Jak naučit psa, aby zvládl být přes den sám doma? Vyzkoušejte rady zkušené chovatelky

Možná jste se rozhodli pořídit svým dětem pejska za dobré vysvědčení, na jejich naléhání nebo jste po čtyřnohém společníkovi vždy toužili a prázdniny byly ideální čas. Během léta jste měli na čtyřnohého chlupáče všichni více času, ale konec prázdnin prázdninový režim výrazně mění. Jak zvládne pejsek samotu, zatímco vy jste v práci a děti ve škole?

Konec prázdnin a dovolených přináší s sebou změnu denního režimu celé rodiny

Začít se sžívat s novým rodinným přírůstkem v době prázdnin a dovolených má své výhody. Jednak máte na pejska více času a můžete se mu věnovat. Pokud vlastníte chatu či chalupu, tak bude pejsek trávit čas na zahradě a nemusíte se bát, že by chytil nějakou nemoc od jiných psů – toto riziko hrozí do tří měsíců, než podstoupí všechny nezbytné očkovací procedury.

Je váš pes závislý na vaší přítomnosti? Naučte ho být o samotě

Právě spousta času strávených s vaším chlupáčem může být problém až se koloběh školních a pracovních povinností vrátí na začátku září do normálu. Pejsek, který byl zvyklý na permanentní lidskou přítomnost si může jen velmi těžce zvykat na to, že by měl být několik hodin doma sám. “Pes, který není zvyklý být nějakou dobu o samotě a z ničeho nic odejdete na několik hodin pryč, se vám může začít mstít,“ upozorňuje chovatelka Zuzana Novotná z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Pomohou správné povely i hra s klíči

Jestliže váš pejsek není na samotu zvyklý vůbec, budete ho muset začít zvykat postupně. “Existují případy, kdy je pes na vaši přítomnost, tak zvyklý, že vás nenechá ani odejít z domu. V takovém případě budete muset být velmi trpěliví a důslední jinak si pejsek na samotu nikdy nezvykne,” upozorňuje chovatelka. Začněte s přesunem pelíšku do míst, kde budete pejska nechávat při odchodu do práce či do školy a naučte ho povel “místo”. Někteří psi dokonce reagují i na chrastění svazku klíčů, protože je mají spojené s vaším odchodem. Proto si během dne vezměte klíče do ruky a hrajte si s nimi. Pes se časem naučí, že zvuk klíčů automaticky neznamená váš odchod. Vyhraďte si čas pro hru či trénink a zbytek dne si pejska moc nevšímejte. Může to znít krutě, ale vašemu chlupáčovi to prospěje.

Čtěte také:  Pěstování bylinek nebo zeleniny ze semen není obtížné. Začíná vhodná doba na klíčení

Sám pes v bytě není neřešitelný problém

Budete-li důslední, pokrok se dostaví brzy. Psa pořád trénujte na povel “místo” a pokračujte v dalším tréninku postupného odloučení. Začněte pejska zavírat do místa, kde ho chcete naučit zůstat samotného. Pokud bude štěkat, škrábat nebo kňučet, vydržte a nechte pejska chvíli o samotě. Zajděte si do krámu nebo na kávu. Pak se vraťte, nicméně ho nechvalte ani netrestejte.
Při odchodu z domu nedávejte najevo emoce či nejistotu. “Pes to vycítí a bude o to více vyvádět. Váš odchod z domu musí být pro pejska běžnou záležitostí, a proto k tomu tak přistupujte. Ideálně mu dejte nově naučený povel “místo” a odejděte. Když se vrátíte zpět domů, nevítejte jej, jako byste se týden neviděli,” upozorňuje na velmi častý prohřešek chovatelka.
Postupně intervaly prodlužujte. Pes si časem na vše zvykne a vy nebudete mít problém ani strach nechat vašeho čtyřnohého miláčka po nezbytnou dobu samotného.

Log in with your credentials

Forgot your details?