Rodinný, nebo bytový dům? Rozdíly by měl znát každý vlastník

Rozdíly mezi rodinným a bytovým domem přesně definuje legislativa. Stanovuje také odlišné povinnosti, o kterých by vlastníci rodinných a bytových domů pochopitelně měli vědět. Bez toho je nemohou dodržovat. Protože jsou požadavky na bytový dům podstatně přísnější než požadavky na dům rodinný, je rozdíl mezi nimi zásadní.

Definice rodinného a bytového domu

Jde o stavby pro bydlení. Pro bydlení musí být u rodinného i bytového domu určena více než polovina podlahové plochy všech místností.

Rodinný dům plní funkci rodinného bydlení. Může proto mít maximálně tři samostatné byty. Omezení se týká také počtu podlaží, dle legislativy může mít rodinný dům nanejvýš dvě nadzemní, jedno nadzemní podlaží a podkroví.

Pokud má stavba určená pro bydlení více než tři samostatné byty, více než dvě nadzemní, jedno podzemní podlaží a podkroví, jedná se formálně o bytový dům.

Vlastnictví rodinného a bytového domu

Zatímco rodinný dům může vlastnit vždy jen jeden vlastník, případně více vlastníků formou spoluvlastnictví, bytový dům se dá rozdělit na bytové jednotky. Každou z nich pak může vlastnit jiný vlastník.

Specifikem bytového domu, který vlastní více vlastníků, je nutnost založení společenství vlastníků jednotek, SVJ. I společenství vlastníků jednotek má pak své zákonné povinnosti. Vedle formálních se vlastníků nemovitostí týkají zejména technické požadavky.

Technické požadavky na rodinný a bytový dům

Technické normy na stavbu rodinného domu jsou odlišné od požadavků na bytový dům. Protože se na rodinný dům nahlíží opravdu jako na rodinné bydlení, nemá tak přísné požadavky na zvukovou či tepelnou izolaci.

Zásadní rozdíl mezi rodinným a bytovým domem je i v normách pro požární bezpečnost. Rodinný dům tvoří jeden požární úsek, v případě bytového domu tvoří samostatný požární úsek každý jednotlivý byt. Ten musí být chráněn požárně odolnými konstrukcemi, které snižují riziko škod při požáru.

Čtěte také:  Automatizace domácnosti je přirozený proces. Proč zvolit Somfy?

Vlastníte bytový dům a těch požadavků už je na Vás příliš?

Vlastnictví nemovitosti obnáší mnoho starostí. Péče o dům, údržba, zajištění fungování bytového domu a splnění všech legislativních požadavků vyžaduje úsilí, čas a také kapitál. Pokud Vám něco z toho chybí a hledáte řešení, nabízí se i prodej nemovitosti. Solidní kupující se o Vaši nemovitost postará. Takového kupujícího představuje společnost PSN.

PSN dlouhodobě vytváří vlastní portfolio nemovitostí. Specializuje se na hodnotné nemovitosti s potenciálem, který díky vlastnímu kapitálu, zkušenostem a know-how také dokáže zhodnotit. Vlastníci bytových domů se můžou spolehnout, že s PSN jejich nemovitost dostane vše, co si zaslouží. Mohou se také těšit z férové nabídky a komplexního servisu, včetně vyřízení formálních i právních záležitostí. Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc individuálním požadavkům a potřebám majitelů.

Pokud patříte mezi majitele, kteří svůj bytový dům chtějí předat do dobrých rukou, kontaktujte PSN.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner