Víte, jak zabezpečit byt, květiny a domácí mazlíčky před odjezdem na dovolenou?

Léto a prázdniny jsou pro nás obdobím, kdy mnohem častěji trávíme svůj volný čas mimo domov, a to i po delší dobu. Letní čas bývá ale rovněž „hlavní“ sezonou pro všechny zloděje. Před odjezdem na delší dobu musíte svoji pozornost také věnovat balkonovým květinám. Zajistit musíte také hlídání pro domácí mazlíčky. Najdou se však i takoví, kteří zvládnout kratší dovolenou bez vás doma samotní.

Obrana proti zlodějům? Buďte nenápadní

Oblíbeným obdobím bytařů je tradičně čas dovolených. A lidé jim situaci usnadňují, protože jim sami dávají tipy. Nikdy nenechávejte vzkazy na dveřích o své nepřítomnosti. O své nepřítomnosti také neinformujte prostřednictvím telefonního záznamníku, natož na sociálních sítích. Požádejte důvěryhodnou osobu, aby v době vaší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Byt či dům se nebude jevit jako opuštěný, prázdný. Jelikož ne vždy je soused nebo rodinný příslušník po ruce, můžete zvolit také elektronická zařízení, která v nepravidelných časových intervalech zapínají světla, televizi atd., a tím vytvářejí zdání, že byt je obydlen.

Zaměřte se také na okna. Ty nenechávejte pootevřená, ale ani je zcela nezatemňujte. U pootevřeného okna stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování a zloděj je uvnitř. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost.

Nezapomeňte na květiny

Právě v době dovolených oceníte, že nemáte balkon orientovaný na některou z nejvíce exponovaných stran. Rozdíl v péči o květiny na severně či západně orientovaném balkoně je opravdu znatelný. V praxi to například znamená, že místo surfinií vyzkoušíme pelargónie, které si s prázdninovou omezenou péčí poradí lépe. Stejně tak i osteospermum. Úplně bez starostí budete moci odjíždět, budete-li pěstovat sukulentní kosmatec, který po celé léto nakvétá nápadnými růžovými květy.

Čtěte také:  Pět rad, jak připravit plastová okna na zimu

Pro většinu balkonových rostlin pěstovaných na exponovaných místech, jsou dobrým řešením samozavlažovací květináče a truhlíky. Tím nám odpadá největší povinnost pravidelné zálivky. Alternativou mohou být plastové zavlažovací baňky, které jsou běžně v prodeji v hobby marketech. Obvyklý objem baněk je 0,5 l vody a pořizovací cena je něco přes stokorunu za jednu baňku. Nechce-li se vám vydávat peníze, posloužit vám může i PET láhev, naplněná vodou a hrdlem zapíchnutá v zemině v květináči.

Často odjíždíme narychlo a na poslední chvíli máme nejvíce práce. Nezapomeňte před odjezdem rostliny na balkoně důkladně zalít a v ideálním případě ještě zkontrolujte, zda byla zálivka dostačující. Mnoho rostlin totiž „vypije“ celou misku vody, ale k dostatečnému provlhnutí substrátu to ještě nestačí. Pokud je to možné, přemístěte rostliny na místo s větším stínem.

Domácí mazlíček – samota jim nesvědčí

S domácími mazlíčky je to již složitější. Pro kočky a psy musíte jednoznačně najít hlídání. Jestliže se nemůžete spolehnout na své blízké, můžete využít služeb zvířecích hotelů. Najdete i takové, které se vám postarají o potkana či papouška.

Vaši nepřítomnost zvládnou bez úhony např. akvarijní rybičky. Musíte je však před odjezdem vhodně zabezpečit. Řešením je např. automatické krmítko, které dávkuje rybí potravu v určitý interval. Zapomenout nesmíte na zachování světelného režimu. S tím pomůže časový spínač. Techniku pečlivě zkontrolujte několik dní před odjezdem: časový spínač, filtr, vzduchování i osvětlení. Další kandidát, který zvládne vaši nepřítomnost je suchozemská želva. Nezapomeňte však do terária dát dostatečné množství vody a jídla – vyvarujte se však ovoci, které začne hnít. Zajistit musíte také UV osvětlení se spínačem. Samotu snadno zvládá také křeček, morče a andulka či papoušek, i zde však dohlédněte na dostatek vody a potravy.

Čtěte také:  Jak otevřít zamčené a zabouchnuté dveře?

Zvířecí kamarád, a to jak křeček či papoušek, tak pes a kočka jsou jednoznačně radost, ale zároveň i starost, a to především během dovolených. Doma je s dostatkem vody a potravy nechávejte maximálně tři dny. Poté musíte zajistit dozor, který vašeho mazlíčka zkontroluje. 

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?