Co udělat, aby vánoční stromek vydržel po celé svátky v plné parádě?

Odpočítávání do Vánoc už začalo. Jedním z neklamných znaků blížících se svátků jsou i první místa s prodeji vánočních stromků. Jaký ale koupit a jak se starat o vánoční stromek, aby zůstal po celé vánoční svátky stále hezký?

Smrk, borovice, nebo jedle?

Smrk patří mezi nejlevnější stromy, ale brzy opadává.

Borovice má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Koruna borovice může být velmi řídká, stromek se může naklánět ke straně nebo z jednoho pohledu je holý.

Mezi nejkrásnější vánoční stromky patří jedle, jsou neopadavé, symetrické a rovné. V posledních letech jsou také stále žádanější. Největší zájem je o dánské jedle Nordmann Gold, mají pravidelný tvar a bohaté jehličí, které tolik nepíchá. Jedle jsou odolnější vůči teplotním změnám, proto vydrží déle a v místnosti skoro neopadávají. V porovnání se smrčkem nebo borovicí jsou jen o něco dražší. Letošní ceny vánočních stromků ale nejsou výrazně jiné, než jsme zvyklí: Za stříbrný smrk do 150 cm zaplatíme od 250 – 450 Kč, do 170 cm od 450 Kč a do 200 cm od 550 Kč. Rozpětí cen je zhruba sto korun. U kavkazské jedle ceny začínají na 550 Kč, borovice jsou cenově zhruba srovnatelné se stříbrným smrkem.

Jak se starat o vánoční stromek?

Nejčastěji náš byt na Vánoce zdobí klasický živý vánoční stromek. Vůně jehličí a autentičnost je ale vykoupena naší správnou péčí. Vánoční stromek bychom měli skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neusychal a zůstal hezky zelený, měl by stromek stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. Předtím je ale nutné kmen seříznout alespoň o 2 cm. Čerstvým pletivem po řezu bude stromek lépe přijímat vodu. Kůru ale neloupejte.

Čtěte také:  Jak rychlý internet do bytu nám bude stačit?

„Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody. Díky tomu stromek zůstane déle zelený a čerstvý. Můžete jej také občas orosit rozprašovačem. Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Pokud nemáte možnost, jak ve vhodných podmínkách uchovat vánoční stromek do Vánoc, pořiďte si stromek až pár dní před svátky. Jestli se bojíte, že vám na nákup stromku ve vánočním shonu nezbude čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů.

Vánoční stromek v květináči

Stále více se přikláníme k ochraně planety, a i když jsou řezané stromky již pěstované na plantážích s cílem vánočního trhu, pro mnohé je alternativou koupě vánočního stromku, zasazeného v kontejneru. Výhodou je, že tento stromek můžete po Vánocích přesadit do volné půdy, kde může dále růst.

Ani vánoční stromek v kontejneru vám ale nezaručí, že se mu bude u vás doma dařit. Po koupi zabraňte rychlému přechodu do vytopených místností, aby stromek neutrpěl šok. Nejprve nechte stromek několik dní například na nevytápěné chodbě nebo v garáži, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C. Do vytápěného interiéru jej přeneste až těsně před svátky. Nezapomínejte jej pravidelně zalévat, případě i rosit.

Vánoční stromky v kontejneru si ale nesmíme plést s pokojovými rostlinami a rozhodně nejsou určeny pro pěstování v bytě. Po vánočních svátcích jej začneme připravovat opět na návrat do jeho vlastních podmínek. Z vytopeného interiéru tedy půjde stromek zpět do chladnějšího prostředí a nebudeme zapomínat na mírnou zálivku. Jakmile poleví zimní mrazy, můžete jej zasadit venku na vhodném místě.

Sice nevoní, jinak ale umělý vánoční stromek dnes splní všechny požadavky

Nechcete vánoční stromek každoročně kupovat a starat se o něj? Za umělý vánoční stromek se dnes už rozhodně nemusíte stydět. Má své argumenty pro i proti, ale kdo se pro umělý stromeček rozhodl, je se svou volbou spokojený. Pokud jste v této oblasti nováčkem, máte dva úkoly: Vybrat typ a správnou velikost. Jestli zvolíte kteréhokoliv z favoritů sibiřského smrku, jedle, přírodní borovice nebo kavkazského smrku, ani jeden vám doma neopadá a po skončení Vánoc jej prostě uklidíte zpátky do krabice, kde bude čekat na další svátky.

Čtěte také:  Co nám pomůže k dokonale umytému nádobí a perfektnímu stavu myčky?

Pokud se týče výběru správné velikosti, je podle prodejců nejčastější chybou koupě příliš malého stromku. U výběru tak platí jednoduché pravidlo, pokud si nejste jistí mezi dvěma velikostmi, zvolte ten větší. Zároveň je nutné si uvědomit, že čím vyšší stromek zvolíte, tím bude širší, je nutné i s tímto rozměrem počítat. Tady však výrobci umělých stromků pamatují i na malé byty a v nabídce můžete najít jak stromky tradiční šíře, tak i užší varianty oblíbených borovic a smrků do malých bytů, kde se každý centimetr počítá. Například šířka klasické borovice ve výšce 180 cm je 120 cm. Úzká borovice dané výšky je široká 90 cm.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?