Dokonale vyprané prádlo? Tyhle tipy fungují!

Necháváte své nejoblíbenější kousky oblečení raději ve skříni, aby se častým nošením a praním neopotřebily a vy jste se s nimi nemuseli rozloučit? Pokud budete dodržovat několik základních pravidel, můžete si své oblíbené oblečení dosyta užít a životnost mu správnou péčí prodloužit. Jak na to?

Praní v pračce je mnohdy šetrnější než ruční praní

Představa, že jemné prádlo je lepší prát v ruce, je velmi rozšířená. Vzpomeňte si ale, jak o sebe jednotlivé kousky prádla mnohdy drhnete ve snaze je pořádně vyprat. Tkaniny také snadno poškodíte ručním ždímáním, když prádlo kroutíte a mačkáte. Málokdo z nás navíc správně dávkuje prací prostředek. Oproti tomu moderní pračky nabízejí řadu programů, z nichž můžete vybrat ten, který je pro vaše prádlo nejšetrnější, ať už z hlediska barev či typů tkanin.

Vždy se řiďte pokyny výrobce

Stříháte z nového kousku oblečení všechny cedulky hned, jak ho přinesete z obchodu? Nedělejte to a vždy se nejdříve podívejte, jaký postup péče doporučuje výrobce. Věřte, že si tím ušetříte spoustu nemilých překvapení. Stejně je tomu také u praček. V návodech najdete řadu doporučení, která významně přispějí k lepšímu výsledku a pomohou vybrat ideální program pro vaše prádlo.

Třiďte prádlo

S výše uvedeným souvisí další jednoduché pravidlo – třiďte prádlo podle barev a materiálů. Na pračce pak můžete vybrat vhodný program a teplotu. Moderní pračky mají přednastavené programy podle intuitivní logiky – typ barvy, typ tkaniny, smíšené a speciální kusy. Když prádlo řádně roztřídíte, jednoduše najdete program, který preferencím nejlépe vyhoví.

Snižte teplotu

Pro stálost barev i úsporu nákladů je dobré prát prádlo na nižší teplotu. Moderní pračky nabízejí i programy, které umožňují prát na pouhých 15 °C s tím, že výsledek praní je stejný jako při 40 °C. V případě praček Whirlpool se jedná o kombinaci volby Colours 15 °C a programu 6. smysl se zaměřením na barvy. Skvělý výsledek praní je v tomto případě dán inovativní technologií Wave Motion s pohybem bubnu v obou směrech. Oblečení v bubnu je tak rozloženo rovnoměrněji a prací prostředek se lépe dostává k místu znečištění. Proto lze teplotu snížit na minimum a lépe ochránit barvy.

Čtěte také:  Došlo vám místo v knihovně. Kam dát vyřazené knihy?

Šetřete prací prostředek

Klíčový pro dobrý výsledek praní je samozřejmě i prací prostředek. Na trhu je široká nabídka sypkých i tekutých pracích prostředků přizpůsobených barvám i typům tkanin. Chcete-li ušetřit množství spotřebovaného pracího prostředku, opět vsaďte na moderní spotřebiče. Pračky, které jsou vybaveny technologií 6. smysl s doporučeným dávkováním vám s ohledem na tvrdost vody, velikost náplně, druh tkanin a typ pracího prostředku samy navrhnou, kolik pracího prášku použít. Můžete tak ušetřit až 10 litrů pracího prostředku za rok.

Nebojte se aviváže, ale buďte opatrní

Aviváž dodá prádlu příjemnou vůni i jemnost. Použití aviváže se vyhněte v případech, kdy to doporučuje výrobce prádla. Je tomu tak většinou v případech speciálních materiálů outdoorového oblečení a funkčního moirového prádla. Aviváž totiž může snížit jejich schopnost odvodu vody a savosti. Použití aviváže také někteří nedoporučují při praní krajkového prádla, ať už jde o spodní prádlo či šaty.

Hlídejte si ozdoby

Pokud perete oblečení hojně zdobené flitry, korálky a podobně, raději použijte speciální sáček, do kterého tento kousek prádla umístíte. Bubny moderních praček jsou uzpůsobeny tak, aby byly k prádlu maximálně šetrné, ale právě v případě těchto ozdob je větší ochrana na místě. Sáčky můžete použít také při praní ponožek a spodního prádla. V tomto případě jde spíše o vaše pohodlí, kdy drobné kousky prádla vyjmete z pračky najednou a snáze.

Pověste prádlo hned po doprání

Zabráníte tak jeho pomačkání i nepříjemnému zápachu, který může vzniknout při delším ponechání prádla ve vlhku. Nastavte si na pračce program tak, aby dopral v době, kdy budete doma a budete moci prádlo vyndat.

Řešením může být také funkce Fresh Motion. Tato funkce začne pracovat hodinu po ukončení pracího cyklu a až 11 hodin udržuje prádlo občasným protočením bubnu svěží do doby, než ho pověsíte či umístíte do sušičky.

Čtěte také:  Pes v bytě – co odhalil velký průzkum a jak je to u vás doma?

Sušení prádla

Sušení prádla na zahrádce či balkónu ve slunném počasí působí velmi idylicky, kombinace vlhka a přímého slunce může ale prádlo poškodit a vyšisovat barvy. Ne vždy jsou také vhodné podmínky a dlouhé sušení například ve vlhkých bytech také není ideální. Sušičky jsou dnes již k prádlu velmi šetrné a navíc ušetří mnoho času a energie spojeného s věšením, kontrolováním a sbíráním prádla. Pokud navíc potřebujete prádlo suché co nejdříve, můžete se na sušičku, na rozdíl od počasí, plně spolehnout.

Tip: Jak vybrat sušičku zjistíte v testu sušiček na covybrat.cz.

Nepřeplňujte pračku ani sušičku

Chcete ušetřit prací prostředek i vodu a energii? Nedocílíte toho přeplňováním pračky ani sušičky nad doporučenou kapacitu. Příliš velké množství prádla může mít bezprostřední vliv na výsledek praní a v dlouhodobém měřítku může zkrátit životnost pračky či sušičky.

Až 50 % úspory energie, vody a času můžete docílit využitím technologie 6. smysl u praček Whirlpool. Díky ní pračka pomocí speciálních senzorů automaticky nastaví program dle množství prádla. Také v průběhu praní pračka neustále sleduje cyklus a zajišťuje optimální výkon.

1 Comment
  1. nojoo 3 roky ago

    Clanek o nicem, totalni nuda……..

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?