Dostavba výtahu: Jak se na ni připravit a co nepodcenit?

Mezi zájemci o výtahy přibývají obyvatelé bytových domů, v nichž toto užitečné zařízení zatím chybí. Často je důvodem stárnutí obyvatel, nebo naopak větší počet mladých rodin s dětmi v kočárku. Právě pro ně je, stejně jako například pro invalidy, výtah velmi důležitý. Jedná se sice o větší investici, ta ale kromě prvořadého komfortu obyvatel zároveň přispívá i k lepšímu zhodnocení samotné nemovitosti. Pokud se i vy o dostavbu zajímáte, mohou pro vás být užitečné praktické informace s ní spojené.

Nejčastější otázkou, kterou obyvatelé bytových domů v souvislosti s výtahem řeší, samozřejmě hned po financích, je umístění. Především je třeba říci, že v případě dostavby je vždy nutný individuální přístup, protože pro každý dům je ideální jiné řešení. Obecně však při dostavbě výtahu existují dvě základní možnosti.

Kam s ním?

První z nich připadá v úvahu v domech, kde dost místa nabízí takzvané zrcadlo schodiště, tedy prostor mezi schodišťovými rameny, které od sebe nedělí zeď. Laika v této souvislosti zajímá především šířka potřebná pro samotnou výtahovou šachtu, důležité jsou ale i další parametry. „Jde například o místo pro takzvaný dolní i horní přejezd a také pro kabinové dveře, které se otevírají do stran. Moderní výtahy nabízejí řadu řešení, vždy je však třeba zvážit i tyto faktory, abyste nakonec nezjistili, že právě pro kočárek nebo invalidní vozík je prostor pro vstup do výtahu nedostatečný,“ vysvětluje Ing. Radek Svíčka, ředitel servisu a modernizací ze společnosti Schindler CZ, a. s. 

Druhou variantou je umístění výtahu do venkovní šachty. Zde se zdá být problém s prostorem jednoduše vyřešen. Ke zvážení však bývá řada dalších faktorů od právního vztahu k pozemku, na němž hodláte přístavbu realizovat až po skutečně bezbariérový přístup k bytům, který leckdy zahrnuje stavební práce navíc, protože nástupiště bývají v těchto případech umístěna v mezipatrech. Při plánování je dobré vyřešit i ryze praktické záležitosti spojené s každodenním provozem. „Pokud na jižní stranu domu umístíte skleněnou šachtu, bude náročnější udržet ve výtahu potřebnou teplotu. I v tomto případě si moderní výtahy umí poradit, protože je lze naprogramovat tak, aby po předem dané době nečinnosti automaticky sjely do přízemí, kde je nejchladněji,“ uvádí příklad Ing. Martin Starý, obchodní manažer pro modernizace ze společnosti Schindler CZ, a. s. Dostavby se tak není třeba obávat, je ale dobré se na ni předem důkladně připravit a nezapomínat ani na zdánlivé detaily.

Čtěte také:  Okoukaly se vám doma vaše dveře? Pocit v duchu prvorepublikového luxusu do něj vnesou nové bílé lakované dveře CLARA Masonite

Co nepodcenit při výběru

Při dostavbě výtahu je vždy dobré se nejdříve obrátit na odborníky a konzultovat s nimi možnosti spojené s konkrétním domem. Z obecných informací si sice můžete udělat základní představu, ale nikdy předem nevíte, co přesně bude třeba ve vašem případě. Odborníkem pro prvotní konzultace může být jak specializovaná firma, tak nezávislý poradce. Jejich pomoc oceníte už při přípravě podkladů nezbytných pro schválení záměru vlastníky budovy a také při zpracování zadání výběrového řízení.

Do něho je dobré pozvat přibližně pět firem, přičemž zadání musí být shodné pro všechny oslovené firmy a v průběhu výběrového řízení je již neměnné. Máte-li v okolí domy s dostavěným výtahem, určitě se sousedů zeptejte na reference, osobní zkušenost bývá pro výběr firem do výběrového řízení velmi cenná. Jedou ze základních součástí výběrového řízení by měl být i detailní rozpis prací a materiálu, jen tak je totiž možné udržet finanční a časový rámec akce.

