete nad tím, že si zakoupíte nebytový prostor a nejste si jistí, jestli v něm můžete bydlet? Přinášíme vám přehled výhod a nevýhod bydlení v nebytových prostorech a přiblížíme vám také, jak nebytové prostory financovat a pronajímat a jak by měla vypadat smlouva o nájmu nebytového prostoru.
Definice nebytových prostor
Nebytovými prostory jsou místnosti nebo soubory místností, které jsou podle stavebního úřadu určené na jiné využití než na trvalé bydlení. Jedná se například o kanceláře, sídlo firmy, obchodní prostory, garáže, sklady, restaurace nebo také ateliéry.
Je možné bydlet v nebytovém prostoru?
Jako nebytové prostory, které mohou sloužit k bydlení, jsou označovány ateliéry nebo podúrovňové byty. Jedná se o prostory, které z určitého důvodu nesplňují specifika prostor určených k bydlení. Nejčastěji se jedná o nedostatek světla, nadměrný hluk nebo nedostatečnou výměnu vzduchu v místnosti.

Bydlení v nebytovém prostoru možné je, ale nese s sebou mnohé nevýhody.
Jaké požadavky musí splňovat byt?
Pro prostory, které mají být zkolaudované na byt, existuje mnoho požadavků. V první řadě musí být minimální velikost pokoje 8 metrů čtverečních a v případě, že byt tvoří pouze jedna místnost, pak se musí jednat o minimálně 16 metrů čtverečních. Dalším požadavkem je minimální světlá výška, která musí být v bytových domech 2,6 metru, v rodinných domech 2,5 metru a v podkroví alespoň 2,3 metru. Mezi další požadavky patří například dostupnost prostoru nebo větratelnost.
Pokud jednotka tyto podmínky nesplňuje, jedná se o nebytový prostor.
Výhody bydlení v nebytovém prostoru
Mezi klíčové výhody bydlení v nebytovém prostoru patří samozřejmě nižší kupní cena nebo přijatelná cena pronájmu. Obzvláště v dnešní době, kdy ceny nemovitostí i pronájmů rostou, je o bydlení v nebytových prostorech čím dál tím větší zájem. S bydlením v prostorech, které nejsou určeny k bydlení, je však spojena také celá řada úskalí.
Nevýhody bydlení v nebytovém prostoru
Užívání nebytového prostoru k bydlení je z právního pohledu problematické, protože každý prostor musí být užívaný k takovému účelu, jaký schválil stavební úřad. Co to znamená v praxi?
Trvalé bydliště v nebytovém prostoru
Velkou nevýhodou bydlení v nebytovém prostoru je skutečnost, že zde není možné mít přihlášené trvalé bydliště.
Nedostatečná kvalita bydlení
Bydlení v nebytových prostorách slibuje sice úsporu peněz, ale mnohdy je nutné počítat s nižší kvalitou bydlení. Například suterénní byty ve starších domech se často nedají dostatečně větrat, mají méně denního světla nebo se v nich může začít objevovat plíseň.
Vyšší sazba na energie
S přihlášením nebytového prostoru je spojena také vyšší sazba na energie, která je určená pro podnikatele, a ne pro domácnosti. Z dlouhodobého hlediska se vám tak nižší kupní cena nebo nižší nájem nebytových prostor nemusí vyplatit.
Rada odborníků: Dobře zvažte investici do nebytových prostor
Ateliér nebo studio za skvělou cenu může znít jako velmi výhodná koupě. Před tím, než však kupní smlouvu podepíšete, nechte si předložit kolaudační rozhodnutí s uvedenou definicí daného prostoru. Před samotnou koupí je dobré zvážit všechny možné nedostatky bydlení v nebytovém prostoru.

Zákon není ohledně pronájmu nebytových prostor k bydlení zcela jednoznačný.
Jak financovat nebytové prostory
Pokud kupujete nebytový prostor, je také vždy lepší mít finanční prostředky v hotovosti. Mnohdy je totiž obtížné získat hypotéku na nebytové prostory, banky často chtějí do zástavy jinou nemovitost nebo požadují ručení další osobou. I když hypotéku na nebytové prostory získáte, splátky na pořízení nebytového prostoru nejsou daňově uznatelnou položkou. Nemůžete si tak o ně v daňovém přiznání ponížit daňový základ. Na daních tak mnohdy zaplatíte o desetitisíce navíc.
Pronájem nebytových prostor pro bydlení
V roce 2014 byl zrušen zákon, který zakazoval pronajímání nebytových prostor za účelem bydlení. Pokud se však smluvní strany domluví, že k obývání bude pronajímaný jiný než obytný prostor, jsou strany zavázané stejně, jako by došlo k pronájmu obytného prostoru. To má zásadní vliv na pronajímatele, protože musí nájemci zajistit nezávadné bydlení. Pronájemce tak musí počítat s tím, že nájemník může požadovat zajištění vhodných podmínek k bydlení. V případě, že pronajímatel závadný stav neodstraní, může mu nájemník vypovědět smlouvu o nájmu nebytových prostor bez dodržení výpovědní doby.
Jelikož je zákon v tomto ohledu neurčitý, pronajímatel se také vystavuje riziku, že dostane pokutu za přestupek dle stavebního zákona. Podle stavebního zákona se totiž pronajímatel v případě, že užívá stavbu nebo její část v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, dopouští přestupku proti územnímu rozhodnutí.
TIP: Vzor smlouvy o nájmu nebytových prostor
Nájemní smlouva na nebytové prostory by měla obsahovat identifikaci smluvních stran, předmětnou nemovitost, způsob úhrady nájemného, poplatků a energií a měla by definovat faktický stav dané nemovitosti. Vzor nájemní smlouvy na nebytový prostor najdete zde. Tento vzor má obecný charakter, pokud potřebujete vytvořit nájemní smlouvu na míru, využijte služeb advokáta.
Dobrý den,
mám dotaz. Chci si koupit dle KN “jiný nebytový prostor”. Mohu v něm pak bydlet? Je plně vybaven pro kvalitní bydlení, ale nesplňuje podmínku výšky. Ta je 205 cm. Jinak místnosti mají okna a topení. Je tam i hezká koupelna s toaletou.
A pokud ne, tak k čemu se dá využít?
Děkuji za odpověď, Dvořáková