Čtyři tipy, co promyslet, když si berete hypotéku

Plánujete kupovat dům na hypotéku? Ta je v Česku jedna z nejčastějších forem financování nákupu nemovitosti. Než si ji však vyřídíte, je třeba promyslet a zodpovědět si několik otázek. Tady jsou.

1.   Zjistěte, kolik si můžete půjčit


Než do banky se žádostí o hypotéku vkročíte, doporučujeme si udělat přehled o tom, kolik vám banka může půjčit a na kolik vás celá hypotéka vyjde. Na jaře 2022 Česká národní banka zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Inflace v průběhu roku roste vysokým tempem, a s tím i úrokové sazby. To vše má vliv na to, na jakou výši hypotéky dosáhnete.

Proto, abyste si úvěr mohli vzít, musíte nově splnit několik podmínek. Ty se liší dle věku.

 Žadatel
 do 36 letnad 36 let
LTVmax. 90 %max. 80 %
DSTInesmí přesáhnout 50 % příjmunesmí přesáhnout 45 % příjmu
DTImax. 9,5 ročních příjmůmax. 8,5 ročních příjmů

LTV udává, kolik z ceny nemovitosti si můžete od banky půjčit. Díky DSTI zjistíte, jakou maximální výši splátky hypotéky měsíčně můžete mít, a DTI nastavuje hranici nejvyššího možného dluhu.

Pro výpočet hypotečního úvěru doporučujeme využít kalkulačky maximální výše hypotéky.

2.   Spočítejte si výši splátky hypotéky


Úrok není jediná částka, kterou společně se samotným úvěrem budete splácet. Doporučujeme si u vaší banky zjistit takzvaný ukazatel RPSN. Ten udává v procentech celkové náklady spojené s úvěrem a umožňuje vám tak porovnávat nabídku bank. Obsahuje například: 

  • bankovní poplatky (s vedením, správou nebo založením účtu),
  • provize,
  • poplatky za vedlejší služby,
  • poplatky za posouzení žadatele.

Proto se může stát, že hypotéka u banky, která nabízí nízký hypoteční úrok, nemusí být nutně levnější.

3.   Mějte rezervu, nedostaňte se do neschopnosti splácet hypotéku

Výpadek příjmu kvůli nemoci nebo jiné události v rodině je vždy nepříjemné. O to víc, pokud máte hypotéku na krku. Abyste tuto situaci zvládli bez stresu a splátky hypotéky pro vás nebyly problém, je dobré mít rezervu.

Čtěte také:  Jak lze samostatně vyčistit různé druhy nábytku a jeho příslušenství?


Začněte se tedy připravovat ještě předtím, než si hypotéku vezmete. Odkládejte si například  část výplaty bokem nebo si zapisujte své výdaje. Zjistíte tak, kde se dá ušetřit. V případě, že rezervu nemáte a postihne vás tak problém se splácením, můžete banku požádat o odložení splátky hypotéky. Není to ovšem ideální řešení.

Doporučujeme případné problémy řešit s bankou včas. Neschopnost splácet hypotéku banka může vyřešit odkladem, a to o 3 až 6 měsíců.

Tip! Chytrým šetřením můžete svou hypotéku splatit mnohem dříve. V dnešní době se poplatky za předčasnou splátku hypotéky pohybují jen v řádech stokorun.

4.   Myslete dopředu

Je důležité si uvědomit, že hypotéka je záležitostí na 10, 20 nebo i 30 let. Doba se mění a jak je dnes, nemusí být zítra. Počítejte s tímto i v momentě, kdy si hypotéku berete.

Berete si ji s partnerem? Ujasněte si dopředu, jak s nemovitostí a hypotékou naložíte v případě, že se rozejdete. Kdo dům či byt s hypotékou převezme, nebo zda nemovitost prodáte a peníze si rozdělíte. Zeptejte se sami sebe také na to, zda zvládnete splácet i po skončení několikaleté (výhodné) fixace či zmiňovaného výpadku příjmu.

Hypotéka je běh na dlouhou trať, popřemýšlejte proto také o pojištění. Pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku je sice nepovinné, můžete se díky němu chránit a zároveň získat v bance výhodnější podmínky.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner