I v zimě se můžete těšit z jarních květů. Pěstovat rychlené cibuloviny je snadné

Do konce zimy ještě zbývá dlouhá řada týdnů, ale vy si už nyní můžete doma dopřát nefalšované jaro. Rychlené cibuloviny jsou plné barev a vůní a navíc se z jejich krásy budete moci těšit až do skutečného jara.

Co jsou rychlené cibuloviny?

O co vlastně jde? Jsou to cibuloviny v květináči vsazené do substrátu a připravené na kvetení. Tomuto procesu se říká rychlení. Podobně, jak je tomu u potravin a řezaných květin, jsou k dostání i rychlené cibuloviny. Tyto květinové cibulky se každoročně sází do květináčů na podzim. Potom se jim dostává profesionální péče, kterou potřebují pro svůj správný vývoj. Jakmile vyrazí výhonky, jsou rychle převezeny do prodejen, abyste si je mohli koupit domů a sledovat, jak rostou a kvetou a to bez ohledu na to, že v přírodě byste si na jejich květy ještě pár měsíců počkali.

V závislosti na teplotě vašeho domova mohou kvést několik týdnů. Úžasné je, že můžete sledovat, jak cibuloviny rostou – téměř po hodinách – až do momentu, kdy se objeví květy.

Z rychlených cibulovin jsou nejčastěji nabízeny narcisy, hyacinty, krokusy, modřence a tulipány.

Vybírejte pečlivě

Nejdéle vám doma pokvetou rostliny, které při koupení budou mít ještě zavinutá poupata. Listy by měly být nepolámané a svěže zelené. To je známka, že má rostlina dostatek živin a je v dobré kondici.

Nekupujte plně rozkvetlé rostliny, i když vás jejich krása bude lákat – květy by vám doma už dlouho nevydržely.

Jak je doma pěstovat?

Rychlené cibuloviny vyžadují jen minimální péči. Dejte je na místo, kde je hodně světla. U tulipánů a hyacintů si ale k jejich silnému vzrůstu musíte pomoci kornoutem z tmavého papíru. Rašící cibule ponechte zakryté až do doby, kdy puky budou mít zhruba 10 cm.

Čtěte také:  Proměňte obyčejnou koupelnu v domácí lázně!

Rostliny zalévejte mírně. Hnojení je zbytečné – všechny potřebné živiny k růstu a květu mají stále u sebe ve své cibuli. Ocení nižší teplotu a spokojeni budete i vy, protože jejich květy vydrží déle. Floristé doporučují teplotu pro pěstování do 15 °C. K tomu vám přidáme ještě jeden dobrý tip: Dejte pozor, aby rychlené cibuloviny nebyly v blízkosti mísy s ovocem, rostliny by odkvétaly rychleji.

Co s cibulovinami po odkvětu

I když se budete o rychlené cibuloviny dobře starat, nadejte doba, kdy odkvetou. Odstřihněte květní stvoly, ale ponechte listy, dokud samy nezežloutnou. To znamená, že živiny, které jsou v listech obsaženy, se již stáhly zpět do cibule. Dále už cibule nezalévejte. V této podobě jsou připraveny k odpočinku.

/Foto: iBuld/

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?