6 tipů, jak používat myčku

Šetří vodu, energii, životní prostředí i váš čas – pojďte jí to pomoct usnadnit a zefektivnit. Chyby v užívání myček vedou ke zbytečné frustraci z nedostatečně umytého nádobí, snížení úspory energie a okrádají vás o čas. Vždyť dnešní myčky kompletně předčí člověka v mytí nádobí – všechno toto jsou důvody, proč pár minut věnovat radám, jak užívání myčky zlepšit.

1. Nádobí a myčku před použitím očistěte

Myčka na nádobí je sice od toho, aby vše dělala za nás, ale je třeba jí vyjít vstříc. Před použitím z myčky odstraňte větší zbytky jídla, stejně jako z talířů (není ale nutné je oplachovat). Jinak může dojít k ucpání odtoku.

2. Naučte se správně poskládat nádobí

Myčky jsou navržené tak, aby nádobí bylo co nejlépe umyto – ale musí se podle správně poskládat. Univerzální systém na skládání nádobí je tento:

 1. Nic by nemělo být „nalepené“ na sebe – voda mezi nádobím musí proudit. Nechte mezi jednotlivými kusy dostatek prostoru.
 2. Co je špinavější/odolnější, patří dolů. Co je čistější/křehčí, patří nahoru.
 3. Sklenice patří do horní části vzhůru nohama (bývají i držáky na sklenice).
 4. Co je hluboké, patří vzhůru nohama (hrnce, misky).
 5. Dlouhé věci (nože, obracečky, stěrky…) pokládejte podélně, aby špička nože ukazovala na zadní, nebo přední stěnu myčky.
 6. Na příbory je zvlášť menší koš.
 7. Co je velké (deska na krájení), patří na bok či dozadu – umožní to lepší cirkulaci vody uvnitř.

3. Co do myčky nestrkat

 • Cokoliv dřevěného
 • Křišťál
 • Měkký plast
 • Keramiku
 • Dekorované nádobí
 • Kovy jako cín, stříbro a hliník
 • Nádobí ušpiněné od vosku či ředidla

Agresivní prostředí plné čisticích solí a vysoká teplota v prostoru myčky je může nenávratně poškodit.

Čtěte také:  I když ji ještě nevidíte, už vám škodí. Jak zlikvidovat plíseň v koupelně?

4. Mytí potřebuje čas

Nastavení krátkého programu ve jménu ekologie dává smysl na první dojem, ve skutečnosti je ale zcela kontraproduktivní. Aby myčka vynahradila dobu mytí, použije více vody a vyšší teplotu než u delších programů – spotřeba se zvýší.

Proto zpravidla platí, že čím delší program, tím více ušetříte. Navíc, při krátkém programu se špatně rozpouští tuk, který se pak usazuje v myčce a je nutné ji častěji čistit.

Naštěstí, nejmodernější myčky (například myčky Gorenje) dosáhly velkého pokroku co se týče úspory energie i vody, a počítají se zákazníkovou náročností na ekologii.

Myčka vyžaduje vaši péči

Jak se myčka správně čistí najdete v manuálu od výrobce. Zpravidla jsou to tyto 2 procedury:

 1. Pravidelné čištění filtru – stačí jej vyjmout a propláchnout usazené zbytky. Podružně lze umýt i mycí ramena, jsou-li zanesená.
 2. Jednou za 2-3 měsíce využít jednu z možností:
  • Spustit samočistící program myčky, pokud je.
  • Pustit prázdnou myčku s použitím speciálních čistících prostředků.

5. Zkuste používat mycí prostředek, sůl a leštidlo zvlášť místo 3v1

Pokud se vaše tableta nerozpouští, může za to pravděpodobně program – nedostatečná teplota nebo krátký čas. Popřípadě se může stát, že nějaký kus nádobí brání kapse s tabletou v otevření.

Nicméně, spousta lidí dosáhli lepších výsledků, když použili všechny komponenty zvlášť: prostředek, leštidlo a sůl. Zkuste to! Důležité je dávkování – dodržujte doporučené hodnoty.

Leštidlo snižuje povrchové napětí vody, takže voda z nádobí lépe „sklouzne“ se všemi nečistotami a rychleji uschne. Obzvlášť to oceníte, pokud máte tvrdou vodu – nevytvářejí  se díky němu kapičky a tudíž  ani skvrny.

Co se soli týče, moderní myčky  samy řídí její dávkování na základě použití cyklů, teploty a množství vody. Řeknou si, kdy je potřeba sůl doplnit.

Čtěte také:  Poradíme, jak se starat o květiny ve váze. Vydrží vám déle v plné kráse

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?