Při hodnocení je třeba posoudit výhodnost nabídky jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být vždy dobrou volbou. Rozhodně je nezbytné ověřit, co je v ceně zahrnuté, a dbát i na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly přesně a bez dalších výjimek zanesené do smlouvy. Ta by měla podrobně řešit také požadované záruční a platební podmínky a termín realizace. Rozhodující je i dostupnost náhradních dílů a stabilita dodavatele coby firmy. Životnost výtahu překračuje 20 let, a tak je lepší vybírat dodavatele, který vám bude dobrým partnerem po celou tu dobu.

Na detailech záleží

Vyžádejte si také kvalifikační předpoklady a kopie pojistných smluv, které by měl mít dodavatel uzavřené a které pokryjí případné škody jím způsobené. Samozřejmostí by mělo být, že dodavatel splní všechny platné normy, předpisy, vyhlášky a nařízení. I toto je vhodné ověřit.

Čtěte také:  Novela občanského zákoníku usnadní společné fungování družstev a vlastníků

Zvažujete-li žádost o dotaci, nezapomeňte, že v podmínkách pro její získání mohou být uvedeny i nároky na výběr dodavatele, a že se jimi tedy musíte řídit již ve fázi zadání výběrového řízení.

Užitečná je i předem domluvená návštěva již realizovaného projektu, který má potenciální dodavatel ve vašem okolí. Nepodceňujte ani celkový dojem z komunikace. Má-li být vybraná firma vaším skutečným partnerem, měla by nabídnout řešení, které je nejvýhodnější pro vás, ne pro ně. Zároveň by vás měli zástupci společnosti coby odborníci upozornit na případná úskalí dostavby ve vašem domě a podrobně vysvětlit, jaké řešení a proč vám doporučují. Užitečné mohou být i další služby, které firma nabízí. V některých společnostech vám například budou nápomocni i při vyřízení potřebné administrativy. Ta souvisí například se stavebním povolením, které je v případě dostavby nezbytné.

Co umí moderní výtahy

Prioritou nadále zůstává bezpečný a plynulý provoz, pro který nabízejí moderní výtahy řadu funkcí. „Stále důležitější je však i uživatelský komfort, a tak jsou nové výtahy tišší, například díky použití plochých nosných lan, a prostornější, neboť technické vybavení je stále kompaktnější, a tak zbývá více místa pro pohodlí cestujících. Šetřit navíc můžete i výdaje a přírodu, a to jak volbou výtahu z vyšší energetické třídy A, tak i volbou pohotovostního režimu Stand-By nebo LED osvětlení,“ upřesňuje Martin Starý ze společnosti Schindler CZ. Pokud jde o design, můžete si výtah dle vlastních představ vyladit do nejmenšího detailu, ať u mluvíme o barevnosti, osvětlení, zrcadle či sedátku.

Moderní technologie usnadní provoz

Zcela nové možnosti jak v oblasti bezpečí, tak i pohodlí a plynulosti provozu výtahu, přináší tak zvaný internet věcí, známý též jako IoT (Internet of Things). „Jednou z velmi užitečných novinek, kterou umožňuje platforma Schindler Ahead, je vzdálený monitoring, díky němuž je stav výtahu neustále pod kontrolou. Navíc umožňuje prediktivní údržbu, díky níž lze odhalit, analyzovat i řešit technické problémy ještě před tím, než začnou omezovat komfort uživatelů,“ říká Radek Svíčka. To vede jak k minimalizaci neplánovaných odstávek, tak ke snížení celkových nákladů na provoz zařízení. I u výtahů totiž platí, že prevence bývá levnější než řešení již vzniklých problémů. V neposlední řadě usnadňují služby založené na internetu věcí uchování a sdílení informací.

Možností, které dostavby výtahů nabízejí, je celá řada. Nemusíte se tedy obávat, stačí se zeptat. Více informací najdete i na www.schindler-cz.cz.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?