Co udělat, aby vánoční stromek vydržel po celé svátky v plné parádě?

Vánoční stromek je jedním z nepostradatelných symbolů Vánoc. Jaký ale koupit a jak se o něj starat, aby váš vánoční stromek zůstal po celé vánoční svátky stále hezký?

Smrk, borovice, nebo jedle?

Smrk patří mezi nejlevnější stromy, ale brzy opadává.

Borovice má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Koruna borovice může být velmi řídká, stromek se může naklánět ke straně nebo z jednoho pohledu je holý.

Mezi nejkrásnější vánoční stromky patří jedle, jsou neopadavé, symetrické a rovné. V posledních letech jsou také stále žádanější. Mezi nejžádanější vánoční stromky stále patří dánské jedle Nordmann Gold, mají pravidelný tvar a bohaté jehličí, které tolik nepíchá. Jedle jsou odolnější vůči teplotním změnám, proto vydrží déle a v místnosti skoro neopadávají.

Jak se starat o vánoční stromek?

Nejčastěji náš byt na Vánoce zdobí klasický živý vánoční stromek. Vůně jehličí a autentičnost je ale vykoupena naší správnou péčí. Vánoční stromek bychom měli skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neusychal a zůstal hezky zelený, měl by stromek stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. Předtím je ale nutné kmen seříznout alespoň o 2 cm. Čerstvým pletivem po řezu bude stromek lépe přijímat vodu. Kůru ale neloupejte.

Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody. Díky tomu stromek zůstane déle zelený a čerstvý. Můžete jej také občas orosit rozprašovačem. Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení.

Pokud nemáte možnost, jak ve vhodných podmínkách uchovat vánoční stromek do Vánoc, pořiďte si stromek až pár dní před svátky.

Vánoční stromek v květináči

Stále více se přikláníme k ochraně planety, a i když jsou řezané stromky již pěstované na plantážích s cílem vánočního trhu, pro mnohé je alternativou koupě vánočního stromku, zasazeného v kontejneru. Výhodou je, že tento stromek můžete po Vánocích přesadit do volné půdy, kde může dále růst.

Čtěte také:  Vyplatí se nájem, nebo hypotéka na vlastní byt?

Ani vánoční stromek v kontejneru vám ale nezaručí, že se mu bude u vás doma dařit. Po koupi zabraňte rychlému přechodu do vytopených místností, aby stromek neutrpěl šok. Nejprve nechte stromek několik dní například na nevytápěné chodbě nebo v garáži, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C. Do vytápěného interiéru jej přeneste až těsně před svátky. Nezapomínejte jej pravidelně zalévat, případě i rosit.

Vánoční stromky v kontejneru si ale nesmíme plést s pokojovými rostlinami a rozhodně nejsou určeny pro pěstování v bytě. Po vánočních svátcích jej začneme připravovat opět na návrat do jeho vlastních podmínek. Z vytopeného interiéru tedy půjde stromek zpět do chladnějšího prostředí a nebudeme zapomínat na mírnou zálivku. Jakmile poleví zimní mrazy, můžete jej zasadit venku na vhodném místě.

/aktualizace článku/

Napsat komentář