Index štěstí a naše bydlení. Otestujte si váš domov!

Pocit štěstí je relativní pojem a každý si pod ním představíme něco jiného. V souhrnu nám ale přesto může poskytnout poměrně věrný obraz našich pocitů. Na tom, jak se cítíme, se výrazně podílí i naše bydlení.

Ačkoliv je štěstí především o našich pocitech, přesto je můžeme, do určité míry, definovat. O to se již několik let pokouší studie OSN, která hodnotí takzvaný index štěstí jednotlivých zemí.

Bydlení je jednou z našich nejdůležitějších potřeb

Česká republika skončila v letošním roce podle indexu štěstí mezi 153 posuzovanými zeměmi na 21. místě. To je slušný výsledek, pokud však i přesto máte pocit, že byste mohli jít štěstí trochu více naproti, zkuste některý z osvědčených hygge receptů a změňte náladu v místech, kde trávíte nejvíce času.

I ve střední Evropě se můžeme inspirovat dánským stylem bydlení

S pojmem hygge je spojováno především Dánsko. Dánové toto slovo používají pro vše příjemné. Každá situace, ve které se cítí dobře a každý předmět nebo prostor, kde tyto okamžiky prožívají jsou pro ně hygge a dávají jim pocit, že život opravdu prožívají, a nejen projíždějí rychle jedoucím vlakem dnešní doby.

Je možné, že právě sychravé počasí ovlivnilo Dány při realizaci jejich interiérů. Jejich domy a byty jsou plné svíček a přírodních materiálů. Často nechybí ani kout plný dek a polštářů nebo s pohodlným křeslem, kde tráví nejraději chvilky pro sebe – nad knihou s hrnkem kávy či se sklenkou dobrého vína. Není divu, že si většina Dánů myslí, že nejvíc hygge okamžiky prožívají právě doma. Vytvořte si takové místo i u sebe. Budete tam moci zpomalit po náročném dni v práci, uvolnit se a odpočinout si. Mobily a jinou elektroniku z tohoto místa vynechte, nejsou potřeba.

Čtěte také:  Jaké obrazy dnes frčí?

Umíte si zařídit interiér podle hygge?

Zapomeňte na napodobeniny. Jeden krásný kousek, který může být vyroben na míru pro vás, je mnohem více hygge než deset napodobenin. Na procesu realizace se navíc můžete podílet vy sami. „Kresba přírodního dřeva je nenapodobitelná, v prostoru navozuje pocit útulnosti, ale rozdíl poznáte především, pokud se masivního nábytku dotknete, zanechaný dojem vám žádná imitace nenahradí.“ říká Pavel Kružík z firmy PK Interiér.

Osvětlení na prvním místě

Pro hygge je důležitá síla a rozmístění osvětlení v interiéru. Opět se můžeme inspirovat v hygge kolébce v Dánsku. Dánové jsou schopni šetřit několik měsíců, aby si mohli pořídit designovou lampu nebo lustr.  Není to ale jenom o vzhledu svítidla. „Světlo nesmí být příliš intenzivní a studené, má vám spíše připomínat západ slunce než osvětlení stadiónu. Oblíbená jsou i designová stínidla, která silné světlo ztlumí a vytvoří útulnější atmosféru. Nepodceňujte sílu a rozmístění světel v místnostech, na celkový dojem z interiéru mají má zásadní vliv,” upozorňuje designérka Jana Tomanová.

Jak se budete doma opravdu cítit, záleží především na vás

Snažte se, abyste pracovní starosti a úkoly nenosili domů. Tady má být vaše místo pohody a relaxace, a nikoliv druhá pracovní směna. Jasně si vymezte čas, který bude patřit vám a vaší rodině. Musíte-li být celý den na dosah počítače a mobilu, doma se jim vyhýbejte. Snažte se najít každý den alespoň několik minut na to, co vám dělá dobře.  Jak spokojení budete vy, tak to bude vyzařovat i z atmosféry vašeho domova.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?