Jak se starat o narcisy v květináči? A co s nimi po odkvětu?

Také jste neodolali typickým žlutým malým narcisům v květináči a už si je nesete domů? Pozor, možná už teď za sebou máte první z chyb, kterých se běžně dopouštíme.

Základem je správný výběr

Jak budeme s okrasou našeho interiéru v podobě kvetoucích narcisů spokojeni, se rozhoduje už při nákupu. Vyberte si ještě nerozkvetlé narcisky, abyste se z jejich květu mohli těšit co nejdéle. Pozornost věnujte také listům. Čím delší mají narcisy listy, tím více mohou vyživit cibulku a tím lépe pokvetou.

Také si prohlédněte barvu a délku stonků a listů. Měly by být pevné, tmavě zelené. Jestliže budou květní stvoly světlé a rostliny budou viditelně vytáhlé, s největší pravděpodobností se v teplém bytě neudrží vzpřímené a začnou se vyklánět do stran. To už pak tak velká paráda nebude.

Nekupujte rostliny zaschlé nebo působící unaveným dojmem, i když vás třeba bude lákat nízká cena. Z takových rostlin se dlouho radovat nebudete. Důvodem nejčastěji bývají chyby při transportu rostlin do prodejny, případně nevhodná péče.

Pozor na přelití rostlin

Narcisy patří mezi cibuloviny a rozhodně jim více uškodíme přemírou zálivky, než střídmostí. Při příliš důkladné zálivce hrozí zahnívání kořínků, případně uhnití celé cibule. Proto bychom měli nechat substrát v květináči před další zálivkou vždy mírně proschnout. Jednou až dvakrát za týden je zálivka pro narcisy v květináči dostačující. Množství vody má také vliv na trvanlivost květů. Čím více vody rostlina má, tím rychleji vykvete a také odkvete.

Květináč s narcisy také často umisťujeme do zdobných obalů. Tady musíme být ještě pozornější a dbát, aby voda nezůstávala stát na dně obalu květináče. Pozor, často přitom může být na dotek substrát v květináči s narcisy suchý a vy dopřejete narcisům ještě další zálivku, čím problém ještě zvýšíte.

Čtěte také:  ​Atraktivní na pohled, vybroušené na chuť. Pěstování chilli papriček vás bude bavit

Péče o narcisy v květináči není obtížná

S narcisy v květináči budeme doma zacházet jako s ostatními rostlinami, pěstovanými v interiéru. Kromě správné zálivky je tedy druhou podmínkou dostatek světla. Hnojit narcisy v květináči je zbytečné, o to se postaral dodavatel rostlin, který je pěstoval do ideální prodejní velikosti.

Co s narcisy po odkvětu?

Narcisy jsou trvalky a je určitě škoda je po odkvětu vyhazovat. Pouze odstraňte stvoly s odkvetlými květy a ponechte pouze zelené listy. Nyní již narcisy nezaléváme. Listy postupně budou žloutnout a veškerá výživa se bude stahovat do cibule. To je důležité pro příští bohaté květenství.

Až budou listy zcela žluté, cibule vyjmeme z květináče, očistíme od zbytku zeminy. Můžeme je zabalit například od novin, nebo uložit do suchého písku nebo rašeliny. Podmínkou je suché místo skladování. Takto necháme cibule odpočívat. Na začátku podzimu je můžeme opět zasadit a těšit se na další jako, kdy vás narcisy opět budou těšit svými květy.

O cibule narcisů se nebudeme muset starat, když narcisy po odkvětu jednoduše zasadíme do záhonu. Listy samy zežloutnou a cibule v zemi bez jakékoliv péče bude odpočívat a nabírat sílu na další sezónu. Jen si nezapomeňte v záhonu poznačit, kde jste cibule zasadili, abyste je omylem při jiné zahradnické práci nevyryli nebo nepoškodili.

Budou vám stačit jenom narcisy ve váze? Pozor!

Narcisy nemusíme mít doma jenom v květináči. Máte-li rádi řezané květiny, dejte si kytici narcisů do úzké vysoké vázy, kde bude vypadat naprosto skvěle. Častou chybou bývá zbytečně mnoho vody – stačí zhruba do pětiny, maximálně do čtvrtiny stonků.

Pozor ale na kombinace narcisů s jinými květinami. Narcisy vylučují na místě řezu mléčný hlen, který neprospívá ostatním květinám, a ty kvůli němu brzy uvadají.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?