III. Přehled změn v rozúčtování a nové povinnosti 2024: Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě

Rok 2024 je v oblasti měření spotřeb energií a informovanosti konečného odběratele ve znamení výrazných změn. Společně s Ing. Jiřím Zerzaněm, specialistou na rozúčtovací legislativu, jsme pro vás připravili přehled nejdůležitějších novinek. Tentokrát se zaměříme na povinnost měsíční informovanosti o spotřebě.

Kdo má od 1.1.2024 povinnost poskytovat měsíční informace o spotřebě?

Povinnost měsíční informovanosti s platností od 1.1.2024 stanoví Zákon 424/2023 Sb. (novelizace Zákona 67/2013 Sb) pro ty objekty, které jsou již vybaveny měřícími přístroji s dálkovými odečty. Zákon rovněž definuje obsah měsíční informace o spotřebě, a to včetně způsobu a časového horizontu jejího poskytování příjemci služeb (domácnosti).

Pozor na záměnu pojmů. Měsíční informovanost není měsíční vyúčtování

Měsíční informovanost je často mylně považována za měsíční vyúčtování. U měsíční informovanosti o spotřebě se však jedná o nefinanční informace. Nedovíte se tedy aktuální spotřebu v penězích, ale v jednotkách a údajích spotřebovaného množství tepla a teplé vody, případně i vody studené. Tyto údaje uvidíte v přehledném grafickém zpracování časového a místního srovnání. Můžete se tak podívat, jestli jste ve srovnatelném období loňského roku spotřebovali energie více, nebo méně.

Ptáte se, kdo do je referenční uživatel

Co se týče místního srovnání, Vyhláška č. 269/2015 Sb. (novelizace vyhláškou č. 376/2021 Sb.) zavádí tzv. referenčního uživatele. Tím je propočet průměrné spotřeby tepla a vody v domě.  Budete tedy moci porovnávat vaši spotřebu s průměrnou spotřebou v domě. Tak vám bude zřejmé, zda se vaše aktuální spotřeba pohybuje nad, nebo pod průměrem domu. Konkrétní údaje ostatních domácností vám nejsou přístupné.

Jakou formou můžete informace o měsíční spotřebě předávat?

Pro předávání informací je jednoznačně preferována elektronická forma, předpokladem je využívání portálů s přístupovými hesly na příslušné webové stránky, a to při plném respektování požadavků GDPR. Nicméně bude-li příjemce služeb trvat na listinném vyhotovení měsíční informace, musí mu být vyhověno. Listinná forma bude však zpoplatněna. 

Čtěte také:  Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě tepla a teplé vody je opět blíže

Kolik za měsíční informovanost zaplatíte?

Časté dotazy směřují k nákladům, které budou měsíční informovanost provázet. Není stanovena jednotná cena, která se může lišit podle poskytovatele služby a některých dalších podmínek. Alespoň pro rámcovou představu lze uvést ilustrační příklad domu s 30 bytovými jednotkami, kde lze očekávat kompletní náklady na měsíční informovanost cca do 20 Kč/byt a měsíc. Výdaje za měsíční informovanost budou v ročním vyúčtování vedeny v samostatné položce.

Dohodli jste se ve vašem domě, že měsíční informovanost nechcete?

V některých domech se zavedením povinné měsíční informovanosti nesouhlasí a nechtějí ji zavádět. Je nutné upozornit, že tato povinnost vyplývá ze zákona. Pokud nebude plněna, Státní energetická inspekce je oprávněna udělit sankci až do výše 200 000 Kč. Odpovědnost za poskytování měsíční informace o spotřebě má ze zákona vlastník objektu.

Povinnost měsíční informovanosti se týká jak domů s centrálním zdrojem tepla, tak i s vlastními, nebo blokovými kotelnami.

Redakce doporučuje

Přečtěte si i další články, které se k změnám v rozúčtování a novým povinnostem 2024 vztahují:

I. Přehled změn v rozúčtování a nové povinnosti 2024: Povinnost dálkových odečtů

II. Přehled změn v rozúčtování a nové povinnosti 2024: Změny v poměrech základní a spotřební složky

Kompletní informace najdete ve webináři, zhlédnutí je zdarma

Tématu Změny v rozúčtovací legislativě a nové povinnosti informování o spotřebě od roku 2024 se nedávno podrobně věnoval webinář Akademie pro bytové domy. Zhlédněte jej a získejte důležité a aktuální informace o nových povinnostech. Plné znění webináře naleznete ZDE.

/Aktualizace 27.1.2024/

1 komentář u „III. Přehled změn v rozúčtování a nové povinnosti 2024: Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě“

 1. 31.1.2024 Dobrý den,
  o čem vlastně má BD/SVJ lidi informovat, když nejde o vyúčtování, jak jsem se dočetl.
  O počtech dílků na jejich měřičích ? Nebo se má opravdu nějak přepočítávat a brát v úvahu překročení mezí 70% a 200% atd. ….
  A opravdu to musíme dělat (hrozí se pokutami ze zákona) a vyhazovat peníze na měsíční zpracování i když si lidi odhlasujou , že do toho nemá BD/SVJ investovat další peníze ?
  Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář