Jak rychlý internet do bytu nám bude stačit?

Bez internetu si nedokáže většina z nás již představit řadu denních aktivit. Hledání receptů při vaření, skypování s přáteli nebo nahrávání fotografií na blog. Jak vám to půjde od ruky, rozhoduje také rychlost internetu. Máte doma ten správný?

K čemu budete internet používat?

Jestliže pouze vyřizujete e-mailovou korespondenci a surfujete po e-shopech, nepotřebujete to nejrychlejší připojení. Naopak jestli internet budete využívat ke sledování videí ve vysoké kvalitě nebo ke hrání on-line her, tak si se základním internet nevystačíte. Důležitým kritériem je také rychlost uploadu – odesílání dat. Pokud budete například chtít nahrávat a odesílat přes e-mail desítky nebo i stovky fotografií ve vysokém rozlišení, bez rychlého uploadu se neobejdete.

Centrální i lokální dodavatelé internetu

Jednoznačně rozhoduje vaše bydliště. Lépe na tom jsou obyvatelé velkých měst, kteří si mohou vybrat z nabídky různých kabelových společností a velkých telekomunikačních firem. Pokud však bydlíte na vesnici, nezbude vám nejspíš nic jiného než se obrátit na některého z místních poskytovatelů, nebo využít datového tarif u mobilních operátorů.

Rychlost internetu – vyznejte se v jednotkách a jejich značení

Rychlost internetu značí jednotky, kterou jsou definované podle toho, jaký objem dat můžete stáhnout či odeslat za jednu sekundu. Nejčastěji se používají kilobity (kbit/s, kb/s) nebo pro větší objem megabity (Mbit/s, Mb/s) za sekundu. Pro různé činnosti na internetu stačí přibližně tyto rychlosti připojení:

 • 256 kbit/s – pro prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez velkých příloh
 • 600 kbit/s – pro telefonování přes Skype
 • 3 Mbit/s – pro sledování on-line videa ve vysoké (HD) kvalitě

Samostatné produkty, výhodné balíčky i vlastní sestavy

Balíčky připojení se pohybují od 300 kb/s do 500 mb/s. K prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez velikých příloh stačí rychlost internetu asi jen 300 kb/s. S připojením o rychlosti 150 Mb/s si pohodlně vystačíte v domácnosti, kde se k internetu pravidelně připojuje několik zařízení najednou. Právě počet zařízení je dalším důležitým kritériem, který byste při výběru rychlosti měli zvážit. Čím větší počet zařízení se najednou k internetu připojí, tím větší bude počet dat, který je v jediný moment potřeba přenést. Pro fajnšmekry internetu jsou dostupné výhodné tarify s rychlostí 300 Mb/s nebo dokonce až 500 Mb/s. Ten ocení především hráči počítačových her.

Čtěte také:  Už vás nebaví platit vysoký nájem v bytě, který není váš? Pořiďte si vlastní!

Řada poskytovatelů internetu nabízí i možnost sestavení vlastního balíčku. Často se můžete také setkat s nabídkami, kombinujícími internet s televizí, případně i voláním.

3 Comments
 1. mm 2 roky ago

  :-O opraseny clanek z doby pred 10ti lety? To si delate srandu ne? FullHD TV stream potrebuje 6-7Mbit/s. Startovaci stranka google ma skoro 2mb slidicich a smirovacich skriptu, takze na ty vasi 256ce by se nacitala pul minuty (s rezii). Totez seznam (i kdyz tam smirovani je postatne min ale zase vic obsahu). Bohuzel “na takove to domaci surfovani” diky reklamam a smirovacum potrebujete dneska cca minimalne 8Mbit/s. Tedy pokud si chcete pustit video aby se necukalo kdyz vam zrovna prijde email.

 2. Ondřej Veselý 2 roky ago

  Dobrý den, údaje jsou trochu zavádějící. Zejména u sledování videa v HD kvalitě (budeme uvažovat o minimu 720p24 spíše 25). Celá záležitost je závislá na tom jaký obsah je poskytován, v jakém kodeku a jaký HW má divák. Také jde o to, jakou reálnou kvalitu divák požaduje. Údaj 3Mbps by mohl být platný pro videa se standardem H.265 a to ještě pořád ne v opravdu dobré kvalitě. U standardu H.264 jsou 3Mbps naprosté minimum aby bylo video vůbec alespoň trochu “koukatelné”. H.265 vyžaduje navíc poměrně nový HW na straně diváka, proto jej mnoho distributorů obsahu určeného zejména pro internet nenabízí. Pro sportovní obsah u zvažovaného rozlišení a snímkovací frekvence se rychlosti distribuce pohybují u H.264 při opravdu kvalitním obrazu a zvuku pohybují cca 2a1/2 výše, okolo 8Mbps a víc.
  Druhá stránka věci je ta, že divák na internetu si už zvykl, že internet není televize a nevyžaduje stejnou kvalitu obrazu. Takže na to všichni distributoři obsahu hřešíme.
  Mimochodem, nedokážu si představit, že by někdo dnes jako obchodní nabídku podal rychlost 300kbps, teda pokud nepůjde o satelitní telefon. Pro koncové uživatele jsou dnes nejběžnější nabídky od 10Mbps po 1Gbps, záleží zejména na použité technologii. Celá problematika je mnohem složitější, protože článek nebere v úvahu spoustu faktorů. Tím minimálním je například zarušené prostředí u bezdrátových spojů a domácích wifi.
  Nicméně, každý ať vyzkouší a případně změní poskytovatele, teda pokud má na výběr.
  Hezký den 🙂

 3. Jan 2 roky ago

  Nic jineho než skrytá reklama. Dost průhledné psát o kombinovaných službách. Rychlosti 150/300/500. Ze by upc? ????????????????

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?