Dva ovladače, set-top box, nebo raději nová televize? Jak se vypořádat s přechodem televize na DVB-T2?

Od konce listopadu 2019 přechází ČR na nový, úspornější vysílací standard DVB-T2, který umožní šířit televizní programy ve vysokém rozlišení. Je to největší změna od doby přechodu z analogového na digitální vysílání v roce 2011, která se dotýká naprosté většiny domácností. Je lepší vyřešit starosti spojené s příjmem bezplatného pozemního vysílání pomocí speciálního set-top boxu, nebo si raději pořídit nový televizor?

Smyslem přechodu na nový standard DVB-T2 je uvolnit část vysílacího spektra ve prospěch vysokorychlostního mobilního internetu LTE. Za změnou, která postupně proběhne v celé Evropě, tedy nestojí provozovatelé televizních sítí, ale spíše mobilní operátoři. Televizi zůstane omezený prostor, ale signál bude proudit v zahuštěnější podobě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. Současný málo účinný MPEG-2 je přitom nahrazen moderním kodekem HEVC (s kódováním H.265), který si vystačí se čtvrtinovým objemem dat při zachování kvality.

Navzdory mnoha komplikacím však přechod na systém DVB-T2 přinese i řadu výhod. Především se zvýší kvalita příjmu, obrazu i zvuku. Kvůli vyšší hustotě signálu budou moci diváci naladit více televizních programů. A díky HbbTV (televizím s tzv. červeným tlačítkem) zase budou moci aktivněji propojit televizní vysílání s internetem, čerpat z archivu vysílání nebo využívat další služby jako například odložené přehrávání. Poplatky za příjem televizního vysílání prostřednictvím antény zůstanou stále nulové.

Přijímáte televizní signál přes anténu?

Změna se týká všech, kteří přijímají televizní vysílání zdarma, tedy přes anténu. A to je většina domácností. Nezáleží na počtu ani umístění zařízení, tedy na tom, jestli máte televizi doma, na chatě, chalupě nebo někde úplně jinde. Nicméně se nemusí týkat všech: je potřeba zjistit, zda vaše televize či set top box DVB-T2 podporují (což zpravidla splňují přístroje pořízené před dvěma, maximálně třemi lety). Zcela v klidu pak mohou zůstat lidé, kteří přijímají televizní signál přes satelit nebo v rámci placených služeb přes kabel nebo internet.

Čtěte také:  Jakým materiálem zateplit dům a podle čeho se rozhodnout?

Vyhovuje novým podmínkám každá televize s DVB-T2 tunerem?

Vysílání ve formátu DVB-T2 v celé ČR zcela nahradí současný typ DVB-T už do konce června 2020. „Abyste tedy mohli přijímat pozemní televizní vysílání i po této době, budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo vhodný set-top box. Ale aby to ale nebylo tak jednoduché. Ne každá TV s DVB-T2 tunerem si s novým vysíláním poradí. Existuje totiž více způsobů kódování. V Česku se bude používat výhradně již zmíněný moderní kodek HEVC (přesné značení je H.265/HEVC),“ říká Tomáš Vratný, produktový manažer televizí Hisense.

Televizi, nebo set-top box?

Set-top box má oproti koupi nové televize jedinou významnou výhodu, a tou je nízká cena, která začíná asi na 500 Kč, ale může se vyšplhat i přes čtyři tisícovky. To je však jediná výhoda set-top boxu, ve všech ostatních kritériích vítězí jednoznačně pořízení nové televize. V první řadě budete muset používat dva ovladače, přibude viditelně umístěný set top box s kabely, a navíc může pokulhávat i kvalita obrazu, zejména, pokud máte doma starou „baňatou“ CRT televizi.

Ani majitelé plochých LCD nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že si jejich vestavěné tunery poradí s novým vysíláním. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit.

Které televize pro DVB-T2 vybrat?

Při výběru se zaměřte nejen na kompatibilitu s novým standardem DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC, ale i na to, jakými funkcemi je vybavena a kolik stojí. Smart LED televizory nabízí řada značek.

Rozpětí cen je široké. Například smart LED televize Hisense s úhlopříčkou 81,2 cm pořídíte již za necelých 5 500 Kč, za velký smart LED Panasonic do obývacího pokoje zaplatíte necelých 10 000 korun.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?