Udělejte si atraktivní balkónovou minizahrádku. Nemusíte se o ni starat, přesto roste a kvete

I na tom nejmenším balkónku můžeme mít vlastní minizahrádku, na kterou vás bude bavit se dívat každý den. K tomu ještě dostanete až neuvěřitelný bonus v podobě minimální, prakticky nulové péče. Přesto vám zde porostou rostlinky atraktivních tvarů a až neskutečných květů.

Balkónová minizahrádka – co si pod tím máme vlastně představit?

V podstatě se jedná o několik různých rostlin, sesazených do jedné nádoby. Dohromady by měly tvořit oku lahodící celek. Můžeme se setkat s minizahrádkou, složenou z několika bylinek. V tomto případě se to ale neobejde bez naší péče, která by byla stejná, jako o běžné balkónové květiny. V našem případě si ale chceme připravit minizahrádku takovou, aby se obešla prakticky bez naší péče, a to včetně povinnosti zalévání. Osazovat ji proto budeme rostlinami, které vodu považují spíše za občasný bonus než podmínku k životu. Jedná se o nejrůznější sukulenty, rozchodníky, netřesky a podobné rostliny. Kromě lásky k suchu je jim společný i atraktivní vzhled a pomalý růst, takže vaše pouštní minizahrádka bude zůstávat po dlouhou dobu i bez vaší pomoci dokonalá na pohled. Potěšitelné také je, že tyto rostliny nebývají napadeny žádnými škůdci, takže ani to nám nebude přidělávat práci.

Máte vhodné podmínky pro pěstování?

Jedinou podmínkou, bez které se pouštní minizahrádka neobejde, je dostatek světla. Přitom je jedno, na jakou světovou stranu balkón je.

Balkónová minizahrádka má obrovskou výhodu v tom, že opravdu není náročná na prostor a můžete ji mít kdekoliv tam, kam by se vám vešel obyčejný květináč.

Jaké rostliny vybrat?

V první řadě bude záležet na tom, jestli budete chtít vaši pouštní minizahrádku na balkóně mít po celý rok, tedy včetně zimních měsíců. V tom případě je nutné rostliny k osazení vybírat mezi těmi, které jsou běžně pěstovány v zahradách – ideální pro balkónovou minizahrádku v tomto případě budou rozchodníky, netřesky a podobné rostliny.

Čtěte také:  Těšte se na pořádnou sklizeň. Jak se starat o balkónová rajčata?

Sesazené minizahrádky jsou ale tak atraktivní, že si ji možná budete chtít vzít na zimu do interiéru. V tom případě je vhodnější hledat rostliny mezi drobnějšími sukulenty.

V obou případech se ale tento typ rostlin velmi snadno množí a není problém je od někoho dostat. Pořízení vhodných rostlin proto bude opravdu snadné a levné.

Čeští krasavci ze země sucha

Pojďme se nejprve podívat na balkónovou minizahrádku, kterou osadíme tuzemskými rostlinami. Nemusíte se ničeho obávat – český původ jim nic neubírá na zajímavosti.

Nejvhodnějšími kandidáty pro vaši pouštní minizahrádku jsou rozchodníky. Početný rod rozchodníků zahrnuje kolem 500 druhů, původem především z Evropy, Asie a Afriky a běžně se s nimi setkáváme v našich zahradách. Typické jsou pro ně ztloustlé listy, sloužící jako zásobárna vody, pomáhající jim přečkat i hodně dlouhá období sucha. Proto se s nimi setkáváme i ve výsadbách zelených střech.

Nezastupitelným členem vaší bezúdržbové minizahrádky budou také netřesky. Jejich typický růžicovitý vzhled vhodně doplňuje ostatní rozchodníky společně budou tvořit půvabnou různorodou směsici. Vybírat můžeme ale i jiné pomalu rostoucí skalničky.

Minizahrádka ze sukulentů v zimě ozvláštní váš interiér

Druhou skupinou rostlin s ideálními vlastnostmi pro bezúdržbovou balkónovou minizahrádku jsou sukulenty. Pocházejí z pouští a polopouští, kde se musí umět vypořádat s věčným nedostatkem vláhy. Získanou schopnost vázat ve svém těle vodu do zásoby uplatní i na našem balóně. Typickými zástupci je Crassula, Echeveria, Hawortia a další podobné sukulentní rostliny.

Jak se o balkónovou pouštní minizahrádku starat?

Jak už z názvu a výběru rostlin vyplývá, se zálivkou si nebudeme muset dělat nějak zvláštní starosti. Bez problémů můžete odjíždět na víkend i na dovolenou a nic se nestane. Vhodnou dobu na zálivku poznáte podle lehce seschlých dužnatých listů, nebo mírně unaveného vzhledu rostlin. Nic se neděje, stačí opět zalít, rostliny jsou pro tyto výkyvy přímo stvořené. Naopak pravidelná zálivka může vést k uhnití rostlin.

Čtěte také:  Jak Češi uklízejí před Vánoci? Chováte se stejně?

V čem pěstovat?

Vzhledem k tomu, že tyto rostliny potřebují opravdu minimum vody, můžeme si dovolit je pěstovat prakticky v čemkoliv, a to i v nádobách, které nemají odtokový otvor. Osázet si tak můžete misku, hrníček i hluboký talíř. Pochopitelně můžete zvolit i klasické květináče, mísy a nejrůznější keramiku. Upravit si můžete i zajímavý kořen, osázet můžete i velkou mušli. Tady se fantazii opravdu meze nekladou.

Pro vaši pouštní balkónovou minizahrádku je nejvhodnější směs písku a málo výživné hlíny. Pro lepší vzhled můžete povrch posypat drobnými oblázky nebo cihlovou drtí.

1 reakce
  1. Marianka 5 měsíci staré

    Velice zajímavé. Jen já uvažuji o funkční minizahrádce. Třeba teď přes zimu mi vše roste hrozně pomalu. Našla jsem tohle: http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/domaci-minizahradka-tregren-herbie/ a to asi bude přesně to, co potřebuji. Máte s tím zkušenost?

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?