Infrasaunu můžete mít i v malém bytě

Návštěva bude možná překvapená, že máte infrasaunu v bytě, není to ale nic nemožného a takových bytů stále přibývá. Infrasauna zabírá velmi málo místa. Umístit ji můžete do větší koupelny, do předsíně nebo na jakékoliv jiné vhodné místo v bytě s možným připojením k elektřině. Výhod saunování si tak můžete užívat kdykoliv a ve vlastním.

Výhody infrasauny

Saunování má blahodárné účinky na fyzické i psychické zdraví. Prohřeje pokožku, uvolní svaly a zajistí odpočinek. Pravidelnou návštěvou sauny si můžete zlepšit krevní oběh, zvýšit tvorbu obranných látek, odbourat z těla nečistoty a zpevnit pokožku. Dalšími výhodami jsou, že pomáhá uvolnit dýchací cesty, poskytuje úlevu při astmatu, uvolňuje napětí z celého dne a zmenšuje úzkost a agresivitu.

Jak funguje infrasauna

Infrasauna je oblíbeným druhem sauny vhodným na domácí využití. Je charakteristická menšími rozměry a na rozdíl od ostatních typů je napájena elektrickým proudem ze zásuvky, díky čemuž je vhodná především do interiéru. Má v sobě různé typy zářičů, ohřívačů nebo také lampy. Ty vyzařují vlnění, resp. infračervené záření, které působí v podkožní svalové tkáni a prohřívá tělo až 4 cm pod povrchem kůže. Infrasauny jsou vhodné i pro starší lidi a ty, kteří trpí astmatem či kardiologickými obtížemi. A to díky mírnější vnitřní teplotě, která se pohybuje na úrovni maximálně 60 °C.

Jak používat infrasaunu

Výhodou infrasauny je, že se může začít používat téměř okamžitě, protože nepotřebuje téměř žádný čas na zahřátí. „Do sauny choďte osprchovaní a suší. Vezměte si sebou tři ručníky – jeden na sezení, jeden pod nohy a jeden na utírání. Jeden cyklus trvá 15 – 40 minut a v infrasauně by měla být teplota 40 – 60 stupňů, což je také maximum, které ze zářivek dostanete,“ vysvětluje Marcela Bínová, odbornice z Hornbachu a dodává: „Saunovací cyklus si můžete zkrátit předčasným vypnutím žárovek, které budou postupně chladnout. Na konci cyklu otevřete dveře a dejte svému organismu čas na postupnou aklimatizaci.“

Čtěte také:  Největší koupelnové dilema: vana, nebo sprcha

Infrasauna má nízkou spotřebu elektřiny

I když se to na první pohled nezdá, infrasauny mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Na jejich provoz potřebujete pouze 230 V zásuvku. Nemusí se předehřívat, proto jeden saunovací cyklus v kabině pro dvě osoby vás bude stát asi 6 Kč.

V čem jsou mezi infrasaunami rozdíly?

Největší rozdíl je v kapacitě, typu ohřívačů, vybavenosti a doplňcích. Cenu nejvíce ovlivňuje velikost kabiny, tedy kolik osob se do ní vejde. Dalším faktorem je počet a typ ohřívačů. Podle nich se infrasauny dělí na infračervené, karbonové a keramické. Infračervené se téměř ihned zahřívají až na teplotu 500 °C. Kromě teploty na tělo působí pozitivně i vyzařované červené světlo. Karbonové zářivky se zahřívají na 170 °C a v rámci cyklu jdou na plný výkon přibližně 15 minut. Keramické zářiče dosahují teploty 300 °C a jsou umístěné za ochrannou mříží. Mezi další rozdíly v jednotlivých infrasaunách patří osvětlení a další příslušenství. Některé typy mají v základním vybavení například mp3 přehrávač, rádio, bluetooth připojení či podlahové topení.

Montáž infrasauny

Infrasauna se kupuje v předem připravené sestavě s podrobným návodem na montáž i obsluhu. Jako stavebnice se skládá z několika dílů, které jsou předmontované, samotná instalace vyžaduje jen základní zručnost se šroubovákem. I přes jednoduchou realizaci je lepší si k práci přizvat jednoho pomocníka.

Jak o infrasaunu pečovat

Pokud jste si koupili infrasaunu bez povrchové úpravy, dřevo z vnější strany natřete tvrdým olejovým voskem, který má dobré izolační vlastnosti. Z vnitřní strany je dobré dopřát dřevu parafínové oleje, které jsou vhodné jako impregnace proti vlhkosti a skvrnám. Občas je potřeba celou saunu vyčistit jádrovým mýdlem nebo čističem saun.

/Foto: Hornbach/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?