Jak si správně umýt ruce a nespotřebovat zbytečně moc vody?

Mytí rukou je základním hygienickým návykem, který v době koronavirové nabral na vyšší důležitosti. Ruce si nyní myjeme až 3x častěji, než dříve. To se ve vícečlenné domácnosti projeví i na spotřebě vody. Jak nic neošidit a zbytečně neplýtvat?

Kdy voda teče zbytečně

Obecně se doporučuje namočit ruce, vypnout kohoutek, důkladně namydlit alespoň po dobu 20 sekund a pak znovu pustit a opláchnout. Po dobu mydlení totiž není třeba plýtvat tekoucí vodou. Jejím zastavením tak rovnou 20 sekund „šetříte“. V případě, že se obáváte bakterií po umytí během vypínání, využijte jednoduchou radu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a pro vypnutí kohoutku použijte papírový ručník či loket.

Úsporné perlátory vás nepřipraví o kvalitu mytí ani o peníze

Optimálním řešením je vše řešit bezdotykově. Uspořit vodu můžete velmi jednoduše. „Zásadním pomocníkem je v tomto případě úsporný perlátor, který je součástí umyvadlové nebo kuchyňské baterie, na jejímž konci zajišťuje provzdušnění vody. Průtok vody s ekonomickým perlátorem je redukován na 6 litrů za minutu, zatímco běžnou baterií může protéct klidně 12 – 15 litrů za minutu. Díky hlavici perlátoru je navíc možné proud vody nasměrovat potřebným směrem,“ říká Pavel Rybka ze společnosti Sanela.

Nemáte-li perlátor nebo úspornou baterii, která se spouští senzoricky na pohyb rukou v daném prostoru, tak za dvacet vteřin mytí rukou vám zbytečně protečou nejméně čtyři litry vody. A teď si spočítejte kolik je členů rodiny a jak často si každý myje ruce.

Co při mytí rukou hraje roli?

V případě, že váháte, jestli použít teplou či studenou vodu, není třeba se rozhodovat. Odborníci se shodují na tom, že pro kvalitní hygienu rukou je nejdůležitější kvalitní mycí prostředek, které smyjete vodou bez ohledu na teplotu. V případě, že mýdlo není po ruce, i obyčejná voda udělá svoji práci. Je prokázáno, že tření rukou pod vodou některé bakterie opláchne. Pokud není k dispozici mýdlo ani voda, použijte dezinfekční prostředek na ruce s minimálně 60 % alkoholu.

Čtěte také:  Jak je důležité mít ideální židli

Důležité je ruce dobře osušit

Zapomínat by se nemělo ani na vysušení, protože když jsou ruce mokré, bakterie se snáze šíří. Jestli využijete čistý ručník nebo vzduchový vysoušeč je jedno. V současné době totiž není k dispozici dostatek vědeckých důkazů k určení toho, který ze způsobů je účinnější při snižování choroboplodných zárodků na rukou. Zkrátka hlavní je si ruce zcela vysušit bez ohledu na zvolenou metodu.

/Ilustrační snímek beaufortcz/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?