Jak si doma svítíme? Naše zvyklosti se mění

Už dávno neplatí, že si doma vystačíme s jedním centrálním svítidlem v každé místnosti a podle potřeby sem tak doplníme lampičku na čtení. Hledáme stále sofistikovanější osvětlení pro konkrétní prostory a účel. Bez pochvaly ale zůstáváme díky neúsporným žárovkám.

Svítidel v domácnosti přibývá

Doma si svítíme čím dál tím více. Snažíme se dosáhnout lepšího světelného komfortu, a proto kombinujeme různé typy osvětlení. Podle výzkumu agentury Markent pro společnost Ekolamp vzrostl celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček v domácnostech na třináct kusů. Celkem tedy v českých domácnostech svítí více než 54 milionů svítidel.

Také osvětlení do bytu má své trendy

Nebojíme se s osvětlením různě experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení. Nejvíce přibývá různých druhů LED svítidel, které technologicky vyspěly a nabízejí se v řadě podob zejména jako doplňkové osvětlení. Podle zvyklostí si je nejčastěji umisťujeme do obývacích pokojů, ložnic a kuchyní.

Pouhá účelnost už nestačí a stejně tak, jak stoupají naše nároky na styl interiéru, přistupujeme i k osvětlení bytu. Podle architektky Lucie Šmídové je to jen dobře. Současně ale přidává užitečnou radu: “Často se v bytech setkávám se značnou různorodostí svítidel a to je většinou ke škodě. Doporučuji do jednoho prostoru vybírat spíše různá svítidla ze stejné řady. Takovou možnost dnes nabízí mnoho značek a není problém vybrat pro jakýkoliv styl interiéru stropní, nástěnná i stolní svítidla tak, aby spolu ladila. S designovými a vzhledově nápadnými svítidly doporučuji zacházet citlivě tak, aby se mohla stát dominantou místnosti. Podaří-li se vám to, svítidlo udělá ve vašem interiéru velkou parádu.”

Neúsporné světelné zdroje z domácností mizí pomalu

Spolu se svítidly roste i počet světelných zdrojů, lidově řečeno žárovek. V českých domácnostech jich je celkem 68,4 milionu. Více než polovinu však představují neúsporné zdroje.
U úsporných světel převládají kompaktní zářivky, následují LED žárovky.
Právě LED žárovky mají před sebou největší budoucnost. Mají až desetkrát větší účinnost (svítivost/výkon) než žárovky a zhruba dvojnásobnou účinnost ve srovnání než zářivky. Úspora elektřiny u LED žárovek a LED světelných zdrojů může být až 90 %.
Dnes jsou ledky také cenově daleko dostupnější a v jejich prospěch hovoří nesrovnatelně delší životnost. Běžně můžete vybírat z mnoha tvarů i několika odstínů bílého a žlutého světla.

Čtěte také:  Neutrální styl nemusí být vždy výhra. Proměnu interiéru přinesou jasné barvy

Staré světelné zdroje patří do sběrných nádob

Vysloužilé světelné zdroje by neměly skončit ve směsném odpadu, ale měly by být odevzdány k recyklaci. Většinu surovin, jako například kovy, sklo a plasty, lze totiž znovu využít. Kompaktní zářivky navíc obsahují malé množství rtuti, kterou je třeba ekologicky odebrat. Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také rozmístěny velmi často v supermarketech či nákupních centrech, na obecních a městských úřadech.

/Ilustrační foto: Nordlux, Eglo/

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?