Do čeho při rekonstrukci nemovitosti (ne)investovat

Chytrá rekonstrukce není drahý rozmar, nýbrž investice. Statisíce, které do ní vložíte, by se vám měly vrátit. A to jak na úsporách energií, tak na zvýšené hodnotě nemovitosti pro prodej nebo pronájem. Přečtěte si pár tipů, na co se zaměřit, aby se vaše rekonstrukce vyplatila co nejvíc.

Vzhledem k tomu, že životnost průměrné kuchyně nebo koupelny je zhruba 20 let, menší rekonstrukci bydlení absolvuje každý z nás hned několikrát za život. Někteří se pak pouštějí do rekonstrukcí z gruntu a rekonstruují samotnou stavbu, nikoli jen interiér, případně mění tepelné zdroje. Pokud o úpravách také začínáte přemýšlet, zaměřte se na to, aby se investované peníze co nejlépe zhodnotily. Jednak v úsporách energií, jednak v rostoucí hodnotě nemovitosti.

Otázka za milion: Prodat nemovitost před nebo po rekonstrukci?

Bez pochyb je, že běžnou rekonstrukcí, tedy revitalizací koupelny a kuchyně, cenu nemovitosti určitě zvýšíte. Bude ale rozdíl takový, abyste na tom doopravdy vydělali? Podle společnosti Valuo, která se zabývá odhadem cen nemovitostí, velmi záleží na lokalitě. Třeba u panelového bytu v Mostě, Ostravě nebo Ústí nad Labem do toho určitě jděte, rozdíl prodejní ceny bytu před a po rekonstrukci se tu běžně liší o desítky procent.

V dražších městech jako Praha, Brno nebo Mladá Boleslav, kde hodnotu bydlení určuje především lokalita, zevrubná rekonstrukce bytu zvýší jeho hodnotu jen třeba o 10 až 12 %. Na druhou stranu – i „pouhých“ 10 % v Praze dokáže při dnešních cenách „udělat“ půl milionu až milion. Otázkou pak vždy je, kolik do rekonstrukce vy sami vložíte a kolik tedy skutečně utržíte navíc.

Ještě o něco zajímavější zhodnocení nabízejí rekonstrukce bytů v cihlových domech. Procentuálně i v celkovém navýšení ceny. Jenže jejich rekonstrukce bývá oproti obyčejnému panelákovému bytu náročnější časově (trvá výrazně déle), technologicky, a tedy i finančně. Pokud na tom nejste s penězi nejlépe a na prodej spěcháte, pouštět se do náročných úprav taky nemusí být nejlepší nápad. Raději byt prodejte před rekonstrukcí, byť za nižší částku.

222
U rekonstrukce počítejte s tím, že stojí nejen peníze, ale i spoustu času a mnohdy i dočasného nekomfortu.

Ekologická rekonstrukce vám pomůže šetřit za energie

Pokud jste vlastníkem rodinného domu a uvažujete o zásadnější rekonstrukci, pak se zde naskýtá podstatně větší manipulační prostor a šance na skutečně vysokou návratnost vložených financí. A to tehdy, pokud se zaměříte hlavně na řešení vedoucí k dlouhodobým úsporám. Náklady na bydlení, elektřinu, vodu a paliva totiž tvoří v průměru 25 % až 35 % pravidelných měsíčních výdajů domácností v České republice.

Čtěte také:  Prodáváte bytový dům? Pak byste měli vědět, že...

Díky novým technologiím, které zahrnete do svého projektu rekonstrukce, lze přitom uspořit značnou část těchto nákladů. Zaměřit byste se proto měli například na:

  • Zateplení starého domu, kde můžete ušetřit až 85 % za vytápění tím, že se pustíte do úprav základních částí vaší stavby. Teplo, která vám dosud unikalo fasádou, základy, střechou nebo podlahami, udržíte hezky uvnitř a kotel nedostane tak zabrat.
  • Okna a vstupní dveře, kterými uniká až 50 % tepla z budovy. Jejich výměnou navíc přispějete i k vyššímu zabezpečení domu.
  • Tepelné čerpadlo, které je nejen ekologické, ale i nenáročné a levné na provoz. Ušetří vám víc než 50 % nákladů oproti plynovému kotli a až 75 % v porovnání s elektřinou.
  • Fotovoltaiku, která se dokáže projevit na úsporáchza ohřev vody, vytápění a výrobu elektřiny také naprosto zásadně.

TIP: Na ekologickou rekonstrukci můžete dokonce využít i státní program Nová zelenám úsporám. Pokud splníte všechny požadavky na získání dotace, stát vám vrátí až 50 % nákladů na váš projekt.

Jak financovat potřebnou rekonstrukci?

Rádi byste do rozsáhlých úprav pustili co nejdříve, ale brání vám v tom nedostatek peněz? S ohledem na rostoucí ceny energií v případě některých rekonstrukcí není radno dlouho vyčkávat. Proto není žádná ostuda si říct o peníze v bance.

A překážkou nemusí být ani to, když už třeba nějaké půjčky splácíte. V takovém případě vám může pomoci ikonsolidace půjček, která přispěje ke snížení dosavadních splátek. Stávající půjčky totiž sloučíte do jedné, upravíte si výši měsíčních splátek podle aktuálních možností a potřeb, a pokud jste doposud všem svým závazkům bez problémů dostáli, některé banky, třeba jako Hello bank!, vám půjčí i další peníze navíc.

Nezapomeňte se také podívat na vypsané státní dotace, zejména v programu Nová zelená úsporám. Díky nim sice potřebné peníze na provedení rekonstrukce předem nezískáte, ale zpětně se vám může vrátit až polovina nákladů. A těmito penězi pak svou půjčku třeba rychleji splatíte.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner