Jak vybrat nejlepšího dodavatele plynu?

Situace na trhu s energiemi se v posledním roce turbulentně měnila a skončila bezprecedentním zdražením plynu a elektřiny. To vedlo ke krachu řady dodavatelů elektrické energie, protože nebyly schopni plyn ani elektřinu za fixované ceny svým zákazníkům nadále dodávat. Jejich zákazníci pak skončili u dodavatelů poslední instance. Naštěstí od roku 2006 má právo si odběratel vybrat dodavatelé energií a získal tak čas zvolit si nového dodavatele dle vlastních preferencí. Podle čeho však vybírat nejlepšího dodavatele plynu?

Dříve byla stěžejním ukazatelem cena, dnes je to však složitější

Výrazně rostoucí ceny za energie, patří k nejvýraznějším socioekonomickým problémům současnosti. Kromě opravdu skokového nárůstu měsíčních záloh skončila řada spotřebitelů s opravdu vysokým nedoplatkem, který se mnohdy pohyboval i v řádu desetitisíců korun. Proměny cen energií se totiž do jejich účtů promítli okamžitě, což ukázalo, že je opravdu velmi důležité nenechat se zlákat jen aktuální cenou, ale i zárukami a případnou fixací.

Dalšími důležitými položkami ve vyúčtování jsou pak i ceny služeb související s dodáváním elektrické energie, není výjimkou, že za tyto služby můžete zaplatit více než za vlastní spotřebovaný plyn. Vybírat byste tak měli dodavatele, který vám předloží transparentní ceník.

Dříve vám s tím pomohla řada online kalkulaček a srovnávačů, při současných turbulentních proměnách cen, však řada z nich přerušila svůj provoz a odkazuje vás k přímému kontaktování jejich pracovníků nebo zanechání kontaktních informací.

Již v listopadu by se do všech cen mělo promítnout aktuální opatření ve formě zastropování cen plynu a elektřiny. Toto zastropování by pak mělo platit do konce roku 2023.

Dejte si pozor i na reference

Kromě ceníků by vás měli zajímat i zkušenosti jejich stávajících či bývalých zákazníků. V referencích byste měli zaměřit především na dostupnost zákaznického servisu, rychlost vyřízení požadavku, komunikaci a případné reklamace služeb. Nezřídka se totiž stává, že je zákazník například s reklamací ročního vyúčtování v právu, ale dodavatel jeho reklamaci odmítá řešit. Zákazníci se pak obracejí na energetický regulační úřad, který situace rozřeší.

Čtěte také:  Jak vyčistit spáry „nejen“ v koupelně? WellMall přináší účinné tipy. 

Pečlivě si projděte smlouvu

Dlouhým smlouvám věnuje patřičnou pozornost jen zlomek lidí, což je chyba. Vaší pozornosti by nikdy neměli uniknout určité smluvní náležitosti. Ve smlouvě by mělo být přesně nastaveno, na co elektřinu budete používat. Před samotným podpisem si přečtěte obchodní podmínky a seznamte se s nimi. Řada z nich se totiž věnuje i ochraně zákazníka. Najdete v nich například způsob ukončení smluvního vztahu, sankce a poplatky, kompletní ceník na rok atd.

Zvažte, zda není ideální mít plyn i elektřinu pod jednou střechou

Pokud měníte dodavatele plynu či se nově odběratelem plynu stáváte, je ideální se zamyslet, zda by nebylo vhodné mít obě tyto služby u stejného dodavatele, případně distributora. Kromě toho, že budete moci řešit všechny vaše požadavky komplexně na stejné zákaznické lince či pobočce.

Další výhodou je v tomto případě, že jedna společnost za vás na základě plné moci a podepsané smlouvy může vyřídit vše podstatné pro změnu dodavatele u vašich stávajících dodavatelů. Vy se tak vyhnete složitému dopisování, mailování nebo případnému dohadování. Profesionálové, kteří se tomu věnují každý den, se přeci jen ve vaší smlouvě, zákonech a vyhláškách vyznají mnohem lépe než vy.

Napsat komentář