Práce z domu, kterou jsme si celá léta mnozí přáli jako benefit od zaměstnavatele, je najednou skutečností i pro ty, kteří o ni až tak moc nestáli. Už jsme na vlastní kůži zjistili, že home office má výhody i nevýhody. A mimo jiné ovlivňuje i duševní a fyzické zdraví.
Co je základem pro efektivní práci i naše zdraví?
Při práci z domu je nejdůležitější udržet si rovnováhu. Mezi prací a domácími radostmi či starostmi. Mezi aktivitou a odpočinkem. I mezi pasivitou a fyzickým pohybem. Proč je to důležité? Kvůli výkonnosti, motivaci i zdraví. „Jakákoli nerovnováha, fyzická nebo psychická, se projevuje i na úrovni buněk a může mít vliv na oslabení imunity. Ta se může projevit nejen ve formě vyšší náchylnosti k nemocem, ale i poklesem pracovní výkonnosti a větší únavou,“ upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures.
Proč provází práci z domova zvýšený stres?
Největším skrytým nepřítelem zdraví při práci z domu je stres. Možná si to ani neuvědomujeme, ale číhá na nás v mnohých podobách.
„Obavy ze šíření viru aktuálně provází všechny naše kontakty s druhými, kteří s námi zrovna nežijí v jedné domácnosti. I proto nám moc nepomáhají, abychom se cítili lépe. Stresorů je ale čím dál více, jedním z nich je například zvládání práce z domova. Domov při dlouhodobém pracovním vytížení může postupně ztrácet svou důležitou roli místa odpočinku a načerpávání energie. Obzvlášť v situacích, kdy máme doma děti, se kterými musíme vedle našich pracovních plnit i jejich školní povinnosti,“ potvrzuje psycholog Karel Malimánek, zakladatel Školy psychologie.
Stresory mohou být i vztahy v domácnosti, hrající si děti, nedostatek pohybu, problém zorganizovat si pracovní dobu, prokrastinace. Při dlouhodobé práci z domu hrozí i syndrom vyhoření nebo nabytí nepříjemného pocitu, že práce, kterou děláte, je v podstatě zbytečná. Pokud nabydete dojmu, že práci z domova nezvládáte tak dobře, vždy můžete zkusit služby virtuální kanceláře, kdy si sjednáte na potřebné hodiny kancelářské prostory pro vaše schůzky či práci.
Projevy stresu nepodceňujte
Stres se může projevovat již zmiňovanou únavou, pocitem zbytečnosti, ale i nechutenstvím, nespavostí, podrážděností, zhoršenou náladou. Zvláště v tomto období, kdy se ani ve volném čase nemůžeme věnovat oblíbené kolektivní sportovní aktivitě, setkat se s přáteli, nebo se zajít pobavit do kina či divadla. „Toto je opravdu náročné období, kdy je důležité dbát na životosprávu, dobře se stravovat, hýbat se v rámci možností a podporovat organismus vhodnými doplňky stravy, které ho nezatěžují, ale pomáhají posilovat imunitu. V tomto směru se velmi osvědčily betaglukany, což jsou polysacharidy extrahované z hlívy ústřičné,“ radí odborník na imunitu Adrián Doboly.