Jak se zbavit blech v bytě? Pozor, jejich hlavní sezóna právě začíná!

Zdaleka ne všechno se v následujících týdnech a měsících začne ukládat k zimnímu spánku. Například pro blechy je podzim nejaktivnějším obdobím. Stačí velmi málo a váš pes nebo kočka je přinesou domů. A bleší teror začíná.

Ochrana psa před blechami je nyní důležitější než v létě

Invazím blech v tomto období nahrává celá řada faktorů. Jedním z nich je i ten, že chovatelé začínají s nástupem podzimu celkově podceňovat ochranu před vnějšími parazity. Velká část lidí se mylně domnívá, že s končící sezónou klíšťat už není čeho se obávat, a přestávají používat prostředky chránící nejen před nimi, ale i dalšími vnějšími parazity včetně blech. Těm proto během podzimních měsíců nastávají skutečné hody. Na to, aby zvířeti i nám nadělaly víc starostí, než si vůbec dovedeme představit, jich ani nemusí být tisíce. Problémy může způsobit i pár blech v kožichu. Jejich výskyt tedy není radno podcenit, i když se to zpočátku může jevit jakkoli banální.

I když hovoříme především o psech, se stejnými problémy s blechami se běžně setkávají i majitelé koček.

Jak poznat blechu?

Typické je drbání zvířete, objevit se může i alergická reakce na kousnutí blechy.

Blecha může být červená, hnědá nebo černá, měří od 1,5 až do 7 mm. Typické je, že velmi dobře skáče. Znakem přítomnosti blech jsou také bleší výkaly, které najdete přilepené k chlupům – připomínají zrnka máku.

Bleší kousnutí svědí, ale to ještě nemusí být to nejhorší

Neustálé kousání a sání krve dokáže psům, kočkám i lidem pořádně znepříjemnit život už samo o sobě. Blecha totiž po kousnutí vylučuje látku zabraňující srážlivosti krve, což jí umožňuje krev sát, a právě tato látka je příčinou toho, proč bleší kousnutí tak nepříjemně svědí. U některých citlivějších zvířat se dokonce může rozvinout alergie na bleší kousnutí. „Jedná se o intenzivní svědění pokožky způsobené látkami v bleších slinách, které může přetrvávat po dobu až 3 týdnů. Zvíře je neklidné a můžeme na jeho těle najít vyrážku nebo zesílenou tmavší kůži. U psů tyto změny pozorujeme nejčastěji v oblasti beder, u koček bývají v oblasti zad, břicha anebo stehen,“ říká veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Čtěte také:  Skladování krmení pro psa má svá pravidla

U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost.

Jak zbavit psa blech?

Prvním krokem je důkladně zbavit blech všechna zvířata v bytě. Nutné je použít účinný přípravek s dlouhodobým efektem. Podle veterinářů je důležitá doba – podle návodu pravidelně a minimálně po dobu tří měsíců. Jen tak je možné postupně postihnout všechna vývojová stádia blechy. Jednorázové odblešení problém s blechami nevyřeší, pouze množství blech v bytě a na zvířeti dočasně sníží.

Častou radou je, likvidovat blechy rozmáčknutím mezi nehty. V tomto případě je ale velmi důležité, abyste si potom velmi pečlivě umyli ruce, a to nejlépe nějakým dezinfekčním prostředkem.

Proč se má po odblešení i odčervovat?

Ačkoli blechy patří mezi vnější parazity, neznamená to, že škodí jen povrchově. Mohou přenášet i řadu virových a bakteriálních onemocnění, mimo jiné lymskou boreliozu, endemický tyfus nebo mor. Obtížný hmyz je také mezihostitelem tasemnice, která parazituje v trávicím traktu zvířete. Psi a kočky si nevítané obyvatele svých kožíšků vykusují a tím pádem mohou infikovanou blechu, a s ní i tasemnici, snadno pozřít. Nakažení tasemnicí pak může vést až k obávané alveolární echinokokóze, která těžce poškozuje játra. Zodpovědní chovatelé by tedy měli po odblešení zvířete zajistit také jeho odčervení.

Odblešit psa nestačí. Jak zbavit byt blech?

Na samotných zvířatech většinou žije jen kolem 5 % blech z celé kolonie. Blechy v nejrůznějších stádiích vývoje se vyskytují ve zvířecím pelíšku, ale i na ostatním vybavení bytu, nejčastěji v kobercích, sedačkách a podobných površích.

„Blechy jsou velice odolné. V nepříznivých podmínkách zůstávají jejich larvy v kokonu a vydrží čekat na blízkost hostitele až jeden rok. Dospělá blecha pak bez problémů přežívá bez potravy až půl roku. Při napadení zvířete blechami je proto nutné myslet i na důkladnou očistu všech prostor, ve kterých se pes či kočka pohybují,“ upozorňuje veterinární parazitoložka Barbora Červená. Je tedy zapotřebí provést důkladný úklid všech věcí a prostor včetně těch, které se nedají snadno vytřít, vyprat nebo vyluxovat. Dobrou službu odvede i parní čistič. V prodeji je řada speciálních sprejů na hubení blech. Které nejlépe účinkují, vám ze své praxe jistě poradí váš veterinář.

Čtěte také:  Grilování na balkóně – peklo pro sousedy začíná. Co s tím?

Pokud nebudete v boji proti blechám úspěšní, využijte služeb desinsekční firmy.

Proti blechám můžeme psa i kočku snadno ochránit

Také tady platí, že nejlepší je prevence. V boji s nepříjemnými parazity může pomoci celá řada běžně dostupných přípravků. Chovatelé by ale měli mít alespoň základní povědomí o tom, jak fungují, a vybírat si je i s ohledem na možné komplikace. Přípravky proti blechám a klíšťatům se liší například v tom, jak dochází k jejich usmrcení. „U některých přípravků je nutné, aby došlo k přisátí blechy nebo klíštěte, kvůli čemuž v případě blech dochází k podráždění a možnosti vzniku alergie na bleší kousnutí a u klíšťat hrozí nebezpečí přenosu onemocnění. Z tohoto pohledu jsou tedy nejvhodnější přípravky, které blechy a klíšťata likvidují už při kontaktu se srstí nebo kůží,“ radí Barbora Červená.

Vhodným pomocníkem se tak může stát například obojek proti blechám, který má přesně tyto účinky a hubí dospělé blechy i jejich vývojová stádia. Psům i kočkám zajišťuje ochranu až na 8 měsíců, a nejen teď na podzim se ukáže být jejich spolehlivým ochráncem. Pokud chovatel preferuje jiný typ přípravku než obojek, může pro psy použít pipety, které zvíře chrání nejen před blechami, ale také v babím létě a při teplejším podzimu stále ještě dost aktivními klíšťaty a komáry po dobu až čtyř týdnů. Speciální přípravky jsou též pro kočky.

I když budete mít pocit, že je váš domácí mazlíček i celý byt už v pořádku, udělejte si čas na namátkové kontroly.

Věděli jste, že…

  • blecha je jedním z nejčastějších vnějších parazitů psů a koček
  • blecha může na svém hostiteli přežívat až 140 dní
  • bleší samička naklade denně až 50 vajíček, která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje
  • na zvířatech parazitují jen dospělí jedinci, až 95 procent celé bleší populace v různých vývojových stadiích žije mimo kožichy zvířat
  • vývojový cyklus blechy trvá za příznivých podmínek jen dva až tři týdny
  • alergie na bleší kousnutí je nejčastějším kožním problémem psů a koček

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?