Ideální rozměr přikrývek – aneb na velikosti záleží!

A u přikrývek, peřin, peřinek i dek to platí trojnásob. Říká se: „Kvalitní peřina, to je základ dobrého spaní.“ Vždyť spánkem strávíme až třetinu svého života, proto neponechávejte výběr přikrývek bez rozmýšlení. Jaký je tedy ideální rozměr peřiny pro spokojený spánek a jak jej zvolit?

Podle čeho vybrat správný rozměr peřiny?

Už selský rozum napovídá, že peřina by měla být dostatečně dlouhá i široká, aby se nám pohodlně spalo.

První základní dělící kategorie je snadná, vybíráme buď pro děti nebo pro dospělé.

Druhé rozhodující kritérium je pak vaše výška, přikrývka by měla být přinejmenším o 20 až 30 cm delší, než měříte. Pokud bude příliš krátká, nebudete mít možnost s ní celé tělo přikrýt, tady tedy platí – čím delší přikrývka, tím pohodovější snění, vyšší kvalita spánku i dostatek energie na další den.

Třetím kritériem je šířka. U robustnějších postav se širokým hrudníkem by neměl být rozměr lůžkoviny rozhodně podceňován, neboť na noc, obzvláště v zimních večerech, je důležité se pořádně „zachumlat“ a nenechat chlad narušovat naši komfortní zónu. Přesah stran nad rámec těla by opět měl být poměrně velkorysý a na každé straně činit alespoň 30-40 cm.

U mnohých prodejců i výrobců jsou již v nabídce i tzv. nestandardní rozměry, a tudíž si neváhejte nechat ušít rozměry své vysněné přikrývky přímo „na tělo“.

U dvojitých přikrývek zase platí, že jejich rozměr by měl být stejně široký (či o něco delší), než matrace, na kterých spíte.

Každá země má své vlastní standardní velikosti přikrývek, zaměřené na konkrétní parametry nábytku nebo matrací. Proto je mylné si myslet, že existuje pouze jeden standard.

Rozměry přikrývek pro evropské normy se výrazně liší od ruských protějšků. Mají široký rozsah a variabilitu, můžete si dokonce vybrat i jeden a půl rozměru, double nebo dokonce mega velikost.

Čtěte také:  Máte nemovitost na prodej a hledáte vhodného investora?

Obrázek2

Průvodce euro velikostmi přikrývek

Jako první se zaměříme na dětské varianty přikrývek. Pro miminka a batolata budou ideální rozměry přikrývky 80 x 90 cm, 90/95 x 100 cm, případně 90 x 120/130 cm. Předškolákům vybírejte z rozměrů 100/105 x 115 cm nebo 100 x 135 cm. Teenageři ocení peřinu ve velikosti 110 x 140 cm či 125 x 150 cm.

Pokud se podíváme na varianty pro dospělé, základní (klasická) přikrývka mívá rozměry 135/140 x 200 cm Přikrývka 160 x 200 cm je uváděna jako varianta jeden a půl. Prodlouženou peřinu najdete ve velikostech 135/140 x 220 cm a 155/160 x 215/220 cm

Velmi oblíbená francouzská přikrývka pro dva má rozměry 200 x 200, 200 x 220 cm či 200 x 240 cm. Svou oblibu si tyto deky zasluhují právem, nejenže jsou velmi široké a pohodlné, ale primárně jsou určeny pro dvě osoby a velké kotviště.

Euro deky, jako jeden a půl, mají několik velikostních čar, 220 x 240 cm nebo 200 x 220 cm. Nejběžnější velikost euro deky je však 200 x 220 cm. Společnosti vyrábějící lůžkoviny uznaly tuto hodnotu za univerzální, a proto aktivně vyrábějí podle těchto norem.

Obrázek3

Existují také modely s parametry 195 x 215 cm, které jsou žádané více v zemích SNS.

A na trhu můžete najít dokonce i vzácné modely dek či přikrývek v rozměrech 200 x 200 cm. Tyto čtvercové skvosty se hledají skutečně těžko, ovšem jejich použití je snadné: abyste mohli přikrývku použít, nemusíte se ohlížet na fakt, kterým směrem je „podél“ a kterým „napříč“.

Jedna z největších komerčně dostupných přikrývek je v rozměru: 220 x 240 cm. Říká se jí také „královská“. Přikrývka Euro maxi je vhodná pro vysoké lidi a milovníky obrovských míst na spaní, jako jsou široké postele či třímístné pohovky. A na závěr přikrývka ve variantě King Size s úctyhodnými rozměry 260 x 220 cm.

Čtěte také:  Jak správně pečovat o obývací stěnu a sestavu

Obecné pravidlo je tedy jednoznačné, o co větší přikrývku si koupíte (myšleno délku i šířku), o to větší komfort spánku si tím dopřejete. A pokud zrovna hledáte novou přikrývku, nezapomeňte se podívat na stránky českého výrobce kvalitních lůžkovin Picaso Manufactury, kde si vyberete peřinu podle svých představ.

Napsat komentář