Jak vybrat kvalitní plastová okna?

Ať už je důvodem investice do nových oken jejich stáří nebo díky netěsnícím oknům vysoké účty za vytápění, výměně by měl předcházet důkladný výběr. Co je důležité si u nových oken ohlídat?

Pevnost oken zajišťuje výztuha

Aby plastová okna dlouho a spolehlivě fungovala a těsnila, nesmí se kroutit. „Problém s kroucením se může projevit zejména u velkých oken, těch s tmavým dekorem, anebo oken umístěných na jih, kde se vlivem slunečního záření povrch více zahřívá. Proto je nutné, aby plastová okna měla kvalitní kovovou výztuhu,“ vysvětluje Roman Kubálek ze společnosti Vekra. Právě kvalitní výztuha oknům zajistí tvarovou stabilitu. Okna s dostatečnou kovovou výztuhou pak při správném zacházení vydrží i několik desítek let.

U oken volte profil nejvyšší třídy

Podle kvality se plastové profily dělí na několik tříd a vybrat ten z třídy A, tedy s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách, se rozhodně vyplatí. Silnější plastové stěny profilu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna potom mají i větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost proti vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům.

Zásadním prvkem pro správnou tepelnou a zvukovou izolaci je těsnění oken

U plastových oken může být těsnění jako součást profilu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu, tedy i v rozích, a tudíž mnohem lépe těsní.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Také okenní kování výrazně ovlivňuje vlastnosti oken

Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobou snadnou a bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání, vyklápění nebo posouvání okna. Má také vliv na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení.

Jedním z ukazatelů kvalitního kování je počet uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna – čím více jich je, tím snadněji půjdou okna seřídit, tzn. nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují vypáčení. Při výběru u dodavatele proto chtějte vidět standardně dodávané okno a nechte si ukázat umístění a typ uzamykacích bodů.

Čtěte také:  Období odečtů tepla a vody se blíží. Co bychom právě nyní měli udělat?

Kdo je výrobcem oken?

Nejčastější nedorozumění vzniká mezi dodavatelem a výrobcem okna. Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, požádejte ho o informaci o skutečném výrobci a nechte si ji také spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis. Dávejte si pozor na neznámé firmy bez zkušeností a historie. Raději spoléhejte na ověřené výrobce.

Kvalitní plastové okno vyžaduje také kvalitní montáž

Můžete vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelně izolační vlastnosti. Měla by být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna odborně namontovat vyškolenými zaměstnanci, získáte tím většinou i prodlouženou záruku od dodavatele.

U výhodných nabídek si dvojnásob důkladně ověřte parametry oken

Výhodné nabídky na nás začátkem roku útočí z každé strany a nevyhnou se ani segmentu plastových oken. Protože se ale jedná o velkou investici, kterou navíc budete denně pociťovat v komfortu bydlení, neměly by slevy být rozhodujícím faktorem. Naopak, pozor na to, aby se onen zvýhodněný nákup již po první zimě nestal vaší noční můrou a vyhozenými penězi.

Log in with your credentials

Forgot your details?