Jak mohou okna pomoci snížit vedro v bytě?

Příjemné klima v bytě se v době letních veder snažíme zajistit všemi možnými způsoby. Základem je v maximální míře zabránit venkovnímu horkému vzduchu a slunci dostat se dovnitř. Orientaci oken vzhledem ke světovým stranám změnit nedokážeme, vliv má ale i rozložení oken a typ jejich výplně, které již ovlivnit lze.

Protisluneční zasklení okna mohou přehřívání zabránit

Přehřívání domu může mít i více příčin. Ať už jsou však důvodem okna nebo nevhodná či chybějící izolace, vše lze dnes vyřešit poměrně efektivně a v horizontu několika let i nízkonákladově nebo dokonce s finančním ziskem.Prostřednictvím oken se v létě dostává do interiéru velké množství slunečního záření, přehřívání tak může způsobovat jejich nedostatečné stínění. Ne vždy je technicky možné instalovat předokenní žaluzie, někomu také nevyhovují omezením výhledu a z dalších důvodů. Stále častějším řešením je osazení okna takzvaným protislunečním sklem, které přehřívání zabraňuje a zároveň do interiéru vpouští dostatečné množství světla. 

O kolik stupňů dokážou protisluneční skla snížit teplotu uvnitř bytu?

V porovnání s běžným tepelně izolačním sklem snižuje protisluneční sklo zahřívání v místnosti až o 5 stupňů a poskytuje také ochranu proti extrémnímu slunečnímu záření. V minulosti byl tento skla dostupný pouze ve vysoce reflexní variantě či zbarvený do zelena nebo bronzova, což vzhled domu mohlo hyzdit. „V současné době ale existují i protisluneční skla, která vypadají zcela neutrálně. Výhled z nich tak není ničím rušen,” vysvětluje Michal Široký, odborník ze Saint-Gobain Building Glass.

Přehřívání domu může mít i více příčin. Ať už jsou však důvodem okna nebo nevhodná či chybějící izolace, vše lze dnes vyřešit poměrně efektivně a v horizontu několika let i nízkonákladově nebo dokonce s finančním ziskem.

Napsat komentář