Jak sjednotit obývák s kuchyní

Trendem poslední doby je propojení obýváku a kuchyně do jednoho velkého celku. V krajních případech není znatelné, kde jedna „místnost“ začíná a druhá končí. Vyladit takový prostor je otázka estetiky a někdy i nutnosti technických řešení.

Obývák společný s kuchyní je výhodný v tom, že je rodina více pohromadě, vypadá opticky příjemně a poskytuje více prostoru – byt „se nafoukne“. Ale jaký je postup při zařizování takového prostoru? Seřadili jsme pro vás 4 body podle priority uvažování: materiál, barva, rozvržení prostoru a funkčnost.

1. Materiál

Hlavní roli hrají materiály kuchyně – od nich se odvíjí barvy a tvary prostoru a vybavení. Ty jsou na vašem uvážení: masiv, lamino, tvrzená fólie, kámen, apod. Celý interiér by se měl ucelit podle jednoho dominantního materiálu a harmonicky sladit (ale zároveň si každá místnost musí zachovat svou individualitu), protože právě z toho vzniká příjemné prostředí. Například dřevěný masiv jde dohromady s koženými sedačkami a skleněným stolem v obývacím pokoji; v moderní kuchyni můžete najít lak v odvážných barvách v kombinaci s kovem.

Jednota vychází z opakující se kombinace materiálů. Kuchyňská studia nabízejí ke kuchyním i obývací sestavy, které s nimi ladí.

2. Barva

Interiér by měl vytvářet barevný celek – to neznamená jednu barvu pro obě místnosti (příliš fádní), ale je nutné se při navrhování vyhnout přílišným kontrastům a extrémním barevným přechodům. Výjimkou může být černobílá kuchyň, která vytváří dojem většího prostoru a vynikne v ní design spotřebičů.

Výrazné barvy nejsou na škodu, pokud se rozumně užijí (i když místnost opticky malinko zmenší). Není třeba se bát hřejivých barev, protože design dnešních kuchyní s nimi nemá problém. Pokud ale zvolíte něco chladnějšího, dejte si pozor, aby to negativně nezasáhlo obývací část.

Barvy by se měly opakovat na vybavení místnosti.

Čtěte také:  Jak skladovat jablka v bytě, aby dlouho vydržela

3. Rozvržení prostoru

Aneb jak zřetelný má být předěl mezi místnostmi? Podle odpovědi můžete zvolit různé varianty:

 • Pomocí jídelny – vsadit mezi kuchyň a obývák jídelní prostor, který bude komunikovat s oběma stranami.
 • Pouze pomocí barevného přechodu
 • Ostrůvkem, který slouží jako
  • Panel s televizí
  • Psací stůl
  • Knihovna či úložný prostor
  • Vařič či dřez
 • Pomocí závěsných paravánů
 • Skleněnou stěnu, která zároveň ztlumí hluk z druhé místnosti

4. Funkčnost

Aby spolu oba prostory fungovaly, musíte dát pozor na technické problémy – kupříkladu určitě byste nechtěli mýt špinavé nádobí v obýváku, že? Proto je nutné pořídit si (tichou) myčku.
Dalším problémem je pach a pára, k čemuž vám poslouží vysoce výkonná digestoř (vybírejte podle kubických metrů celého spojeného prostoru). Dokonce existuje i tzv. lustrová digestoř, kterou lze umístit do obývací části.

Drobnosti, které pomohou vybrousit místnost k dokonalosti, jsou:

 • „Neviditelné“ elektrospotřebiče, jako například vestavěná myčka nerozeznatelná od zbytku linky
 • Skryté kování
 • Dvířka bez úchytek a dotykovým otevíracím mechanismem
 • Světelné police

Při dodržení priority těchto bodů a promyšleném výběru jednotlivých variant nebudete mít problém zařídit si parádní multifunkční prostory pro společné trávení času.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?