Jak zabavit psa, když je sám doma

Pes samotu zvládne, ale po dobu naší nepřítomnosti je dobré ho umět zabavit. Nebude se mu stýskat, sousedi vás budou mít i nadále rádi, protože se z vašeho bytu nebude ozývat štěkot ani kňučení. A také u psů platí, že kdo si hraje, nezlobí.

Utahejte ho

Zůstává-li pes doma sám, tak trochu prodlužte ranní vycházku. Pejska aktivně vyvenčete a pořádně ho utahejte. Ideální doba je 20-30 minut. „Pokud psovi plánujete dát ještě krmivo či pamlsky k zabavení, je dobré si odchod naplánovat tak, abyste odešli až půl hodiny poté, co jste se vrátili z venčení. Jíst těsně po aktivitě může vést k zažívacím problémům, či ve vážnějších případech i k nebezpečné torzi žaludku. Z výchovného i ekonomického hlediska je také optimální nechávat psovi takovou porci krmiva, kterou sní a nezůstanou zbytky. Toto hlavně v případě, že do krmiva přidáváte například konzervu. Během dne, především v teplém počasí, by se mohla zkazit,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka. Před tím, než odejdete do práce, se se psem nelučte, aby neměl pocit, že se děje něco „nenormálního“. To samé platí i o příchodu domů.

Dejte mu pocit volnosti

Je-li pes doma sám, tak mu určitě i psychicky prospěje, pokud ho nenecháte zavřeného v jedné temné místnosti (například v předsíni). Nezavírejte všechny dveře a nechte mu co nejvíce prostoru na toulání. Pejsek pak nebude mít pocit, že je uvězněn.

Samozřejmě všechny skříně či zásuvky s cennými věcmi dobře zabezpečte. Nechte také rozhrnuté závěsy či mírně pootevřené okno. Čerstvý vzduch a denní světlo pomáhá zvedat náladu nejen lidem, ale i psům. Ideální je umožnit pejskovi koukat z okna. Je to dobrý způsob, jak zvíře uklidnit, zabavit, a zároveň mu tak dát pocit bezpečí.

Čtěte také:  Jak skladovat jablka v bytě, aby dlouho vydržela

Obměňujte hračky

Hračky zabaví jak děti, tak i psy. Nejlepší je hračky často obměňovat. Nemusíte každý den kupovat nové. Stačí střídat několik hraček vždy v intervalu pár dní. Pro pejska pak budou jako nové. Kousací hračky jsou i dobrou prevencí proti ničení nábytku neposednými a znuděnými pejsky. Materiál hraček by měl být pevný a pružný.

Pamlsky odvedou pozornost

„Před tím než odejdete do práce je dobré pejska zabavit a odvést jeho pozornost vhodně zvoleným pamlskem. Ideální jsou tvrdší pamlsky, které trvá déle sníst, a pes se tak při jejich konzumaci zabaví. V té době vy můžete v klidu nepozorovaně odejít.

Vhodné jsou také plnící míčky, do kterých můžete ukrývat pamlsky. Pes se na dlouhou dobu zabaví jejich vyndáváním. Psi milují čenichání, jejich lovecký instinkt můžete podpořit tak, že po bytě v jejich dosahu schováte pamlsky. Pes se může zabavit jejich hledáním, zatímco jste pryč. Tím také podporujete jeho kognitivní funkce.

Nechte zapnutou televizi nebo rádio

Ticho u psů může zvyšovat separační úzkost a osamění. Navíc v tichu pak může jakýkoliv nečekaný zvuk zvenčí přimět psy štěkat. Nechte proto doma puštěnou televizi nebo rádio. Pejsci nebudou mít pocit, že jsou tak sami, a zároveň se i více uvolní. Existují dokonce přímo programy, které jsou určeny přímo pro psy a jednoduše a bezplatně se dají najít na internetu.

Dodržujte čas

Pokud psa necháváte doma pravidelně, tak by neměl být sám déle než 6-7 hodin. Dobré je pak chodit domu ve stejný čas. Zvíře bude instinktivně samotu snášet lépe a naučí se, kdy má čekat váš návrat.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?