Udělejte ze starého nové! Poradíme, kdy je lepší olejový nátěr a kdy voskování

Snad v každém bytě najdeme něco ze dřeva – nábytek, podlahu nebo třeba i schody. Vosky a oleje umí zašlým předmětům rychle vrátit původní krásu. Impregnují a díky tomu dřevo chrání tak, aby odolalo běžným čisticím prostředkům, vodě a mastnotě. Navíc to není nic složitého. Stačí, když budete vědět, kdy je vhodnější použít pro natírání olej a kdy vosk.

Voskový olej na podlahy, schody a pracovní desky

Na plochy, které jsou vystaveny zátěži, můžete využít i výhod obou nátěrů společně. „Na místa, kam pokládáme horké hrnce a hrnky, použijte voskový olej. Olej dřevo nejen oživí, ale také povrch účinně zpevní. Nemusíte se obávat, že by na povrchu vznikl defekt například od horkého čaje,“ dodává Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značek Balakryl a Bondex.

Voskový olej odolává rozlité vodě, alkoholu i běžně používaným čisticím prostředkům. Nátěr slouží jako ochranná vrstva, přes kterou čisticí prostředky neproniknou do struktury dřeva. Mezi vodou namáhané povrchy patří například i tolik oblíbené dřevěné stolky pod umyvadlo.

Vosk na postele, židle a skříně

„Voskem budeme ošetřovat spíše povrchy, od kterých nevyžadujeme větší mechanickou odolnost. Je ideální pro natření postelí, komod, židlí a dalšího nábytku či dekorací. Povrch po natření působí na pohled i dotek přirozeněji.

Vosk stejně jako olej odolává kromě vody i mastnotě. Oproti oleji ho však není vhodné použít na vrchní desky stolů a pracovních desek, kde by se mohl navoskovaný povrch dostat do kontaktu s horkým hrnkem.

Povrch dřevěných částí je nutné nejprve lehce zbrousit.Vosk nanášíme v rovnoměrné vrstvě plochým štětcem. Pak ho necháme asi půl hodiny zaschnout a následně rozleštíme suchým hadříkem.

5 dobrých rad pro snadné natírání

1) Voskový olej a vosk používejte na nové, ještě nenatřené dřevo, nebo povrchy natřené podobnými produkty. Nedoporučujeme je použít na lakovaný nábytek. V takových případech je potřeba všechny staré nátěry zbrousit až na původní a čisté dřevo. Vzhledem k vlastnostem oleje a vosku by v opačném případě nedošlo k žádoucímu vsáknutí nátěrů do dřeva.

Čtěte také:  Výtah: Kdy modernizovat a kdy pořídit nový?

2) Povrch, který už byl ošetřený olejem nebo voskem a nemá rýhy či další mechanická a jiná poškození, nemusíte před renovačním nátěrem brousit. Stačí ho pouze očistit od prachu a nečistot a omýt vlažnou vodou, mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem.

3) U renovačních nátěrů nábytku postačí jeden nátěr olejem či voskem.

4) U hodně zatěžovaných ploch, jako jsou parkety a dřevěné podlahy, aplikujte vždy dva nátěry olejem. Díky vodou ředitelné receptuře Voskového oleje můžete nanést druhý nátěr už po dvou hodinách od dokončení prvního nátěru. Renovační a obnovovací nátěry u pochozích ploch opakujte po třech letech.

5) Olej je tekutina, která se lehce vsákne do dřeva. Nevsáknutý olej je však třeba setřít suchým hadříkem, aby nezanechal mapy. Vosk je naproti tomu pastovitá hmota, která se musí na závěr rozleštit.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?