Covid paralyzoval správy bytových domů – řeší teď hygienu a dostatečné připojení k internetu

Pandemie onemocnění Covid-19 se dotýká společného bydlení v bytových družstev a SVJ. Správci domů řeší především problematiku hygieny a internetového připojení, které je nedostatečné. Kromě aktuálních problémů před sebou mají i některé další úkoly, se kterými se budou muset vypořádat.

COVID-19: Jak zvýšit ochranu bydlících v rámci společných prostor domu?

Hlavním tématem současných diskusí jsou dopady pandemie koronaviru na bydlení a správu domů. Jejich obyvatelé volají po opatřeních, které je ochrání ve společných prostorách. „Lze projít domem s rukama v kapsách a ničeho se nedotknout? To je otázka, kterou teď slyšíme nejčastěji. Jsme schopní si s tím poradit, ale je potřeba zajistit potřebné technologie tak, aby obyvatel domu od vstupu, přes ovládání výtahu nebo vjezdu do garáže nemusel na nic sáhnout. Antivirově se dá na delší dobu ošetřit zábradlí, vstupní dveře, poštovní schránky, interiéry schodišť i různá madla,“ upřesňuje Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení. V domech bude také potřeba řešit přístupové systémy do domu například kvůli donášce jídla, nebo řešení havárie v bytě u pozitivně testovaného člověka.

Nový fenomén – homeoffice

Vrásky na čele přidělává správcům bytů také zvýšený počet lidí pracujících z domova. „Pod tíhou různých konferencí, výuk, seminářů a přednášek původní připojení internetu v domě nestíhá. Jak navýšit kapacitu, aby všichni obyvatelé domů byli spokojení, to je další z témat, jejichž urychlené řešení současná situace vyvolala,“ říká Martin Kroh.

Směrnice EU – bytové domy čeká nové měření spotřeby tepla už od ledna 2022, jsou připravené?

Evropská směrnice klade nové nároky na sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody v bytových domech, ale také povinnost častějšího informování konečných spotřebitelů o spotřebě. Zástupci bytových domů se tak musí rozhodnout, jak energie měřit, jak je průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu. „Když bude obyvatel bytu znát, jakou má spotřebu tepla a teplé vody, bude se podle toho chovat. Musíme ale vyřešit, jak inovovat technologie, aby vše mohlo fungovat. Je již potřeba to začít řešit. Pracujeme na systému, který to bude umět,“ říká Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Čtěte také:  Nezapomeňte na novou povinnost SVJ a bytových družstev nechat zapsat do evidence skutečné majitele

Důležitým faktorem budou i termíny pro splnění nových povinností, resp. jejich promítnutí do české legislativy. Ta evropská totiž počítá s počátkem změn už od ledna 2022, a poslední technické úpravy musí proběhnout do 31. prosince 2026. A to pro technologie, které pracují v zásadě s pěti až desetiletou životností. Je třeba proto plánovat už nyní.

Roste zájem o elektromobily – kde je ale nabíjet?

Elektromobilita je celoevropský podporovaným hitem, stávající společné garáže domů, ale zatím nejsou na tento trend připraveny ve velkém. „Už dnes je běžně v bytových domech čtyři až pět elektromobilů, praxe ale ukazuje, že víc jich není možné ve společných garážích dobíjet. Správce domů čekají úskalí spojená se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale je potřeba řešit také bezpečnost elektromobilů pro bytový dům,“ upřesňuje Martin Kroh.

Aktuální situaci i dalším důležitým tématům se bude věnovat Konference eFÓRUM BD 2020

Témata bydlení, družstevní výstavby a správy se stane hlavním tématem předsedů a ředitelů největších bytových družstev v České republice, kteří se začátkem listopadu propojí online, aby společně našli řešení aktuálních otázek. Konference eFÓRUM BD 2020, pořádaná Českou společností pro rozvoj bydlení, se uskuteční 3. a 4. listopadu 2020. Spoluorganizátory konference jsou Svaz českých a moravských bytových družstev, Družstevní marketingové sdružení Česká republika a Sdružení nájemníků České republiky.

Družstevní bydlení má ve skladbě bydlení svou pevnou pozici

Konference FÓRUM BD 2020 chce také otevřít otázku podpory družstevního bydlení. Organizátoři vidí cestu ve spolupráci s obcemi. „Vláda v tuto chvíli odmítá podporu družstevnímu bydlení, jedinou cestu tak vidíme právě ve spolupráci s obcemi. To je jediná možná varianta, jak se mohou dostat méně příjmové skupiny a mladé rodiny k bydlení,“ uzavírá Martin Kroh.

Čtěte také:  Přicházejí výrazné změny v odečtech tepla a vody. Poznačte si důležité termíny

/Ilustrační foto 123rf.com/

                                                                                     

Napsat komentář