Jak správně pečovat o výtah v bytovém domě

Zase nejede. Druhým týdnem musíte běhat do osmého patra s nákupy a dítětem pod paží. Už aby to někdo opravil. Že vám to něco připomíná? Výtah se stal předmětem denní potřeby, rychle jsme si na něj zvykli a v domech o pěti a více patrech se bez něj obejdeme jen stěží. Víte však, že jako majitel nebo spolumajitel domu – člen SVJ či bytového družstva – jste za bezpečný provoz výtahu zodpovědní?

Kdo má odpovědnost za provoz výtahu?

Ze zákona nese odpovědnost provozovatel, potažmo majitel nemovitosti. Ano, jistá míra rizika na vás s touto povinností padá. Pokud si však vezmete k ruce schopné profesionály a zajistíte ve svém domě pravidelnou péči o výtah, bude postaráno o bezpečnost i komfort všech přepravovaných osob.

Jak vybrat firmu pro servis výtahu?

Správný chod výtahu vyžaduje odbornou servisní činnost ve stanovených intervalech. Kromě povinnosti najmout servisní firmu s patřičným oprávněním je tedy potřeba provést na výtahu alespoň jednou za tři měsíce odbornou prohlídku. Jistě je dobré udělat si průzkum trhu a porovnat nabídky. Odborníci z praxe i mnozí členové SVJ ze sousedních domů vám však potvrdí, že šetřit na servisu výtahu se nevyplatí. Jde především o bezpečnost, proto svěřte precizní ošetření stroje, elektroinstalace, dveří a všech dalších komponentů důvěryhodné firmě se zkušenostmi.

Znáte termíny pravidelných prohlídek a zkoušek výtahu?

Výtah je věc, která se používáním a časem opotřebí, stejně jako automobil, kotel na ohřev vody nebo dětský kočárek. Správným zacházením a pravidelnými prohlídkami si však můžete ušetřit mnoho starostí. A jak poznáte spolehlivou firmu, která se o váš výtah bude starat jako o vlastní? Dobrá servisní firma za vás hlídá termíny povinných prohlídek a zkoušek a po jejich provedení vám srozumitelně vysvětlí, co z nich vyplývá. Pokud je to třeba, včas vám navrhne nejvhodnější opravu. A v neposlední řadě: dobrá firma s vámi řeší náročnější opravy předem. Společně naplánujete odstranění závad a případnou modernizaci či úplnou výměnu výtahu.

Čtěte také:  Novinky v předpisech pro výtahy

Jak se správně starat o výtah a čeho se vyvarovat? Přihlaste se na webinář Akademie pro bytové domy

Chcete se dozvědět víc o tom, jak zajistit delší životnost výtahu? Zajímá vás, jak probíhá stavba nového výtahu nebo jeho rekonstrukcePřihlaste se na webinář „Vše o výtazích“, který se koná už 21. září a kde vám na tyto a další otázky rádi odpoví specialisté ze společnosti Výtahy Petersik.

Napsat komentář