Víte, kde využít kameny na zahradě?

Přetvořte oblázky a ostré kusy lámaných hornin v umělecká díla, která odrážejí kouzlo naší i exotické přírody. Zajímá vás, kde využít kameny v zahradě? Přinášíme vám nejen inspiraci, ale i praktické rady.

Česká zahrada z kamene jménem skalka

Objevte kouzlo skalek, které přenáší esenci horských svahů Alp přímo do vaší okrasné zahrady s kameny. Zvolte pro ně ostrohranné okrasné kameny, které dokonale imitují alpskou drsnost. Valounky nechte na klidnějších částech zahrady. V alpiniích se zpravidla prosadí rostliny milující vápník. Proto je doplňte bílým mramorem Bianco Carrara, černým Nero Ebano či Moonstone, který vzhledem připomíná ementál. Vytvořte si vlastní horské útočiště s mramorovými doplňky, které dodají vaší zahradě punc elegance a odolnosti.

Kamenné zahrady s jezírky a vodními toky

Oživte svá zahradní jezírka a fontány s valouny různých velikostí. Přinesou vám přírodní krásu i praktickou funkci. Dno vodních ploch ideálně zasypte pestrobarevným kačírkem. Ten nabízí chemickou neutralitu a ekonomickou výhodnost. Okraje jezírek elegantně vymezte oblázky třeba i z krystalického vápence. Autenticky vypadají i vodopády, které jsou těsně obklopené valouny ve spodní části a zároveň u přepadu vody jsou zdobené neohlazenými kusy hornin.

Plants And Natural Stone Of The Reservoir In The Garden With Lan
Plants And Natural Stone Of The Reservoir In The Garden With Lan

Méně tradiční součást kamenné zahrady

Jako zahradní kuriozitu zkuste zrekonstruovat vyschlé koryto potoka. Zde se snoubí různé tvary a velikosti oblého kamene s tradičními skalničkami. Můžete se držet jednoho barevného tónu nebo se odvázat pestrým mixem. Při tom nezapomeňte na meandrování, které dodá vaší kreaci autentický vzhled věrně napodobující přírodu.

Kde využít okrasné kameny v zahradě exotického typu?

Projděte se klikatými cestičkami japonské zahrady, kde každý zaoblený či ostrohranný kamínek nebo monolit tvoří součást dokonalého celku. Taková pečlivě navržená stezka vás zavede k dlanitolistým javorům, statným borovicím, malebným potůčkům s mosty, kouzelným jezírkům obývaným koi kapry, až po odpočinkový kout s bonsají. Pro cestičky jsou ideální drobné frakce v zemitých odstínech. Větší kameny pak obklopují stromy a zdůrazňují okraje vodních prvků. Tak docílíte absolutní přirozenosti a estetické dokonalosti.

Čtěte také:  Ideální vybavení pro letní zážitky: Jaké doplňky zvolit na zahradu?

Zenová kamenná zahrada

Zen-buddhistické kláštery mají zóny navržené pro meditaci a odpočinek od světského ruchu. Hlavní roli v ní hrají impozantní vztyčené kameny. Ať jsou surově ostrohranné nebo jemně uhlazené vodními proudy, vystupují jako symboly vyrovnanosti a pevnosti. Obklopují je drobné kamenné drtě. Jejich uspořádání připomíná rozbouřené moře, představující neustálou proměnu a pohyb života. Miniaturní mořská hladina je každý den pečlivě v rámci meditace uhrabána do vln a příboje. S takovou zahrádkou dosáhnete klidu a soustředění po náročném dni.

Pořiďte si ty nejkrásnější kameny k vám domů

Když už víte, kde využít kameny v zahradě, objevte rozmanitost okrasných oblázků a lámaných kamenů od internetového obchodu Stonex.cz. Jsou pohodlně balené v 25 kg pytlích nebo ty větší v drátěných koších pro snazší přenášení. Bohatá paleta odstínů a velikostí je k dispozici online. Zde najdete ideální kameny pro každý typ kamenné zahrady – exotické nebo domácí. Nakupujte z pohodlí domova a těšte se na bezplatné doručení přímo před vaši bránu po celé České republice.

Napsat komentář