Jak na výběr vstupních dveří do bytu?

Bezpečnost a protipožární odolnost. Požadavky na vstupní dveře do bytu, které jsou nejen základní, ale také zákonem vyžadované u novostaveb a při rekonstrukcích bytových domů. Osazené dveře do bytů musí být certifikované s požární odolností 30 minut a také s minimální úrovní izolace proti hluku.

Naprostá většina vloupání do bytů je podle statistik pojišťoven provedena přes vstupní dveře.  Netýká se to ale jen jednotlivých bytů. Společné prostory, jako jsou vstupy ke sklepům nebo kočárkárnám, jsou také často vybaveny dveřmi bez dostatečného zabezpečení.

Bezpečné chodby i byty

Pokud nedovolíte, aby se zloděj dostal přes dveře bez bezpečnostních parametrů pouze s nějakým páčidlem nebo šroubovákem, ochráníte tak lépe svůj majetek. Navíc investice do společných prostor nebude rozpočet bytového domu nijak zásadně navyšovat.

dveře s bezpečnostní třídou RC 2 mají vyšší odolnost vůči vloupání a odolají mechanickému napadení zloději. Ještě vyšším bezpečnostním standardům pak odpovídají třídy 3 a 4. Čím vyšší třída, tím lépe dveře odolávají vůči různým a často důmyslným pokusům o vloupání, ať už je to odvrtání, vyplanžetování nebo vylomení. Bezpečnostní vstupní dveře také znamenají slevy na pojistném a ovlivňují i výši plnění pojišťovny v případě vykradení bytu nebo sklepa.

Odolné proti požáru

Protipožární vstupní dveře mají za cíl udržet požár za nebo před sebou, aby se nerozšířil do dalších částí bytu nebo bytového domu. Proto mají zcela specifickou vnitřní konstrukci a je záhodno kupovat je od výrobců, kteří k nim dodají certifikát. Běžně jde o sendvičový systém složený z vnitřního konstrukčního rámu a dveřní výplně tvořené odolným materiálem.  Při pořizování nových dveří je to kritérium číslo jedna. Povrch protipožárních dveří DOORNITE LUME EXTRA může být z laminátu, s fólií nebo lakovaný v různých barvách, se vzhledem hladkého křídla, s profilací, dokonce i s prosklením.

Čtěte také:  Kde nejvíce využijete venkovní rolety?

Protipožární dveře jsou zařazené do tříd a většinou ohni odolají 30 až 45 minut, což je dostatečná doba pro bezpečné opuštění domu nebo bytu. Fungují jako protipožární uzávěr. Vlastnosti dveří si můžete sami ověřit na identifikačním štítku, který kvalitní výrobce umísťuje zpravidla na zámkové nebo na závěsové straně dveří. Tento štítek obsahuje třídu protipožární odolnosti, údaje o typu dveří, o výrobci, dále výrobní číslo, značku shody a další deklarované vlastnosti dveří, třeba vzduchovou neprůzvučnost uvedenou v decibelech.

Protipožární i bezpečnostní vstupní dveře musí být osazeny do odpovídajících zárubní, ocelových nebo dřevěných protipožárních při splnění specifikovaných podmínek pro zajištění vlastností dle certifikátu. Výběr vhodného (bezpečnostního) kování také hraje svou důležitou roli.

Kouři nedají šanci

Některé dveře splňují také požadavky na kouřotěsnost, takže odolávají průniku studeného i teplého kouře. Dveře DOORNITE LUME EXTRA Smoke jsou plné hladké dveře, které se osazují do ocelových zárubní s PVC nebo silikonovým těsněním. Již z výroby jsou osazeny padací prahovou lištou. Mezeru mezi dveřmi a podlahou je možné osadit masivním dřevěným nebo i kovovým prahem, který by měl být podlepen a po obvodu utěsněn.

Hluk zůstává za dveřmi

Vstupní dveře mohou mít také zvýšené protihlukové vlastnosti. Chrání tedy proti hluku. V těchto případech se používá například plná dřevotřísková deska, která zároveň umožňuje větší stabilitu dveřního křídla a prodlužuje životnost dveří. Protipožární a protihlukové dveře s vysokou mírou zvukové izolace jsou DOORNITE LUME EXTRA ACOUSTIC, které utlumí hluk o 34-35 dB.

Sestavit si vlastní, originální sadu dveří je možné v on-line konfigurátoru. Ve 23 vzorkových prodejnách v ČR a v 7 na Slovensku si můžete osobně prohlédnout dveře DOORNITE, kování a také získat doporučení k montáži.

Soutěžte do konce listopadu s Doornite o poukaz na dveře dle výběru!

Čtěte také:  Pozor na podpojištění nemovitosti

Soutěž najdete zde: https://okolobytu.cz/clanky/vyhrajte-voucher-v-hodnote-5-000-kc-na-nakup-interierovych-dveri-doornite/

www.doornite.cz

Napsat komentář