Jak vybrat krbová kamna

Dostihla i vás touha po krbových kamnech, tedy nezávislosti a kouzlu, které do vaší domácnosti přinesou? Obzvlášť letos jsou kamna něčím, v co vkládají své naděje tisíce lidí, kteří chtějí ušetřit a zároveň mít pocit, že jsou sami sobě pánem. Cena dřeva sice také stoupla jako všechny ostatní komodity a energie, ovšem stále se drží na těch nejnižších příčkách a jakmile máte nakoupeno dřevo na sezónu, už se nemusíte stresovat cenami za plyn nebo elektřinu a můžete si jen užívat to nejpříjemnější a nepřirozenější teplo, které můžete svému tělu dopřát. Takže jak vlastně na výběr krbových kamen?

Samozřejmě výkon

Kamna jsou skvělá hlavně díky tomu, že je může používat naprosto každý. Nezáleží na tom, v jakém době bydlíte nebo jaký jste doposud využívali způsob vytápění. Krbová kamna již dávno nejsou záležitostí pouze našich babiček v dřevěných chatičkách. Ovšem naprosto rozhodujícím údajem při jejich výběru je samozřejmě jejich výkon. Neměl by být ani příliš velký, ani příliš malý a vždy je doporučováno zkonzultovat váš výběr s odborníky, kteří budou schopni poradit vám zcela konkrétně na základě vašich potřeb. Co způsobí špatně určený výkon krbových kamen? Je to vlastně jednoduché. Pokud zvolíte kamna s příliš vysokým výkonem, budou přetápět místnost a vy se je budete snažit uměle tlumit, tedy uzavřete přívod vzduchu, abyste zkrotili oheň v topeništi a začnete větrat. Dojde k tomu, že snížíte celkový výkon kamen pod jejich funkční úroveň a začnou vám dehtovat. Navíc kvůli větrání ztrácí kamna své ekonomické kouzlo a vy v tu chvíli v podstatě plýtváte dřevem. Naopak, pokud zvolíte kamna s nízkým výkonem, nebudou dostatečně ohřívat danou místnost a vy se je budete snažit uměle podpořit otevřením přívodu vzduchu a přikládáním do ohně. Takto uměle zvyšovaný výkon nakonec způsobí, že se budete muset s kamny rozloučit mnohem dříve, než by to se správně zvolenými bylo potřeba.

Čtěte také:  Jarní úklid je tady
2

Orientační výpočet potřebného výkonu

Abyste měli představu, v jakém rozmezí se budete pohybovat, můžete si orientačně odhadnout a spočítat výkon sami. Jsou k tomu potřeba dva údaje. Tím prvním je objem vytápěné místnosti či místností, tedy výška x šířka x délka místnosti. Tím druhým je potom průměrná tepelná ztráta dané budovy. Zde můžete vycházet z obecných údajů, kdy zhruba platí, že u starších domů 1 kW vytopí cca místnost o 20 m3 a u novostaveb potom cca 40 m3. Pokud tedy například potřebujete vytopit místnost o objemu 100 m3 ve starším objektu, budete potřebovat kamna o výkonu 5 kW.

Kdy zvolit teplovodní výměník?

Jestliže volíte krbová kamna jako podpůrné vytápění pouze pro jednu místnost, budou vám stačit kamna sama o sobě. Ovšem pro případy, kdy si přejete vytopit místností více, přichází na řadu kamna s teplovodním výměníkem. Ten dokáže pomocí oběhového čerpadla předávat ohřátou vodu do vašich topných těles a vytápět tak klidně celý dům. Dle použitých kamen dokáže předat až 80 % celkového tepelného výkonu a jak už bylo zmíněno, lze ho napojit bez problému na radiátory nebo podlahové topení, které máte ve svém domě.

3

Z jakého materiálu kamna vybírat?

Dnes už jsou k dostání širší možnosti než pouze klasická kachlová kamna, která všichni známe z pohádek nebo od svých prarodičů. Ačkoli kachlová kamna nemusí mít zdaleka podobu těch tradičních barevných, ale mohou bez problému zapadnout do moderních staveb, nepůjde v první řadě o jejich vzhled. Například litinová kamna potěší především svými skvělými akumulačními schopnostmi, které oceníte všude tam, kde trvale bydlíte. Jejich roztopení sice chvíli trvá, ovšem díky akumulaci tepla ho dokáží předávat i dlouhé hodiny po tom, co oheň v topeništi již vyhasl, což přijde vhod zejména v noci. Jestliže potřebujete kamna, která začnou topit okamžitě a rychle se ochladí po vyhasnutí ohně, například tedy v rekreačních objektech, vsaďte na kamna plechová.

Čtěte také:  Jaro je ideální období pro mytí oken. Jak je vyčistit účinně a rychle?

Pár poznatků na závěr

Před instalací kamen nezapomeňte zkontrolovat vnitřní průměr svého komína. Krbová kamna je potřeba vybírat také podle rozměru kouřovodu, resp. musí být napojena na stejný průměr komínu, který je uváděn i u samotných kamen (většinou průměr 120 mm, 130 mm nebo 150 mm). Je také důležité dbát na to, jakým dřevem v kamnech topíte. Správný výběr dřeva bude mít výrazný vliv na jejich životnost. Dřevo by mělo být tvrdé, a především dostatečně vyschlé (alespoň jeden rok) o vlhkosti do 20 %. Na posouzení vlhkosti dřeva poslouží speciální vlhkoměr. V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné čištění kamen, tedy vynášení popela, čištění samotných kamen a kouřovodu a 2x ročně by vám měl odborník zkontrolovat komín.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner