Jaké budou ceny energie 2019: Cena elektřiny se zvyšuje, více zaplatíme i za plyn

Většina z nás si od příštího roku připlatí za energie, a to především za elektřinu. Zdražování se nebude týkat pouze těch, kteří mají od svých dodavatelů zafixovanou cenu. Zdražování se nevyhne ani plynu.

Cena poroste klientům, kteří nemají zafixované ceny

“Pro většinu klientů půjde o desítky korun měsíčně. Zákazníkům jsme už v průběhu roku doporučovali, aby si cenu energie zafixovali. Mnoho z nich na to reagovalo, což dokládá i fakt, že jen za posledních 12 měsíců přešlo více než 105 tisíc klientů na tarify s fixovanými cenami na dva či tři roky,” vysvětluje mluvčí E.ON Martina Slavíková. Zdražování se týká také zákazníků společností Bohemia Energy, Centropol a ČEZ. Od začátku ledna naopak podle mluvčího Petra Holubce elektřinu nezdraží Pražská energetika. Nevyloučil ale, že firma to učiní během příštího roku. Společnost zatím nedokáže odhadnou další informace a vývoj ceny na trhu.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobují, činí nyní přes 53 eur (1376 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně více než o čtvrtinu téměř na 23 eur (597 Kč) za MWh.

U některých společností také poroste cena plynu

E.ON byl prvním významnějším dodavatelem, který zdražil také cenu plynu. Části klientů vzrostla v průměru o pět procent. V lednu se zdraží ceny plynu také zákazníkům MND. „Roční faktura za plyn se zákazníkům MND zvýší v průměru o asi devět procent v závislosti na jejich spotřebě. Například zákazník se spotřebou deset megawatthodin (MWh) si v příštím roce připlatí zhruba 100 korun měsíčně,“ řekla mluvčí firmy Dana Dvořáková.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Zvyšování cen za plyn naopak zatím neoznámil ČEZ. “Se zvýšením cen plynu od Nového roku nepočítáme, na druhou stranu velkoobchodní ceny plynu za poslední rok a půl stouply o více než 50 % a jen od letošního února téměř o 40 %. Toto budeme bohužel muset někdy zohlednit,” doplnil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?