Jak vyčistit koberec snadno a rychle

Pro někoho jsou koberce praktickou podlahovou krytinou, pro jiné designovým prvkem stylového interiéru. Ať už o koberci smýšlíte jakkoliv, společným tématem je jeho čištění.  Jen dobře udržovaný koberec má v bytě své místo.

Odpovídá vybraný koberec provozu domácnosti?

Koberec je  dobrým izolantem tepla, tlumí hluk při chůzi dětí, dospělých i čtyřnohých mazlíčků, eliminuje riziko uklouznutí a je skvělým interiérovým doplňkem, neboť dělá domov domovem. Nevýhodou se však může zdát náročnější údržba a přítomnost alergika v domácnosti. Koberec je jeden z nejoblíbenějších doplňků v bytě.

Na údržbu koberce byste měli myslet už v době, kdy jej vybíráte. Máte-li doma malé dítě nebo psa, nebudou ideální koberce s vysokým vlasem. Přemýšlejte i o barvě. Béžový nebo světle šedý koberec sice bude zpočátku nádherný, ale záhy se stanete jeho otrokem. Z praktického hlediska je vhodnější odstín, který není tak náchylný, případně vyberte melírovaný nebo se vzorem.

Aby nám koberec dlouho vydržel, je ale v každém případě třeba mu věnovat odpovídající péči. Co všechno nám může pomoci?

Základem je vysávání kvalitním vysavačem

Základem péče o koberce je pravidelné vysávání – minimálně jednou týdně, čímž se odstraní hrubé nečistoty. Jestliže jsou v domácnosti alergici, vhodnější je vysavač sáčkový, na údržbu není tak náročný jako ten bezsáčkový.

Důležitá je i technika vysávání. Ježdění po koberci pouze dopředu a dozadu nemá smysl. Dobré je směr měnit. Lze tak mnohem lépe odstranit nečistoty a prach. Běžné vysávání koberců je nedílnou součástí týdenního úklidu, přesto je dle odborníků koberec jednou z nejšpinavějších věcí v bytě. Mluví se o špíně, která až 4 000x překoná toaletu.

Čisticí pěny pro ruční čištění koberců a potahů

Kromě vysávání, které by mělo být samozřejmostí, je dobré koberec čas od času vyčistit důkladněji. Na trhu je k dostání mnoho typů čisticích pěn na koberce a potahy pro ruční čištění. Tyto přípravky mají schopnost nečistoty z koberce vsáknout, jsou velmi šetrné a koberce tedy neničí. Hledejte takové, které kromě odstraňování zašlých skvrn oživují barvy a také neutralizují pachy.

Čtěte také:  7 nejlepších zajímavostí o pračkách a sušičkách

Použití většiny čisticích pěn je snadné, stačí zředit vodou, vytvořit pěnu a tu kartáčkem do koberce vetřít. Pak nechat působit a po zaschnutí zbytek pěny odstranit vysavačem. Je dobré, pokud čisticí pěna obsahuje aktivní kyslík. Díky němu proniká čisticí pěna do hloubky a vyčistí i zašlé skvrny například od vína nebo kávy a oživí barvy textilií.

Vysavač pro mokré čištění koberce

Druhou možností, jak vyčistit koberec svépomocí, je čištění mokrou cestou. K tomu je potřeba speciální vysavač, jež kombinací tlaku a teplé vody vhání čisticí prostředek rovnou do koberce a zároveň ho společně se všemi nečistotami vysává. Údržba koberce touto cestou není vhodná pro veškeré materiály, především pak ne pro ty přírodní, jako je například vlna nebo hedvábí. Výhodou je naopak rychlé a hloubkové vyčištění.

Jak vyčistit skvrny od krve nebo vína?

Kromě pravidelného čištění se nevyhneme i nejrůznějším nehodám, které na našem koberci zanechají výrazné stopy.

Jak vyčistit skvrnu od krve je snadné: Ihned skvrnu vytřete studenou vodou a vysušte. Stejně postupujte i u skvrny od kávy.

Fleky od vína, piva a ovocných šťáv co nejrychleji zasypeme solí, která barevné tekutiny vsákne. Potom skvrnu vyčistěte vlažnou vodou, případně i roztokem saponátu. Na závěr jemně vysušte.

/Ilustrační foto: 123rf.com/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?