Jaké jsou aktuální možnosti stavebních řešení pro úsporu energií?

Zastropování cen, hledání nových dodavatelů či zdanění velkých firem jsou řešení, kterými se Česká republika snaží najít cestu z energetické krize. Celou třetinu energií u nás spotřebují domácnosti. Jaká stavební opatření jsou v tomto ohledu nejefektivnější, jak žádat o dotace na úsporná zařízení a jak se vlastně energetická krize bude nadále vyvíjet? Tématům se věnovalo listopadové Saint-Gobain Fórum.

Za vysoké účty za vytápění může i přetápění bytů

Domácnosti hrají ve využívání energií v Česku prim a předčí i sektory, jako je průmysl či doprava. Dvě třetiny rodinného rozpočtu přitom padne na vytápění. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, je potíž i v tom, že si Češi zvykli žít v přetopených bytech. „Ačkoliv současné ceny energií dosahují pěti- či šestinásobku těch předcovidových, oproti západním státům máme stále doma přetopeno. Je tedy na místě upravit pár stupňů na termostatu,“ uvedl v rámci Saint-Gobain Fóra.

Zateplení domu sníží tepelné ztráty

Podle předsedy Asociace energetických specialistů Romana Šubrta je však možné snížit energetickou náročnost bydlení i jinými způsoby, například vhodně provedeným zateplením. „U nezatepleného domu se musí radiátory ohřát na zhruba 90 °C, aby bylo uvnitř příjemně. Pokud jej zateplíme, bude nám stačit třeba šetrnější tepelné čerpadlo, které stačí vyhřát na asi 40 °C,“ upozornil.

I rychlé opatření může být efektivní

Investice do zateplení se podle Romana Šubrta může vrátit velmi rychle. „Konkrétně u staršího panelového domu mohou například náklady na energie klesnout až o 80 %, což lze doložit i výpočtem. Podle typu budovy může jedním z nejefektivnějších rychlých opatření být například i izolace nevyužívané půdy. Tuto myšlenku podporuje i Tomáš Pirkl ze společnosti ISOVER, která se zaměřuje právě na výrobu izolačních materiálů a doplňuje: „Díky rychlé akci tohoto typu je pak možné ušetřit na energiích ještě během nadcházející letošní zimy.”

Čtěte také:  Jak na rekonstrukci bytu? Svěřte ji profesionálům

Z hlediska úspor se dlouhodobě vyplatí také výměna oken

„Že nepropouští teplo ven, je u nových oken již standardem. Přidanou hodnotu tedy může představovat například schopnost přitápět díky tepelným ziskům, jež určitý typ skla generuje. Existuje již i takzvané dynamické sklo, které umí samo měnit poměr světla a tepla proudícího do interiéru,“ nastínil aktuální vývoj technologií u zasklení Michal Široký ze společnosti Saint-Gobain Glass, jež se specializuje na výrobu skla.

Náklady na investice do úspor energie vám mohou pomoci snížit dotační programy v rámci Nová zelená úsporám

Právě drobnější rychlá opatření jsou předmětem nového dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který na Saint-Gobain Fóru představil Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí. „Program je v tuto chvíli již téměř vyčerpán, zažádali jsme ale o další peníze na jeho pokrytí. Rozhodně by se tak mělo dostat na každého, kdo o dotaci zažádá,“ uvedl. Nejčastěji podle něj chtějí žadatelé finanční podporu právě na zateplení půdy, podlah či střechy, výměnu oken či třeba výměnu zdrojů tepla nebo pořízení fotovoltaických panelů. „Program je koncipován tak, aby byly úpravy provedeny co nejdříve. Není proto nutné mít vše naprojektováno a dotace se vyplácí předem,“ popsal.

Energetická náročnost se řeší již při výstavbě

Podle Jana Pešouta ze společnosti V-systém se šetrnost a obnovitelnost zdrojů v poslední době častěji řeší už při samotném projektování novostaveb. „Ještě před pár lety se stavěly velké, energeticky nehospodárné domy. Nyní se na hospodaření s energiemi a udržitelnost klade mnohem větší důraz a postava energetického specialisty bývá významná již od začátku vyjednávání s investorem,“ popsal svou zkušenost v rámci Saint-Gobain Fóra. Ideální dům je podle něj dnes postaven v pasivním či dokonce nulovém standardu. „Dnešní stavby mohou být absolutně zaizolované, důležitý ale je i komfort jejich obyvatel. Tomu právě přispívá například řízené větrání s rekuperací tepla, které přivádí čerstvý vzduch bez nutnosti otevírat okna,“ uvedl s tím, že právě větrání hraje při snaze o úsporu energií významnou roli. Stáhneme-li totiž doma kolečko radiátoru, v nevětraných místnostech začne hrozit vyšší riziko vzniku plísní.

Čtěte také:  Starými okny často uniká až polovina tepla

Je třeba připravit se na příští zimu

Petr Bartoň na Saint-Gobain Fóru varoval, že letošní zima možná není tím hlavním, čeho bychom se měli obávat. „Zásobníky jsou dosud naplněny ruským plynem, který se však do příštího roku vyčerpá. Největší krize nás tak možná nečeká teď, ale až příští zimu,“ upozornil. Na tu se nicméně dá podle Miloše Hutníka ze společnosti Weber zaměřené na zateplovací systémy již lépe připravit. „Pro každou budovu je vhodný jiný typ zateplovacího systému, obecně ale platí, že jeho instalace ušetří až 60 % nákladů na vytápění. Má ale i další výhody. V létě díky ní není v interiéru takové horko a zlepšení energetické náročnosti například také zpravidla zvyšuje cenu nemovitosti,“ vysvětlil odborník v rámci Saint-Gobain Fóra.

Saint-Gobain Fórum

Na celý pořad je možné se kdykoli podívat zpětně na odkazu https://www.youtube.com/watch?v=ZtwNgBt1hc0

Další zajímavá témata online konferencí Saint-Gobain Fórum je možné zhlédnout na https://youtu.be/ZtwNgBt1hc0

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner